فیبر نوری را در شبکه های داخلی ساختمان ها استفاده کنید

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

فیبر نوری را در شبکه های داخلی ساختمان ها استفاده کنید

فیبر نوری را در شبکه های داخلی ساختمان ها استفاده کنید
1396/9/25
12:43 1395

مدیر مخابرات منطقه البرز تأکید کرد:

فیبر نوری را در شبکه های داخلی ساختمان ها استفاده کنید

در حاشیه چهارمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان البرز گفت و گویی صمیمانه و اختصاصی را با مهندس حمید همت زاده مدیر مخابرات منطقه البرز ترتیب دادیم که ماحصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال مهمترین دست آورد شرکت مخابرات در این نمایشگاه چه بوده است؟

یکی از مهمترین توفیقات ما در این نمایشگاه معرفی FTTH یا تانوما (تار نوری مخابرات و یکی از سرویس های اینترنتی) می باشد که این شرکت در سال 96 به طور جدی به دنبال مطرح کردن این موضوع بود. پیش از این برای سرویس های اینترنتی منازل از سیم مسی استفاده می شد که محدودیت هایی را برای برخی از سرویس ها ایجاد می کرد. به عنوان مثال همانگونه که قابلیت ارائه سرویس ویس را بر روی خطوط مسی داشتیم، سرویس دیتا  (ADSL)را هم می توانستیم بر روی این سیم انتقال دهیم. اما  ADSL با توجه به فاصله مشترک با مرکز تلفن می توانست سرعت مشترک را تعین کند به عبارتی هر چه نزدیکتر بود سرعت بیشتر و هر چه دورتر بود، سرعت کمتری را داشت و این موضوع باعث شد تا ما برای فراهم کردن بستر با کیفیت تر و بهتر سرویس فیبر نوری FTTH   یا تانوما) را فراهم کنیم و به درب منازل ببریم.

این سرویس را برای خوانندگان روزنامه تعریف کنید؟

«FTTH» که مخفف واژه انگلیسی Fiber To The Home  به معنی «فیبر تا خانه» است، به تکنولوژی جدیدی اطلاق می شود که به جای استفاده از کابل مسی از فیبر نوری بهره می برد تا بتواند سرویس های گوناگونی از جمله تلفن، فیلم های سه بعدی و همچنین اینترنت و دیگر سرویس های دیتای تجاری را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکین قرار دهد. تا کنون براي70 هزار مشترک ظرفيت سازي كرده ايم و 990 نقطه را در سطح استان آماده نموديم تا مشترکین بتوانند از این سرویس بهره مند شوند.

تانوما چه ویژگی و مزایایی دارد؟

پهنای باند اینترنتی و تعداد خطوط تلفن دلخواه، قابلیت استفاده از سرویس های دیتای متنوع مخابراتی و غیر مخابراتی، حذف تمامی کابل های مسی ارتباطی، کاهش نویز، ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا، طول عمر بالاتر نسبت به کابل های مسی و افزایش چشمگیر پایداری ارتباط.

با این فناوری سرعت اینترنت چند درصد افزایش پیدا کرده است؟

با این سرویس تا 100مگ را می توانیم پوشش دهیم.

از نظر هزینه نسبت به سرویس سابق چه تفاوتی دارد؟

هزينه اجرای فیبر در ساختمان 3/1 هزينه اجرای سیم مسی مي باشد، اجرای آن صرفه جویی قابل ملاحظه ای را در پی دارد. تعرفه سرويس هاي اين خدمت هم مناسب و منطقي است.

تانوما چه مزایایی برای ساختمان های بزرگ مسکونی و تجاری دارد؟

با اجرای طرح تانوما توسط مخابرات، تمامی ساختمان های بزرگ اداری، تجاری و حتی مسکونی می توانند با استفاده از این سرویس و با هزینه ای پایین تر نسبت به شبکه های اینترنت اقدام به نوسازی شبکه های داخلی ساختمان های خود نموده و از سرویس های مخابراتی متنوع بهره مند گردند.

چه توصیه ای برای سازمان های مربوطه همچون شهرداری، سازمان نظام مهندسی و فعالان عرصه ساخت و ساز دارید؟

درخواستم از دست اندرکاران گرامی ساخت و ساز و تلاشگران عزیز در شهرداری این است که برای بستر داخلی ساختمان هاي نوساز دیگر از سیم مسی استفاده نکرده و از فیبر نوری استفاده کنند. در صورت نیاز به مشاوره کارشناسان مخابرات آماده پاسخگویی بوده و در این زمینه مشاوره های لازم را ارائه خواهیم داد. در حال حاضر با سازمان نظام مهندسی هم هماهنگی های لازم را انجام داده ایم تا در ساخت و سازهای جدید بتوانیم از بسترهای فیبر نوری در ساختمان ها بهره ببریم، چون روی این بستر امکان این وجود دارد که هم voice، هم دیتا و همچنین سرویس های آینده را پوشش دهد.

امسال در این زمینه مرکزی با عنوان علم و فناوری ایجاد کرده ایم که در آينده اي نزديك  کار خود را آغاز خواهد کرد .

آیا از عملکرد نمایشگاه رضایت دارید؟

عملکرد این نمایشگاه برای اطلاع رسانی فعالیت های مخابرات و معرفی سرویس ها رضایت بخش بود.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر