کودکان و سواد رسانه ای

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • تاکید بر فرهنگ سازی،با تولید برنامه های پرمخاطب نماینده ولی فقیه درالبرز: تولید برنامه هایی که با برنامه ریزی و فکر انجام شود باعث جذب مخاطب خواهد شد.
  • استفاده از ظرفیت رسانه برای آگاهی بخشی به مردم کارگروه فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا وارز با حضور مدیرکل صداوسیما مرکز البرز برگزار شد.
  • چرا نباید یک عنکبوت را کشت؟ اگر چه عنکبوت ها ممکن است ترسناک باشند و شما آن ها را دوست نداشته باشید، ولی کشتن آن ها بیش از آن که برای خانه شما مفید باشد، مضر است.
  • پروژه ناراضی سازی مردم در چله انقلاب ملت ایران تجربه چهل سال زندگی در لوای نظام مقدس جمهوری اسلامی را پشت سر می گذارد و مسئولین نظام به ویژه مقام معظم رهبری تاکید بر هر چه باشکوه تر برگزار شدن جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی دارند. اما ظاهرا در مقام عمل ، شاد و خرسند شدن مردم در چهل سالگی نظام برای عده ای خوشایند نیست و این سخن به دلایل ذیل است:
  • نقش دوچرخه در حمل و نقل امروزه با توجه به روند فزاینده کاربرد اتومبیل های شخصی و مسائل و معضلات اقتصادی ،اجتماعی،زیست محیطی و ... که در پی داشته است،گسترش حمل و نقل عمومی و شیوه های غیر موتوری به عنوان راه حل های اساسی شناسایی شده اند.گرچه گسترش سیستم های حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و تاکسی و مترو و ... یک اقدام ارزشمند و مناسب برای کاهش بحران ترافیک در شهرهای بزرگ است، اما در کنار آن می توان با گسترش شیوه های دیگر حمل و نقل مانند دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه غیر موتوری به عنوان راه حل های مکمل برای کاستن از معضلات ترافیکی استفاده کرد.
  • نشست صمیمی استاندار البرز با اهالی هنر استاندار البرز گفت : اهالی فرهنگ و هنر البرز مانع خاصی سر راه فعالیت خود ندارند.
  • پیام های مردمی توجه خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن02632210009دفتر تحریریه سرپرستی روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • بهار اقتصادی با پوشاک زمستانی مجموعه تولیدی جامه بافت در استان البرز باتوجه به کیفیت تولید محصولاتش، همواره سفارش تولید از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا دارد.
  • دیابتی ها چه میوه هایی بخورند؟ متخصصان تغذیه و سلامت افراد دیابتی را به خوردن انواع خاصی از میوه‌ها تشویق می‌کنند که نه تنها برای بدن مفید هستند بلکه به کنترل انسولین در خون نیز کمک می‌کند.
  • آغاز سرشماری حیات وحش طالقان طرح سرشماری زمستانه حیات وحش مناطق شکار ممنوع طالقان آغاز شد. خبرنگار جام جم- البرز: در این طرح محیط بانان به مدت 3 روز در 20مسیر در منطقه طالقان از گونه های مختلف حیات وحش سرشماری خواهند کرد.

کودکان و سواد رسانه ای

کودکان و سواد رسانه ای
1396/10/12
12:43 1395

سواد رسانه ای امروز یکی از مقوله های بسیار مهم زندگی فردی و اجتماعی افراد است. رشد و گسترش رسانه ها در دنیای امروز ایجاب می کند، افراد شناخت لازم را از جنبه های مختلف مفاهیم رسانه ای کسب نموده و  افزایش دهند. در عین حال سواد رسانه ای موضوعی نیست که محدود و وابسته به گروهی خاص در اجتماع شود و همه باید از رسانه های مختلف و ابعاد آن شناخت لازم را کسب نموده و به طور مداوم نسبت به ارتقاء روزافزون آن اقدام نمایند.

سواد رسانه ای شامل مهارت های لازم در حداقل سه زمینه رژیم مصرف رسانه ای و توانایی تعیین میزان بهره گیری و استفاده از رسانه ها، ایجاد مهارت تفکر انتقادی نسبت به رسانه ها و در نهایت توانایی و مهارت تجزیه و تحلیل محتوای رسانه ها می باشد و در مجموع رسیدن مرحله ای به این سه سطح از سواد رسانه ای برای تمامی افراد جامعه لازم است. به عبارتی دیگر افراد باید بدانند چه مقدار از رسانه ها استفاده کنند. چگونه نگاه انتقادی به آنها داشته باشند و چگونه پیام های رسانه ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. این مهارت ها برای برخورد شایسته افراد جامعه با رسانه ها و جلوگیری از حالت انفعال در برابر آنها و تاثیرپذیری بدون تفکر از آنها لازم است. البته سطح چهارم مهارت سواد رسانه ای نیز وجود دارد که فراتر از این موارد است و آن توانایی بکارگیری رسانه ها برای تاثیرگذاری بر جامعه و اعضای آن است.

همانگونه که اشاره شد داشتن مهارت های سواد رسانه ای برای تمامی افراد جامعه ضروری است. چرا که امروز همه ما در معرض رسانه های متعدد و پیام های متنوع رسانه ای قرار داریم و از خطرات و آسیب های احتمالی رسانه دور نیستیم. در این بین کودکان و نوجوانان با توجه به شرایط سنی از خطرات و آسیب های خواسته و ناخواسته رسانه ها و پیامهای رسانه ای مصون نیستند، از این رو آنها نیز همانند سایر اقشار جامعه و متناسب با سن خود باید از مهارت های لازم در سطوح مختلف سواد رسانه ای برخوردار باشند و آموزش های لازم به آنان داده شود.

امروز کودکان و نوجوانان جامعه ما باید بدانند چه مقدار باید از رسانه های مختلف  استفاده کنند. توانایی نگاه نقادانه به رسانه ها را داشته باشند و در سطح دانش و بینش خود امکان تجزیه و تحلیل پیام های رسانه ای را داشته باشند. اگر تا دیروز فقط تلویزیون، کامپیوتر و برنامه های رایانه ای، رسانه ها و برنامه های مورد توجه کودکان ما بود، اما امروز اغلب کودکان و نوجوانان در جامعه ما به دنبال رشد و گسترش رسانه های مجازی وقت زیادی را صرف پرسه زدن در این فضا و بهره گیری از این نوع رسانه ها می کنند.

استفاده از تبلت ها و بازی های رایانه ای و اخیرا هم که شبکه ها و رسانه های مجازی، کودکان و نوجوانان جامعه ما را در معرض انبوهی از پیام ها و بازی های رایانه ای متنوع قرار داده است که اغلب بسیاری از این برنامه ها و پیام ها نیز با فرهنگ ملی و اسلامی کشور ما همخوانی ندارد و این شرایط آینده سازان جامعه ما را در معرض خطرات زیادی اعم از پزشکی، روانی و فرهنگی قرار داده است. 

امروز وظیفه همه ما در هر مسئولیت و جایگاهی که در کشور قرار داریم این است که سطح دانش و بینش آینده سازان این کشور را در همه زمینه ها به ویژه سواد رسانه ای ارتقاء دهیم. پدران و مادران باید به سهم خود با ارائه آموزش های لازم در این زمینه تلاش کنند.

صدا و سیما باید با تولید برنامه های آموزشی لازم نسبت به ارتقاء شاخت تمامی افراد جامعه و به ویژه کودکان و نوجوانان از خطرات و آسیب های بهره گیری نادرست از رسانه ها و مواجهه منفعلانه در برابر آنها اقدام کنند.

وزارت آموزش و پرورش باید با توجه بیشتر به مقوله سواد رسانه ای در مدارس، آگاهی های لازم را به دانش آموزان بدهد؛ موضوعی که در جامعه ما مغفول است و به موضوع پرورش و مباحثی از این نوع در آموزش و پرورش کمتر توجه می شود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز می تواند با تولید کتاب های موضوعی یا فیلم و سایر محصولات رسانه ای آموزش های لازم را به همه اقشار جامعه و به ویژه کودکان و نوجوانان بدهد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید موضوع آموزش سواد رسانه ای به کودکان را در برنامه های خود داشته باشد.

 سازمان تبلیغات اسلامی می تواند از طریق طراحی و برنامه ریزی برنامه های آموزشی در مساجد و موسسات قرآنی در این زمینه اقدامات موثری را انجام دهد.

روابط عمومی های ادارات و دستگاه ها نیز می توانند از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی برای کارکنان خود و فرزندان آنان در زمینه ارتقاء سواد رسانه ای آنان گام بردارند.

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز باید از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان و کارکنان خود و فرزندان آنها برای ارتقاء سواد رسانه ای آنان تلاش کنند.

در کنار دستگاه های دولتی و نهادها، بخش خصوصی از قبیل موسسات فرهنگی و رسانه ها نیز امکان انجام مجموعه ای از اقدامات برای ارتقاء سواد رسانه ای همه اقشار جامعه و به ویژه کودکان و نوجوانان را دارند.

امید است با توجه بیشتر به مقوله آموزش سواد رسانه ای در کشور، شاهد حضور افرادی آگاه و مطلع با موضوع رسانه در کشورمان باشیم.

                                                                                                 محمد طاهری  

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر