قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
 • برگزاری مراسم افتتاحیه پاتوق نخستین برنامه پاتوق از سری برنامه‌های سینما آینده با حضور علاقمندان، فیلمسازان، عکاسان و اساتید حوزه سینما روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه در سالن استاد سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد.
 • بر «مدار فیروزه ای» با همراه اول دکتر ایرج اسداالهی مدیرکل ارتباطات سیار استان البرز و شهرستان‌های غرب استان تهران بسته‌های فیروزه‌ای همراه اول که بخشی از سرویس جدید همراه اول به نام «مدار فیروزه‌ای» هستند، را تشریح کرد.
 • در مجموعه ورزشی «خانواده»، خانوادگی ورزشی کنید هنگامی که با قهرمان پر افتخار ملی و جهانی آقای علیرضا عبایی به گفت و گو نشستیم متوجه شدیم که این ورزشکار نخبه و تحصیل کرده کشور با خلاقیتی مثال زدنی، چگونه توانسته است یکی از جالب‌ و منحصر به فردترین مجموعه‌های فرهنگی ورزشی ایران را در استان البرز مدیریت نماید.
 • نقش نوروفیدبک در توانبخشی در این مصاحبه با سیاوش عطایی آسیب شناس و گفتار درمانگر، به بررسی نقش نوروفیدبک در توانبخشی می‌پردازیم.
 • برگزاری مراسم افتتاحیه پاتوق نخستین برنامه پاتوق از سری برنامه‌های سینما آینده با حضور علاقمندان، فیلمسازان، عکاسان و اساتید حوزه سینما روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه در سالن استاد سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد.
 • بازدید مدیر کل بهزیستی البرز از واحد خبر صداوسیما همزمان با روز خبرنگار، حیدری مدیر کل بهزیستی استان البرز با حضور در صداوسیمای مرکز البرز از واحد خبر این مرکز بازدید و با مدیرکل صداوسیمای البرز دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • مبارزه با آمریكا، خدمت به مردم است امام جمعه موقت شهرستان ساوجبلاغ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به تجدید تحریم‌ها توسط ترامپ، گفت: دشمن دشمنی‌اش را می کند، مسئولین باید مواظب باشند تا آب به آسیاب دشمن نریزند. رهبر عظیم الشان انقلاب در بیانات خود این‌طور بیان می‌دارند که مبارزه با آمریكا خدمت به مردم است.
 • توانمندی کشور و مردم لرزه بر اندام استکبار انداخته است امام جمعه موقت کرج در خطبه‌های این هفته نمازجمعه گفت: باید در تمامی مسائل از بیانات مقام معظم رهبری استفاده کنیم و راهنمایی‌ها و فرامین وی را چراغ راه خود قرار دهیم، تا از این گردنه نیز مانند تمامی برهه‌های حساسی که دشمن برای ما ساخت، خلاص شویم.
 • افتخاری دیگر برای ایران با تیم ساکاری‌یوها رقم خورد تیم30 نفره ساکاری‌یوها توانست در مجموع با کسب ۱۵ مدال طلا، ۷ نقره و ۵ برنز به مقام اول مبارزات آزاد رینگی و هنرهای فردی مسابقات جهانی 2018 گرجستان دست یابد.
 • حضور پارک علم و فناوری البرز در همایش پارک‌های علم و فناوری پارک علم و فناوری البرز در نخستین همایش و نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز همزمان با سی‌ و دومین نشست روسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور حضور یافت.

قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)

قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)
1396/10/13
12:43 1395

آیا می دانید؟...

 1. عسل تنها ماده غذایی است که فاسد نمی شود. باستان شناسان عسل یافت شده از مقبره فراعنه مصر را آزمایش کرده و آن را قابل خوردن تشخیص داده اند.
 2. مخترع لامپ جوزف وات بود.
 3. یک روز به طور میانگین در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه و 9 صدم ثانیه است. برای جبران این کسری هر چهار سال یک بار سال کبیسه در نظر گرفته می شود. که یک روز بیشتراز سال های عادی دارد.
 4. کوسه می تواند تا فاصله 50 کیلومتری را حس کند.
 5. وال بزرگ ترین جانور روی زمین از کوچک ترین موجودات تغذیه می کند.
 6. هر فرد به طور متوسط یک سوم عمر خود را در خواب می گذراند.
 7. اولین تیم فوتبال دنیا، توسط ایرانیان در تخت جمشید کنونی پایه گذاری شد و بعدها پرسپولیس نام گرفت.
 8. اکثر افراد در کمتر از 7 دقیقه خوابشان می برد.
 9. در خط استوا، دمای هوا در تمام فصول سال تقریبا یکسان است.
 10. فک گربه ها بالا و پایین می رود، اما به هیچ وجه چپ و راست نمی شود.

**********************************************************************************************

یادگار  مادر بزرگ

در زمان های قدیم در  روستایی دور و البته زیبا، دو  نفر به نام های پری و مهرناز  زندگی می کردند. آ نها به حدی با هم صمیمی و مهربان بودند که مردم  از آنان به عنوان دوستانی جدا ناپذیر یاد می کردند. روزی از روزها مادران آن دو به شهر رفتند تا برای شرکت آنها در عروسی پسر کد خدا، لباس مجلسی بخرند. دخترها  با شنیدن این تصمیم خیلی خوشحال شدند. چرا که  این اولین مراسمی بود که پس از سال ها در دهکده  کوچک شان اتفاق میافتد و آنها می توانستند در آ ن شرکت کنند. اما بعد از چند روز  مادرها دست خالی و مایوس به  خانه برگشته و گفتند: ... در شهر تنها دو خیاط وجود داشت که یکی از آنها به تازگی فوت کرده و دیگری بینایی اش را برای همیشه از دست داده است. مهرناز با شنیدن این خبر زیر لب گفت: بدتر از این نمی شود، و به خاطر همین بدشانسی در گوشه ای  زانوی غم در بغل گرفت. ولی پری تصمیم گرفت کمی فکر کند تاچاره ای برای حل این مشکل پیدا کند.  ناگهان به یادش آمد پریچهر عروس کدخدا و  دوست قدیمی اش خیاط نسبتا ماهری شده بود. دوستش مهرناز وقتی در جریان این موضوع قرار گرفت راضی شد باتفاق پری به منزل پریچهر برود تا از او  کمک بخواهند. پریچهر وقتی در جریان مشکل دوستانش قرار گرفت،  قول داد هر طور شده به آن ها کمک کند. آن گاه توسط پارچه ای که تور سفید رنگی  داشت و از مادر بزرگش به یادگار مانده بود برای خود و دوستانش لباس های زیبایی دوخت. به این ترتیب آنها خوشحال از این که می توانستند با لباس هایی هم شکل در عروسی شرکت کنند همدیگر را در آغوش گرفته و بلند بلند خندیدند...

نوشته کوثر واحدی 13 ساله از کرج

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر