قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
 • سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) بر همه مسلمانان تسلیت باد دیگر آن خنده‌ی زیبا به لب مولا نیست همه هستند ولی هیچ کسی زهرا نیست
 • حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی همه مسلمانان جهان حمایت از ولایت و رهبری مهمترین درس و الگوی حضرت فاطمه زهرا (س) برای مسلمانان است.
 • سپیده کاشانی «نمای نزدیک» دریچه ای خواهد بود برای نمایاندن گوشه ای از ذوق و استعداد شما. منتظرتان هستیم تا عکس و گزیده شرح حال و نمونه ای از آثار ادبی و هنری خود را برای درج در این ستون ارسال فرمایید. شرکت شما را در این اقتراح ارج می نهیم. «نمای نزدیک»
 • تاکید بر فرهنگ سازی،با تولید برنامه های پرمخاطب نماینده ولی فقیه درالبرز: تولید برنامه هایی که با برنامه ریزی و فکر انجام شود باعث جذب مخاطب خواهد شد.
 • استفاده از ظرفیت رسانه برای آگاهی بخشی به مردم کارگروه فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا وارز با حضور مدیرکل صداوسیما مرکز البرز برگزار شد.
 • چرا نباید یک عنکبوت را کشت؟ اگر چه عنکبوت ها ممکن است ترسناک باشند و شما آن ها را دوست نداشته باشید، ولی کشتن آن ها بیش از آن که برای خانه شما مفید باشد، مضر است.
 • پروژه ناراضی سازی مردم در چله انقلاب ملت ایران تجربه چهل سال زندگی در لوای نظام مقدس جمهوری اسلامی را پشت سر می گذارد و مسئولین نظام به ویژه مقام معظم رهبری تاکید بر هر چه باشکوه تر برگزار شدن جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی دارند. اما ظاهرا در مقام عمل ، شاد و خرسند شدن مردم در چهل سالگی نظام برای عده ای خوشایند نیست و این سخن به دلایل ذیل است:
 • نقش دوچرخه در حمل و نقل امروزه با توجه به روند فزاینده کاربرد اتومبیل های شخصی و مسائل و معضلات اقتصادی ،اجتماعی،زیست محیطی و ... که در پی داشته است،گسترش حمل و نقل عمومی و شیوه های غیر موتوری به عنوان راه حل های اساسی شناسایی شده اند.گرچه گسترش سیستم های حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و تاکسی و مترو و ... یک اقدام ارزشمند و مناسب برای کاهش بحران ترافیک در شهرهای بزرگ است، اما در کنار آن می توان با گسترش شیوه های دیگر حمل و نقل مانند دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه غیر موتوری به عنوان راه حل های مکمل برای کاستن از معضلات ترافیکی استفاده کرد.
 • نشست صمیمی استاندار البرز با اهالی هنر استاندار البرز گفت : اهالی فرهنگ و هنر البرز مانع خاصی سر راه فعالیت خود ندارند.
 • پیام های مردمی توجه خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن02632210009دفتر تحریریه سرپرستی روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.

قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)

قاصدک (آیا میدانید و یادگار مادر بزرگ)
1396/10/13
12:43 1395

آیا می دانید؟...

 1. عسل تنها ماده غذایی است که فاسد نمی شود. باستان شناسان عسل یافت شده از مقبره فراعنه مصر را آزمایش کرده و آن را قابل خوردن تشخیص داده اند.
 2. مخترع لامپ جوزف وات بود.
 3. یک روز به طور میانگین در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه و 9 صدم ثانیه است. برای جبران این کسری هر چهار سال یک بار سال کبیسه در نظر گرفته می شود. که یک روز بیشتراز سال های عادی دارد.
 4. کوسه می تواند تا فاصله 50 کیلومتری را حس کند.
 5. وال بزرگ ترین جانور روی زمین از کوچک ترین موجودات تغذیه می کند.
 6. هر فرد به طور متوسط یک سوم عمر خود را در خواب می گذراند.
 7. اولین تیم فوتبال دنیا، توسط ایرانیان در تخت جمشید کنونی پایه گذاری شد و بعدها پرسپولیس نام گرفت.
 8. اکثر افراد در کمتر از 7 دقیقه خوابشان می برد.
 9. در خط استوا، دمای هوا در تمام فصول سال تقریبا یکسان است.
 10. فک گربه ها بالا و پایین می رود، اما به هیچ وجه چپ و راست نمی شود.

**********************************************************************************************

یادگار  مادر بزرگ

در زمان های قدیم در  روستایی دور و البته زیبا، دو  نفر به نام های پری و مهرناز  زندگی می کردند. آ نها به حدی با هم صمیمی و مهربان بودند که مردم  از آنان به عنوان دوستانی جدا ناپذیر یاد می کردند. روزی از روزها مادران آن دو به شهر رفتند تا برای شرکت آنها در عروسی پسر کد خدا، لباس مجلسی بخرند. دخترها  با شنیدن این تصمیم خیلی خوشحال شدند. چرا که  این اولین مراسمی بود که پس از سال ها در دهکده  کوچک شان اتفاق میافتد و آنها می توانستند در آ ن شرکت کنند. اما بعد از چند روز  مادرها دست خالی و مایوس به  خانه برگشته و گفتند: ... در شهر تنها دو خیاط وجود داشت که یکی از آنها به تازگی فوت کرده و دیگری بینایی اش را برای همیشه از دست داده است. مهرناز با شنیدن این خبر زیر لب گفت: بدتر از این نمی شود، و به خاطر همین بدشانسی در گوشه ای  زانوی غم در بغل گرفت. ولی پری تصمیم گرفت کمی فکر کند تاچاره ای برای حل این مشکل پیدا کند.  ناگهان به یادش آمد پریچهر عروس کدخدا و  دوست قدیمی اش خیاط نسبتا ماهری شده بود. دوستش مهرناز وقتی در جریان این موضوع قرار گرفت راضی شد باتفاق پری به منزل پریچهر برود تا از او  کمک بخواهند. پریچهر وقتی در جریان مشکل دوستانش قرار گرفت،  قول داد هر طور شده به آن ها کمک کند. آن گاه توسط پارچه ای که تور سفید رنگی  داشت و از مادر بزرگش به یادگار مانده بود برای خود و دوستانش لباس های زیبایی دوخت. به این ترتیب آنها خوشحال از این که می توانستند با لباس هایی هم شکل در عروسی شرکت کنند همدیگر را در آغوش گرفته و بلند بلند خندیدند...

نوشته کوثر واحدی 13 ساله از کرج

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر