ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • توزیع اجناس احتکاری کشف شده در بازار مدیر کل تعزیرات حکومتی البرز :اجناس احتکاری کشف شده به زودی به چرخه عرضه کالا وارد خواهد شد.
  • اجلاسیه ٤١٤ شهید شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ، اجلاسیه ٤١٤ شهید گلگون کفن شهرستان ساوجبلاغ با حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده معظم و معزز شهدا، حجت الاسلام و المسلمین ناطقی امام جمعه هشتگرد، دکتر بهمنی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس پالیزگیر فرماندار شهرستان ، بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ و دیگر مسئولین این شهرستان با سخنرانی سردارعروج مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران در مصلای امام خمینی(ره) هشتگرد برگزار گردید.
  • پویش پاک سازی طبیعت درالبرز جمعی از هنرمندان البرزی به مناسبت روز جهانی پاک سازی زمین از زباله، در پویش طبیعت را هنرمندانه نگهداری کنیم شرکت کردند.
  • ستاره هایی در تاریکی شب صدای عاشورا، صدای امام شهیدان امام حسین(ع) است که می گوید:« آیا کسی هست که مرا یاری کند؟» امام عزیز ما آن زمان پرچم مبارزه با ظالمان عالم را بر دوش کشید و تسلیم نشد. آن قدر مقاومت کرد تا به همراه همه یارانش به شهادت رسید.
  • یادواره شهدای ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ یادواره 32شهید سرافراز ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ با حضور جمع کثیری از ورزشکاران،مردم ومسئولان در سالن 9 دی شهر هشتگرد برگزار شد.
  • برگزاری رزمایش بسیجیان البرز با رویکرد خدمت رسانی بسیجیان استان البرز با رویکردی متفاوت در رزمایش عاشورایی سپاهیان محمد(ص) با هدف وحدت، ایستادگی و پیشرفت شرکت کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز؛ رزمایش امروز با عنوان "سپاهیان محمد (ص) 2" و با حضور 19گردان بیت المقدس بسیج برگزار و پس از رزمایش رزمی – فرهنگی نیروها برای اجرای ماموریت خود به مناطق مختلف اعزام می شوند.
  • او از تئوری‌پردازان و اصلاح‌گران فکری جهان اسلام بود ایشان قطعاً شخصیتی متنفذ، روشنفکر و روشنگر و درواقع احیاگر اندیشه‌های شهید آیت‌الله صدر بود. شهید آیت‌الله صدر با نبوغی خارق‌العاده و بی‌نظیر، حرکت مهمی را پایه‌گذاری کرد و شهید آیت‌الله حکیم به شکلی برجسته و روشن آن مسیر را ادامه داد و نقش بسیار برجسته‌ای را در تنویر افکار مردم عراق ایفا کرد
  • حاج‌علی دلتنگ برادر و پسر شهیدش بود باقی ماندن نام نیک آرزوی قلبی پدر بود. او از ندیدن پسرش ناراحت و دلتنگ بود ولی از ته دل از شهادت، عاقبت بخیری و افتخار بزرگی که عارف به جا گذاشته بود، احساس غرور و شعف می‌کرد. برای یک پدر هیچ چیزی با ارزش‌تر از این نیست که پسرش نام خانواده را بلند و سرافراز کند
  • تعهد نیرو‌های لشکر سبب موفقیت در عملیات شد آیت‌الله هاشمی خطاب به شهید خرازی: کار‌های بزرگ را باید به یگان‌های بزرگ داد، ما می‌دانیم نیروی زمینی هستید، اما همت و اراده‌ای قوی در قوی‌ترین لشکر سپاه می‌بینیم. شما در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) افراد متعهد کم‌نظیری را رشد داده‌اید و به اذن خدا اگر عملیات را شما انجام دهید احتمال موفقیتش زیاد است
  • روشنفکران زمینه‌ساز اشغال آذربایجان شدند حزب توده و هواداران آن در آذربایجان، به شکل گسترده‌ای تبلیغ و مردم را برای پذیرش نیرو‌های شوروی آماده کردند، بنابراین هنگامی که روس‌ها وارد آذربایجان شدند، زمینه کاملاً برای حضور آن‌ها آماده بود. حتی بعضی از مردم به استقبال آن‌ها رفتند!

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان
1396/10/17
12:43 1395

آموزش فرهنگ ترافیک از سنین خردسالی، از جمله موضوعاتی است که کارشناسان ترافیکی بر آن اتفاق نظر دارند. در مجموعه پلیس راهنمایی و رانندگی استان ها اداره ای تحت عنوان «اداره فرهنگ ترافیک» ایفای نقش می نماید. یکی از خدماتی که این اداره ارائه می کند، آموزش و فرهنگسازی در زمینه ترافیک و ایمنی رفت و آمد است. با سروان علی دوستانی رئیس اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز درباره فعالیت های آموزشی این اداره گفت و گو کردیم که با هم آن را می خوانیم:

فرهنگ ترافیک یعنی چه؟

اگر بخواهیم فرهنگ ترافیک را به زبانی ساده تعریف کنیم در واقع مجموعه کنش ها و واکنش هایی است که ما در ترافیک -بخشی از فعالیت اجتماعی- از خودمان نشان می دهیم. وقتی از فرهنگ خوب رانندگی صحبت می کنیم منظور این است که رفتارهای افرادی که در ترافیک حضور دارند بر قوانین و مقرراتی که در این زمینه وجود دارد منطبق است؛ یعنی رانندگی درست، به سامان و بی خطر. از همه افرادی که در ترافیک نقش می پذیرند اعم از راننده، عابر پیاده، سرنشین، موتورسواران و پلیس انتظار می رود که رفتاری منطبق با مقررات راهنمایی و رانندگی داشته باشند تا کمترین خطر را بر خود و کمترین هزینه را بر جامعه تحمیل کنند.

از نظر شما فرهنگ سازی در حوزه ترافیک را از کجا باید شروع کرد؟

مهمترین جامعه هدف ما برای فرهنگسازی، کودکان هستند. آمارها نشان می دهد که 22 درصد از تصادفات منجر به مرگ، بین گروه سنی زیر ده سال است. بالا بودن درصد تلفات تصادف در گروه سنی زیر 10 سال نشان دهنده آن است که  این گروه سنی آسیب پذیرترین گروه در میان تمامی گروه های سنی است. از طرفی، کودکان ذهن بسیار پویایی دارند زود یاد می گیرند و چون مسئولیت دیگری برعهده ندارند آمادگی زیادی برای دریافت آموزش دارند. همین امر دلیل تمرکز آموزش های ما بر روی این گروه سنی است.

در خصوص نمونه ای از برنامه هایی که برای این گروه سنی دارید توضیح دهید؟

بخش اعظمی از آموزش هایی که در اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی رانندگی استان البرز ارائه می شود مربوط به گروه سنی کودکان و نوجوانان است. این آموزش ها با بهره گیری از ابزارهای مختلفی که در اختیار داریم انجام می شود. یکی از ابزارهایی که با همکاری و تعامل با معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج مورد استفاده ما قرار می گیرد پارک ترافیکی مخصوص کودکان و نوجوانان است. این پارک ترافیکی که در مجموعه فرهنگسرای طبیعت پارک چمران شهر کرج دایر است، فضایی مطلوب را برای آشنایی کودکان با مقررات راهنمایی و رانندگی و فراگیری الگوی صحیح فرهنگ ترافیک فراهم آورده است. آموزش هایی که همکاران بنده در اداره فرهنگ ترافیک به این گروه سنی ارائه می نمایند در دو بعد تئوری و میدانی می باشد. روش کار اینچنین است که ابتدا  کودکان با مفاهیم ترافیکی شامل تابلوها، علایم و نشانه های ترافیکی و همچنین اهمیت رعایت مقررات به زبانی بسیار ساده و قابل فهم آشنا می شوند. سپس در فضای پارک به اجرای عملی آنچه در مرحله قبل فراگرفته اند می پردازند. در این مرحله کودک با پذیرفتن نقش هایی همچون پلیس، راننده، عابر پیاده و... به نوعی نقش های خود را به عنوان کاربر ترافیک تجربه می نماید. تکرار این آموزش ها که البته اهدای جوایز فرهنگی همراه با است می تواند از نظر روانی کودک را تشویق به جامعه پذیری و رعایت حقوق سایر افراد جامعه کند.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر