ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان
1396/10/17
12:43 1395

آموزش فرهنگ ترافیک از سنین خردسالی، از جمله موضوعاتی است که کارشناسان ترافیکی بر آن اتفاق نظر دارند. در مجموعه پلیس راهنمایی و رانندگی استان ها اداره ای تحت عنوان «اداره فرهنگ ترافیک» ایفای نقش می نماید. یکی از خدماتی که این اداره ارائه می کند، آموزش و فرهنگسازی در زمینه ترافیک و ایمنی رفت و آمد است. با سروان علی دوستانی رئیس اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز درباره فعالیت های آموزشی این اداره گفت و گو کردیم که با هم آن را می خوانیم:

فرهنگ ترافیک یعنی چه؟

اگر بخواهیم فرهنگ ترافیک را به زبانی ساده تعریف کنیم در واقع مجموعه کنش ها و واکنش هایی است که ما در ترافیک -بخشی از فعالیت اجتماعی- از خودمان نشان می دهیم. وقتی از فرهنگ خوب رانندگی صحبت می کنیم منظور این است که رفتارهای افرادی که در ترافیک حضور دارند بر قوانین و مقرراتی که در این زمینه وجود دارد منطبق است؛ یعنی رانندگی درست، به سامان و بی خطر. از همه افرادی که در ترافیک نقش می پذیرند اعم از راننده، عابر پیاده، سرنشین، موتورسواران و پلیس انتظار می رود که رفتاری منطبق با مقررات راهنمایی و رانندگی داشته باشند تا کمترین خطر را بر خود و کمترین هزینه را بر جامعه تحمیل کنند.

از نظر شما فرهنگ سازی در حوزه ترافیک را از کجا باید شروع کرد؟

مهمترین جامعه هدف ما برای فرهنگسازی، کودکان هستند. آمارها نشان می دهد که 22 درصد از تصادفات منجر به مرگ، بین گروه سنی زیر ده سال است. بالا بودن درصد تلفات تصادف در گروه سنی زیر 10 سال نشان دهنده آن است که  این گروه سنی آسیب پذیرترین گروه در میان تمامی گروه های سنی است. از طرفی، کودکان ذهن بسیار پویایی دارند زود یاد می گیرند و چون مسئولیت دیگری برعهده ندارند آمادگی زیادی برای دریافت آموزش دارند. همین امر دلیل تمرکز آموزش های ما بر روی این گروه سنی است.

در خصوص نمونه ای از برنامه هایی که برای این گروه سنی دارید توضیح دهید؟

بخش اعظمی از آموزش هایی که در اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی رانندگی استان البرز ارائه می شود مربوط به گروه سنی کودکان و نوجوانان است. این آموزش ها با بهره گیری از ابزارهای مختلفی که در اختیار داریم انجام می شود. یکی از ابزارهایی که با همکاری و تعامل با معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج مورد استفاده ما قرار می گیرد پارک ترافیکی مخصوص کودکان و نوجوانان است. این پارک ترافیکی که در مجموعه فرهنگسرای طبیعت پارک چمران شهر کرج دایر است، فضایی مطلوب را برای آشنایی کودکان با مقررات راهنمایی و رانندگی و فراگیری الگوی صحیح فرهنگ ترافیک فراهم آورده است. آموزش هایی که همکاران بنده در اداره فرهنگ ترافیک به این گروه سنی ارائه می نمایند در دو بعد تئوری و میدانی می باشد. روش کار اینچنین است که ابتدا  کودکان با مفاهیم ترافیکی شامل تابلوها، علایم و نشانه های ترافیکی و همچنین اهمیت رعایت مقررات به زبانی بسیار ساده و قابل فهم آشنا می شوند. سپس در فضای پارک به اجرای عملی آنچه در مرحله قبل فراگرفته اند می پردازند. در این مرحله کودک با پذیرفتن نقش هایی همچون پلیس، راننده، عابر پیاده و... به نوعی نقش های خود را به عنوان کاربر ترافیک تجربه می نماید. تکرار این آموزش ها که البته اهدای جوایز فرهنگی همراه با است می تواند از نظر روانی کودک را تشویق به جامعه پذیری و رعایت حقوق سایر افراد جامعه کند.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر