ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
  • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان

ضرورت آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان
1396/10/17
12:43 1395

آموزش فرهنگ ترافیک از سنین خردسالی، از جمله موضوعاتی است که کارشناسان ترافیکی بر آن اتفاق نظر دارند. در مجموعه پلیس راهنمایی و رانندگی استان ها اداره ای تحت عنوان «اداره فرهنگ ترافیک» ایفای نقش می نماید. یکی از خدماتی که این اداره ارائه می کند، آموزش و فرهنگسازی در زمینه ترافیک و ایمنی رفت و آمد است. با سروان علی دوستانی رئیس اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز درباره فعالیت های آموزشی این اداره گفت و گو کردیم که با هم آن را می خوانیم:

فرهنگ ترافیک یعنی چه؟

اگر بخواهیم فرهنگ ترافیک را به زبانی ساده تعریف کنیم در واقع مجموعه کنش ها و واکنش هایی است که ما در ترافیک -بخشی از فعالیت اجتماعی- از خودمان نشان می دهیم. وقتی از فرهنگ خوب رانندگی صحبت می کنیم منظور این است که رفتارهای افرادی که در ترافیک حضور دارند بر قوانین و مقرراتی که در این زمینه وجود دارد منطبق است؛ یعنی رانندگی درست، به سامان و بی خطر. از همه افرادی که در ترافیک نقش می پذیرند اعم از راننده، عابر پیاده، سرنشین، موتورسواران و پلیس انتظار می رود که رفتاری منطبق با مقررات راهنمایی و رانندگی داشته باشند تا کمترین خطر را بر خود و کمترین هزینه را بر جامعه تحمیل کنند.

از نظر شما فرهنگ سازی در حوزه ترافیک را از کجا باید شروع کرد؟

مهمترین جامعه هدف ما برای فرهنگسازی، کودکان هستند. آمارها نشان می دهد که 22 درصد از تصادفات منجر به مرگ، بین گروه سنی زیر ده سال است. بالا بودن درصد تلفات تصادف در گروه سنی زیر 10 سال نشان دهنده آن است که  این گروه سنی آسیب پذیرترین گروه در میان تمامی گروه های سنی است. از طرفی، کودکان ذهن بسیار پویایی دارند زود یاد می گیرند و چون مسئولیت دیگری برعهده ندارند آمادگی زیادی برای دریافت آموزش دارند. همین امر دلیل تمرکز آموزش های ما بر روی این گروه سنی است.

در خصوص نمونه ای از برنامه هایی که برای این گروه سنی دارید توضیح دهید؟

بخش اعظمی از آموزش هایی که در اداره فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی رانندگی استان البرز ارائه می شود مربوط به گروه سنی کودکان و نوجوانان است. این آموزش ها با بهره گیری از ابزارهای مختلفی که در اختیار داریم انجام می شود. یکی از ابزارهایی که با همکاری و تعامل با معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج مورد استفاده ما قرار می گیرد پارک ترافیکی مخصوص کودکان و نوجوانان است. این پارک ترافیکی که در مجموعه فرهنگسرای طبیعت پارک چمران شهر کرج دایر است، فضایی مطلوب را برای آشنایی کودکان با مقررات راهنمایی و رانندگی و فراگیری الگوی صحیح فرهنگ ترافیک فراهم آورده است. آموزش هایی که همکاران بنده در اداره فرهنگ ترافیک به این گروه سنی ارائه می نمایند در دو بعد تئوری و میدانی می باشد. روش کار اینچنین است که ابتدا  کودکان با مفاهیم ترافیکی شامل تابلوها، علایم و نشانه های ترافیکی و همچنین اهمیت رعایت مقررات به زبانی بسیار ساده و قابل فهم آشنا می شوند. سپس در فضای پارک به اجرای عملی آنچه در مرحله قبل فراگرفته اند می پردازند. در این مرحله کودک با پذیرفتن نقش هایی همچون پلیس، راننده، عابر پیاده و... به نوعی نقش های خود را به عنوان کاربر ترافیک تجربه می نماید. تکرار این آموزش ها که البته اهدای جوایز فرهنگی همراه با است می تواند از نظر روانی کودک را تشویق به جامعه پذیری و رعایت حقوق سایر افراد جامعه کند.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر