قبل از معامله املاک استعلام نمائید

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

قبل از معامله املاک استعلام نمائید

قبل از معامله املاک استعلام نمائید
1396/10/17
12:43 1395

محمد قمی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک مرکز استان البرز تأکید کرد:

قبل از معامله املاک استعلام نمائید

به منظور آشنایی بیشتر خوانندگان روزنامه جام جم با فعالیت های اتحادیه مشاورین املاک و پاسخ به برخی از سئوالات متداول در این حوزه گفت و گویی را با محمد قمی رئیس اتحادیه مشاوران املاک مرکزاستان البرز ترتیب داده ایم که حاصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال از تاریخچه تشکیل این اتحادیه برای خوانندگان روزنامه بگوئید؟

اتحادیه املاک در سال 1372 از اتحادیه صنوف نمایشگاه، املاک، آژانس و ماشین آلات کشاورزی منفک شده و به طور مستقل انتخابات آن برگزار شد و آقای قهاری اولین رئیس این اتحادیه بودند و دو دوره بعد آقای فرجی این مسئولیت را برعهده داشتند و از سال 1385 نیز بنده در خدمت مشاورین محترم املاک هستم. پیش از آن در دومین دوره به عنوان بازرس و پس از آن نیز به عنوان خزانه دار مسئولیت مالی را برعهده داشتم. اکنون نیز با همکاری آقایان محمد مهرزاد به عنوان نائب ریئس اول، فریدون کردلو به عنوان نائب رئیس دوم، داود بیات به عنوان دبیر، علی خلج به عنوان خزانه دار، خانم زهره وینه و  آقای عباس آذر به عنوان اعضای هیئت مدیره و آقای  محمد رضا سعیدی به عنوان بازرس این اتحادیه مشغول خدمت به هم صنفان املاک در شهرستان کرج هستیم.

با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

حدود 20 نفر کارمند داشتیم که به علت رکود اقتصادی و مشکلات اتحادیه و بسته شدن املاک ها موجب شده است تا تعدیل نیرو داشته باشیم.

اخیراً نیز هیئت عالی نظارت مبالغ سامانه برای ثبت کد رهگیری که همکاران برای اجاره نامه مبلغ 10000 ریال و برای مبایعه نامه 40000 ریال واریز می کردند افزایش قابل توجهی داده اند و برای اجاره نامه 50000 ریال و برای مبایعه نامه 100000 ریال قرار داده اند که اعضای هیئت مدیره در جلسه ای با آقای خسروی در تهران داشتیم و اعتراضمان را کتبی اعلام نمودیم و مقرر گردید که آقای خسروی مذاکره نموده و این هزینه را تعدیل نمایند.

با توجه به جدا شدن اداره ثبت استان البرز از استان تهران فعلاً پروانه های تخصصی ها را نداده که واحد آموزش پیگیر این موضوع هستند تا اداره ثبت پروانه های تخصصی را صادر نمایند.

اعضای فعال اتحادیه چند نفر هستند؟

با توجه به جداشدن فردیس از کرج حدود 1200 عضو جدا شدند و اکنون 4200 عضو فعال در سطح شهر کرج داریم.

عملکرد یک ساله اتحادیه را شرح دهید؟

تا آذرماه سال جاری تعداد قراردادهای ثبت شده در سامانه 147331 فقره و تعداد کل مبایعه نامه ها 62537 مورد و تعداد کل اجاره نامه ها 84536 فقره بوده که در بخش مبایعه نامه نسبت به مدت مشابه قریب به 15 درصد افزایش دیده می شود که نشانگر رونق بازار می باشد.

نظر شما در خصوص قانون حقوق شهروندی چیست؟

اگر شهروندان با حقوق خود آشنا شده و این قانون حقوق شهروندی نیز به طور کامل رعایت شود و تمامی افراد جامعه خود را ملزم به رعایت آن بدانند همه مشکلات مردم در جامعه رفع خواهد شد.

همکاران شما باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

در خصوص قانون پیش فروش مسکن که در سال 89 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در سال 93 آئین نامه اجرایی آن تدوین گردید شهرستان کرج به عنوان مرکز استان البرز توانست با همکاری مسئولین محترم دادگستری کل، دادستانی، شهرداری و سایر دستگاه های ذیربط فرم پیش نویس مذاکره را چاپ نموده و در بین اعضاء توزیع نماید تا همکارانمان در مشاورین املاک در خصوص پیش فروش قرارداد را  فقط در فرم پیش مذاکره تنظیم نموده و هیچ گونه مبلغی رد و بدل نشده و بدون کدرهگیری طرفین را به دفترخانه ارجاع دهند.

از همکارانمان به طور جد دریافت تأییدیه کدپستی را خواستاریم و برای هرگونه معامله حتماً این تأییدیه را داشته باشند و مطمئن باشند این کدپستی درست بوده و نشانی را ویرایش نکنند تا شهروند دیگری از این بابت متضرر نگردد.

در خصوص دوره های آموزشی و امکاناتی که برای اعضاء پیش بینی کرده اید، توضیح دهید؟

به همت هیئت مدیره از سال 87 هر مشاور املاکی که برای دریافت پروانه مراجعه می کند حدود 80 الی 100 ساعت دوره آموزشی می گذراند و تا کنون حدود 90 دوره در اتحادیه برگزار شده و این دوره ها بسیار موثر بوده و اساتید از دادگستری، تعزیرات حکومتی، اداره آگاهی، ثبت، اماکن، اداره مالیات، اداره کار و تامین اجتماعی و خود اتحادیه حضور دارند و آموزش های لازم ارائه می شود. مشاورین املاکی که این دوره ها را می گذرانند با دریافت مدرک معتبر می توانند پروانه دریافت کنند.

هر ماه دوره ها برگزار شده و آخرین دوره 27 آذر ماه سال جاری تمام شد و آزمون آن 5 دی ماه برگزار شده و دوره جدید نیز 9 دی ماه آغاز می شود. همچنین دوره سه روزه جداگانه ای در خصوص مالیات، مکاسب و مسایل شرعی از سوی اتاق اصناف برگزار می شود.

حمایت از حقوق حقه اعضاء در بحث عوارض تابلوها، مالیات و شهرداری و مسایلی که طبق قانون بر عهده اتحادیه است.

مشاور حقوقی و وکیل روزهای یکشنبه به صورت رایگان برای اعضاء و شهروندان مشاوره می دهند.

در اتحادیه تحویل قرارداد و برچسب ها را داریم و در خصوص امکانات رفاهی اعضاء به سالن ورزشی معرفی می شوند، اعطای بلیط استخر و بیمه تکمیلی از بیمه دی و بیمه ایران از خدمات این اتحادیه به شمار می رود.

در خصوص واحدهای غیرمجاز چه  اقداماتی صورت می پذیرد؟

واحدهای صنفی متخلف به بازرسی اصناف معرفی می شوند و از آنجا به تعزیرات حکومتی ارجاع می شود.

چه توصیه ای به شهروندان دارید؟

در هر واحد صنفی مشاورین املاک قراردادی می نویسند حتماً کد رهگیری دریافت کنند و به دفتر مجاز مراجعه نموده و در زمان تحویل مبالغ، رسید دریافت کنند. قبل از خرید نیز مشورت نمایند چون بعد از امضاء هیچ عذری قابل قبول نمی باشد. استعلام سند نیز از دارایی، شهرداری و اداره ثبت بگیرند و اگر ملک قولنامه ای می باشد از شهرداری در خصوص وضعیت ملک استعلام نمایند و در صورت بروز مشکل نیز حتماً به این اتحادیه مراجعه نمایند.

چه خبر خوشی برای همکارانتان دارید؟

با پیگیری های انجام شده کمیسیون های شهرهای اطراف بالا رفته و کمیسیون نظارت مخالفت هایی کرده که اخیراً اتاق و کمیسیون نرخ گذاری تصویب کرده و تعرفه کمیسیون مشاورین املاک به کمیسیون نظارت رفته که پس از تصویب به اطلاع همکاران خواهد رسید.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر