آموزش کارآفرینی و تجمیع سرمایه از مهمترین اهداف پارلمان بخش تعاون

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • توزیع اجناس احتکاری کشف شده در بازار مدیر کل تعزیرات حکومتی البرز :اجناس احتکاری کشف شده به زودی به چرخه عرضه کالا وارد خواهد شد.
  • اجلاسیه ٤١٤ شهید شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ، اجلاسیه ٤١٤ شهید گلگون کفن شهرستان ساوجبلاغ با حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده معظم و معزز شهدا، حجت الاسلام و المسلمین ناطقی امام جمعه هشتگرد، دکتر بهمنی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس پالیزگیر فرماندار شهرستان ، بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ و دیگر مسئولین این شهرستان با سخنرانی سردارعروج مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران در مصلای امام خمینی(ره) هشتگرد برگزار گردید.
  • پویش پاک سازی طبیعت درالبرز جمعی از هنرمندان البرزی به مناسبت روز جهانی پاک سازی زمین از زباله، در پویش طبیعت را هنرمندانه نگهداری کنیم شرکت کردند.
  • ستاره هایی در تاریکی شب صدای عاشورا، صدای امام شهیدان امام حسین(ع) است که می گوید:« آیا کسی هست که مرا یاری کند؟» امام عزیز ما آن زمان پرچم مبارزه با ظالمان عالم را بر دوش کشید و تسلیم نشد. آن قدر مقاومت کرد تا به همراه همه یارانش به شهادت رسید.
  • یادواره شهدای ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ یادواره 32شهید سرافراز ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ با حضور جمع کثیری از ورزشکاران،مردم ومسئولان در سالن 9 دی شهر هشتگرد برگزار شد.
  • برگزاری رزمایش بسیجیان البرز با رویکرد خدمت رسانی بسیجیان استان البرز با رویکردی متفاوت در رزمایش عاشورایی سپاهیان محمد(ص) با هدف وحدت، ایستادگی و پیشرفت شرکت کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز؛ رزمایش امروز با عنوان "سپاهیان محمد (ص) 2" و با حضور 19گردان بیت المقدس بسیج برگزار و پس از رزمایش رزمی – فرهنگی نیروها برای اجرای ماموریت خود به مناطق مختلف اعزام می شوند.
  • او از تئوری‌پردازان و اصلاح‌گران فکری جهان اسلام بود ایشان قطعاً شخصیتی متنفذ، روشنفکر و روشنگر و درواقع احیاگر اندیشه‌های شهید آیت‌الله صدر بود. شهید آیت‌الله صدر با نبوغی خارق‌العاده و بی‌نظیر، حرکت مهمی را پایه‌گذاری کرد و شهید آیت‌الله حکیم به شکلی برجسته و روشن آن مسیر را ادامه داد و نقش بسیار برجسته‌ای را در تنویر افکار مردم عراق ایفا کرد
  • حاج‌علی دلتنگ برادر و پسر شهیدش بود باقی ماندن نام نیک آرزوی قلبی پدر بود. او از ندیدن پسرش ناراحت و دلتنگ بود ولی از ته دل از شهادت، عاقبت بخیری و افتخار بزرگی که عارف به جا گذاشته بود، احساس غرور و شعف می‌کرد. برای یک پدر هیچ چیزی با ارزش‌تر از این نیست که پسرش نام خانواده را بلند و سرافراز کند
  • تعهد نیرو‌های لشکر سبب موفقیت در عملیات شد آیت‌الله هاشمی خطاب به شهید خرازی: کار‌های بزرگ را باید به یگان‌های بزرگ داد، ما می‌دانیم نیروی زمینی هستید، اما همت و اراده‌ای قوی در قوی‌ترین لشکر سپاه می‌بینیم. شما در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) افراد متعهد کم‌نظیری را رشد داده‌اید و به اذن خدا اگر عملیات را شما انجام دهید احتمال موفقیتش زیاد است
  • روشنفکران زمینه‌ساز اشغال آذربایجان شدند حزب توده و هواداران آن در آذربایجان، به شکل گسترده‌ای تبلیغ و مردم را برای پذیرش نیرو‌های شوروی آماده کردند، بنابراین هنگامی که روس‌ها وارد آذربایجان شدند، زمینه کاملاً برای حضور آن‌ها آماده بود. حتی بعضی از مردم به استقبال آن‌ها رفتند!

آموزش کارآفرینی و تجمیع سرمایه از مهمترین اهداف پارلمان بخش تعاون

آموزش کارآفرینی و تجمیع سرمایه از مهمترین اهداف پارلمان بخش تعاون
1396/10/18
12:43 1395

در گفت و گو با محمدعلی مختاری رئیس اتاق تعاون استان البرز عنوان شد:

آموزش کارآفرینی و تجمیع سرمایه از مهمترین اهداف پارلمان بخش تعاون

يك شركت تعاوني مجموعه اي از اعضاء است كه داوطلبانه گردهم آمده اند تا نيازهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، خود را از طريق سازماني كه در مالكيت مشترك آنها بوده، برآورده سازند، تعاوني ها، سازمان هاي تجاري مردم محور مي باشند كه در تمام فعاليت هاي اقتصادي و تقريباً در همه كشورهاي جهان فعاليت مي كنند و مزاياي ايجاد شده توسط تعاوني ها براي جوامع باعث شده تا شركت هاي تعاوني تحرك پيدا نمايند و جنبشي جهاني را براي سازماندهي تعاون ايجاد نمايند.

کرج- خبرنگار جام جم: تعاوني ها از لحاظ اقتصادي در اغلب كشورها از اهميت فراواني برخوردارند، به طوري كه سهم بالايي از بازار محصولات غذايي، خدمات مالي و... را دارا مي باشند. نظر به این اهميت و تعامل با اقتصاد جهاني و تسهيل مسير توسعه صادرات كالاها و خدمات بخش تعاوني به بازارهاي هدف و گسترش ارتباط با شبكه تعاوني هاي كشورهاي مختلف اتاق تعاون مركزي تشکیل شده و به تبع آن در استانها نیز این اتاق ها براي آنكه زمينه ارتباط ميان تجار، بازرگانان و بخش توليد و خدمات را با ديگر بخش هاي تقويت كنند، كميته هاي اقتصادي، بازرگاني و فرهنگي در داخل كشور را تشكيل داده اند و هر كدام تلاش هاي قابل توجهي را پيگيري مي كنند.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت ها و همچنین نحوه عضویت شرکت های تعاونی در این اتاق ها گفت وگویی اختصاصی و صمیمانه را با مهندس محمدعلی مختاری رئیس اتاق تعاون استان البرز ترتیب داده ایم که ماحصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال تاریخچه تشکیل اتاق تعاون چه بوده و به نظر شما تشکیل تعاونی ها چه تأثیری در تولید و اشتغال و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی کشور می گذارد؟

در سال 1371 پس از ادغام بخش های تعاونی و تشکیل وزارت تعاون، اتاق تعاون ایران در راستای تحقق اهداف این بخش شکل گرفت و بدین ترتیب پارلمان بخش تعاون نیز پا به عرصه فعالیت نهاد که به تبع آن اتاق های تعاون استانی نیز یکی پس از دیگری تأسیس گردید. همانگونه که صنعت و معدن و تجارت در بستر اتاق بازرگانی خواسته های خود را مطالبه می نماید اتحادیه های تعاونی و شرکت های تعاونی نیز در بستر اتاق تعاون حقوق حقه خود را مطالبه می نماید.

اتاق های تعاون و بازرگانی به عنوان مشاورین سه قوه عمل کرده، مسایل و مشکلات بخش های مربوط به خود را با هماهنگی سازمان های حاکمیتی عمدتاً تسهیل گری می کنند؛ بدیهی است با تلاش اتاق ها و بخش خصوصی و تعاون، تولید و اشتغال که لازم و ملزوم یکدیگرند رونق می گیرد. در برهه حساس کنونی که دغدغه نظام و حاکمیت حل مسئله اشتغال است اتاق تعاون در حیطه مسئولیت خود و هم افزا با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امور تعاونگران را تسهیل می نماید. اتاق تعاون استان البرز در سال 1384 به عنوان اولین اتاق شهرستان تأسیس و به محض ارتقاء شهرستان و تشکیل استان البرز اتاق تعاون نیز به اتاق تعاون استان البرز ارتقاء یافت و هم اکنون در فضای احداثی خود در شهرک اداری ادامه فعالیت می دهد.

چند تعاون و اتحادیه عضو اتاق تعاون استان البرز هستند؟

تعداد تعاونی های فعال در استان بیش از یک هزار تعاونی است که در ابعاد گوناگون فعالیت دارند و در حال حاضر عمده فعالیت تعاونی های موجود در بخش تولید صنعتی و کشاورزی است. در بخش مسکن نیز تعاونی های متعدد فعالیت داشته اند که پس از تأمین مسکن اعضاء خود بعضاً غیرفعال شده اند. لکن اکنون نیز تعاونی های فعالی در زمینه مسکن حضور دارند که برای تأمین مسکن اعضای خود ایفای نقش می نمایند.

شرح فعالیت های این اتاق را برای خوانندگان روزنامه نام ببرید؟

اتاق تعاون استان البرز همانگونه که در ابتدا اشاره شد با حضور اتحادیه ها و تعاونی هایی که از سال های قبل عضویت داشته اند به مسئولیت قانونی خود ادامه می دهد و با توجه به شرایط مناسبی که در سال جاری برای خدمات بیشتر ایجاد شده زمینه حضور بیشتر تعاونگران را در عرصه های تولید فراهم می نماید یکی از عوامل بسیار موثر در پیشبرد اهداف بخش هماهنگی و همسویی با بخش حاکمیتی است.

عملکرد این اتاق از بدو تأسیس در کرج و پس از ارتقاء آن به اتاق تعاون البرز شامل چه مواردی می باشد؟

مقام معظم رهبری می فرمایند: به نظر من یکی از راه حل ها و اساسی ترین و منطقی ترین و بنیادی ترین کارهایی که می تواند در این کشور برای استواری عدالت انجام گیرد تعاون است. این یک بُعد قضیه است، خوشبختانه بُعد دیگر قضیه هم این است که همین تعاون می تواند کشور را به خصوص امروز از لحاظ اقتصادی نجات دهد. اتاق تعاون استان البرز با الهام از فرمایشات معظم له و ان شاء ا... با تحقق موضوع امید دارد بحث بیکاری در روستاها حل و فصل گردد.

چه توصیه برای کارآفرینان دارید؟

توصیه اتاق به کارآفرینان عزیز ارتقاء سطح آموزش و ورود به عرصه تولیدات دانش بنیان که می تواند مشکل بیکاری فارغ التحصیلان را نیز تا حدودی حل نماید، بوده و انتظار دارد با یاری و مدد مردم از به کارگیری سرمایه های خود به تجمیع و ایجاد سرمایه های قابل استفاده در بخش های مختلف بپردازند.

شرایط عضویت در این اتاق چیست؟

عضویت در اتاق تعاون در دو حالت قابل عملیاتی شدن است. در حالت اول تمام تشکل ها و تعاونی های مرتبط با این بخش اعم از شهرستانی، استانی و کشوری و همچنین در هر رسته توزیعی، تولیدی و خدماتی می توانند در اتاق تعاون عضو شده و از مزایای آن اعم از مباحث آموزشی و حمایت های قانونی در مراجع اداری، بحث داوری و حل اختلاف، اعزام هیأت های تجاری و دریافت کارت بازرگانی و بهره مندی از خدمات مشاوره ای و... برخوردار شوند.

در حالت دوم که صرفاً اتحادیه های تخصصی و صنفی و رسته ای استانی را شامل می شود؛ این اتحادیه ها پس از عضویت علاوه بر برخورداری از مزایای فوق به عنوان عضو مجمع نمایندگان اتاق تعاون در مواعد تصمیم گیری در مجامع سالانه و همچنین انتخاب اعضای هیأت رئیسه و هیأت بازرسی؛ حق رأی دارند.

تعامل و همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با اتاق تعاون البرز در چه سطحی می باشد؟

در استان البرز به ویژه پس از انتصاب و تصدی سمت مدیرکلی توسط آقای اسماعیل خلیلی تعامل و همکاری فی مابین اتاق تعاون و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و این اتحاد و همدلی موجب پیشرفت، تعالی و راهبری صحیحی و مناسب بخش تعاون در استان و نمونه شدن آن در سطح کشور شده است.

با تشکر از وقتی که در اختیار روزنامه جام جم قرار دادید

گفتنی است وی پیش از این 23 سال مدیرکل پست غرب استان تهران و استان  البرز، سه سال مدیریت فرودگاه پیام و منطقه ویژه اقتصادی پیام و ریاست اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت در استان البرز را در کارنامه خود داشته است.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر