اطلاع رسانی، خون جاری در امنیت جامعه است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
  • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

اطلاع رسانی، خون جاری در امنیت جامعه است

فرهاد قنبری

اطلاع رسانی، خون جاری در امنیت جامعه است
1396/11/17
12:43 1395

سرهنگ جواد صفایی رئیس پلیس آگاهی استان البرز:

اطلاع رسانی، خون جاری در امنیت جامعه است

امنیت یکی از مقوله های اجتماعی است که مورد توجه مردم و رسانه ها می باشد از این رو به منظور آشنایی خوانندگان روزنامه با عملکرد حافظان امنیت در اداره پلیس آگاهی گفت وگویی اختصاصی و صمیمانه ای را با جناب سرهنگ جواد صفایی رئیس پلیس آگاهی استان البرز ترتیب داده ایم که حاصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال آمار عملکرد 10 ماهه گذشته اداره آگاهی را بیان کنید؟

میزان وقوع جرائم در 10 ماهه سال جاری 5 درصد کاهش داشته است و قطعاً این کاهش در افزایش سطح احساس امنیت اثر بسیار مثبتی خواهد داشت.

نسبت به سال های قبل توفیق بسیاری خوبی در این زمینه داشته ایم و در بحث کشفیات موفق شده ایم 2 درصد نسبت به مدت مشابه کشفیات داشته باشیم.

هیچ پرونده جنایی را نداشته ایم که در جامعه ایجاد تشنج کرده باشد و کشف نشده باشد.

وضعیت کنترل مجرمین در شهرهای استان را برای خوانندگان روزنامه تشریح نمایید؟

خوشبختانه در سطح استان خصوصاً در پلیس آگاهی واحدی به نام واحد اطلاعات جنایی که یکی از وظایف این اداره کنترل مجرمین رها شده که کیفر خود را تحمل کرده و از زندان آزاد شده اند و یا مجرمینی که در حال ارتکاب جرم هستند. در این واحد تخصصی مجرمین سابقه دار تحت کنترل بوده که به تعداد انگشتان دست نمی رسد.

آیا شبکه های اجتماعی نقشی را در سازماندهی مجرمین ایفاء می کنند؟

اگر از تکنولوژی به طرز صحیحی استفاده شود کار مناسبی بوده و به ما خدمت خواهد کرد اما اگر در خلاف مصالح از آن بهره گیری شود به طور حتم از آن ضربه خواهیم خورد، اکنون شبکه های اجتماعی در حدود 50 درصد از قرارهای بین مجرمین و سازماندهی آنان نقش دارد البته پلیس فتا در این خصوص توفیقات خوبی را داشته و با همکاری این مجموعه به نتایج بسیار ارزشمندی دست یافته ایم.

چه میزان از مجرمین بعد از آزادی باز هم به اعمال مجرمانه دست می زنند؟

متأسفانه حدود 50 درصد از مجرمین به چرخه ارتکاب جرم بر می گردند و این بازگشت دلایل خاص اجتماعی داشته و بخشی نیز به بازدارنده نبودن قوانین کیفری و قضایی برمی گردد.

در برخورد با مجرمان، چه محدودیت هایی را از لحاظ قانونی و اخلاقی دارید؟

اجرای مُّر قانون محدودیت ایجاد نمی کند اما از نظر اخلاقی هر انسانی که از اتفاق هر جرمی مطلع می شود از نظر احساسی تحت تأثیر قرار می گیرد اما در چارچوب قانون با این افراد برخورد می شود.

به نظر شما برنامه های ضربتی می تواند عوامل مجرمانه را از بین ببرد یا باعث منتقل شدن آنها به مناطق دیگر خواهد شد؟

در برخوردهای ضربتی شاید جابجایی جرم اتفاق می افتد مگر اینکه ریشه ها و علل اصلی جرائم را از بین ببریم که نیروی انتظامی به درستی در این زمینه به مأموریت های خود به خوبی اقدام و عمل کرده  است.

بیشترین اعمال مجرمانه در چه زمینه هایی می باشد؟

اگر جرائم را به دو بخش تقسیم کنیم بخشی از آن جرائمی هستند که ارزش ریالی کمتری دارند و احساس امنیت را بسیار خدشه دار نمی کنند و احتمالاً از نظر فراوانی تعداد زیادی را به خود اختصاص دهند. طبق آمار ارائه شده فوق کاهش چشمگیر در خصوص سرقت لوازم داخل خودرو که از لحاظ فراوانی بیشترین را دارد مشاهده می شود اما برخی از جرائم که شاید تعداد آنها مانند سرقت به منزل یا سرقت به عنف و... کم باشد احساس امنیت را تحت شعاع قرار می دهند که سردار محترم فرماندهی انتظامی استان تدابیر ابلاغی و اعتقادشان بر این است تا تمامی جرائمی که مربوط به تجاوز به عنف و جرائمی که در حوزه جنایی واقع می شود کشف شوند که در این زمینه توفیقات خوبی را داشته ایم. به جرأت می توان گفت در حوزه جنایی و جرائم خشن در 10 ماهه گذشته 90 درصد جرایم کشف شده است. 

چه توصیه هایی برای مردم دارید؟

در بحث کلاهبرداری مبالغی که از طریق کارت به کارت انجام می گیرد باید شهروندان توجه داشته باشند تحت هیچ عنوانی به درخواست افراد ناشناس پای دستگاه های ATM نرفته و بدانند که صد در صد این فراخوان ها از جمله برنده مکه، کربلا و... کلاهبرداری می باشد. گر چه موفق شده ایم تا بالای 85 درصد از این جرائم را شناسایی و کشف نمائیم اما متأسفانه با این شیوه و شگرد موجودی حساب هزاران نفر را خالی کرده اند.

در حوزه سرقت منزل نیز از مردم انتظار داریم منازلشان را به سیستم ایمنی شامل حفاظ، نرده، قفل های کتابی و دوربین های مداربسته و... مجهز نمایند.

شهروندان حتماً در جلسات آپارتمان ها شرکت نموده و همسایه های خود را بشناسند چون با دستگیری برخی از سارقین مشخص شده با مطالعه نام افراد روی اف اف ساختمان درب دیگر همسایه را زده و خود را میهمان واحدی که نام صاحبخانه روی آن است را اعلام می کنند و پس از باز کردن در، وارد منازل مردم می شوند و وسایل منازل را سرقت نموده اند. نوشتن اسامی روی آیفون ها لزومی ندارد چون این مشخصات طعمه ای برای سارقین شده است.

موارد مشکوک را به سامانه 110 اعلام نمایند به طور مثال یکی از باندهای سرقت منازل به بهانه میهمان بودن به طبقه اول آپارتمان وارد شده اند زمانی که می خواستند درب را مورد تخریب قرار دهند یکی از همسایه ها متوجه این موضوع شده و نه تنها با پلیس 110 تماس نمی گیرد بلکه با دادن پیچ گوشتی چهارسوی به سارقین در مقابل درخواست آنها به بهانه اینکه کلیدشان در داخل منزل جا مانده کمک نموده که عدم شناخت باعث این مشکل شده است.

در خصوص سرقت های مغازه شهروندان وجوه نقدشان را در پایان ساعت کاری انتقال داده یا در گاوصندوق هایشان قرار دهند و سیستم حفاظتی و امنیتی شان را فعال نمایند. مغازه داران گرامی حتماً از دوربین های مداربسته استفاده نمایند و یک چشم اطلاعاتی در خیابان داشته باشند تا در مواقع ضروری می توان از آن استفاده کرد.

طبقه اول و دوم آپارتمان ها در سرقت منزل به نسبت بقیه طبقات آسیب پذیرترند. حتماً پنجره ها، تراس و حیاط خلوت ها را حفاظ بندی کنند.

در حوزه پیشگیری از سرقت خودرو باید گفت اولین اقدامی که می توان انجام داد به هیچ عنوان ماشین را روشن نگذاشته و سوئیچ خودرو را روی ماشین قرار ندهند. مدارک خودرو را در داخل خودرو نگذارند. خودرو را در جاهای تاریک پارک ننمایند. بیشترین سرقت در خودروها مربوط به ماشین پراید تا مدل سال 1386 بوده و دارندگان این ماشین ها توجه کافی و لازم را در بحث پیشگیری با نصب سوئیچ مخفی، قفل پدال، دزدگیر و... داشته باشند و اگر در نزدیکی منزلشان پارکینگ وجود دارد ماشین خود را در آنجا پارک نمایند تا در ایام پایانی سال شاهد سرقت خودروهایشان نباشیم.

چه پیشنهادهایی برای برنامه های آموزش شهروندی در رسانه ها دارید؟

رسانه ها علی رغم همکاری خوب و مناسب با نیروی انتظامی با انعکاس هشدارهای پلیسی حتماً تأثیرگذار خواهد بود. هم اکنون کتابی با عنوان «نسیم آگاهی بخش» در مرحله چاپ بوده و در آینده نزدیک توزیع خواهد شد که بنا داریم با پخش آن در بین شهروندان در ایام منتهی به پایان سال اطلاعات کافی و وافی را به مردم عزیز در حوزه های مختلف برسانیم.

آیا روزنامه جام جم را مطالعه می کنید؟

بله. خوشبختانه با زحماتی که شما بزرگواران می کشید هر روز این روزنامه به دفتر واصل شده و مورد مطالعه قرار می گیرد که جای تشکر دارد.

چه پیشنهادهایی برای پربارتر شدن آن دارید؟

روزنامه جام جم روزنامه ای است که سال ها تعامل سازنده ای با نیروی انتظامی در سطح استان داشته و از آنجایی که سال ها است در استان البرز توفیق سربازی و خدمتگذاری در مجموعه پلیس آگاهی را دارم، اطلاع رسانی که در این روزنامه در حوزه توفیقات پلیس انجام می گیرد قطعاً ارزش آن به مراتب کمتر از شب نخوابی های همکاران در پلیس آگاهی و حتی نیروی انتظامی نیست، چرا که انعکاس زحمات این عزیزان و اطلاع رسانی شما به مثابه خون جاری در امنیت جامعه می باشد که قابل قدردانی است.

سخن پایانی:

مردم باید بدانند در صورتی که منزلشان یا خودرویشان مورد سرقت قرار می گیرد سربازانشان در نیروی انتظامی، سارقین آن را شناسایی می کنند و از سوی دیگر مجرمان بدانند پلیس همیشه هوشیار و بیدار است.

با تشکر از وقتی که در اختیار روزنامه جام جم قرار دادید

مصاحبه: فرهاد قنبری- خبرنگار جام جم

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر