ماجراي اعتراض امام ‌به خريد 2 كيلو پرتقال

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • ایستادگی آمریکا در برابر انقلاب اسلامی نشان از تاثیر گذاری و اقتدار این نظام در دنیا است کرج- خبرنگار جام جم: حجت الاسلام والمسلمین روحی یزدی در جلسه شورای اداری شهرستان اشتهارد که با حضور امام جمعه و فرماندار شهرستان برگزار گردید .
  • معرفی آستان مقدس امامزاده حسن(ع ) آستان مقدس امامزاده حسن(ع) در ضلع جنوب شرقی میدان قدس(شاه عباسی) کرج واقع شده است.
  • توزیع اجناس احتکاری کشف شده در بازار مدیر کل تعزیرات حکومتی البرز :اجناس احتکاری کشف شده به زودی به چرخه عرضه کالا وارد خواهد شد.
  • اجلاسیه ٤١٤ شهید شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ، اجلاسیه ٤١٤ شهید گلگون کفن شهرستان ساوجبلاغ با حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده معظم و معزز شهدا، حجت الاسلام و المسلمین ناطقی امام جمعه هشتگرد، دکتر بهمنی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس پالیزگیر فرماندار شهرستان ، بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ و دیگر مسئولین این شهرستان با سخنرانی سردارعروج مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران در مصلای امام خمینی(ره) هشتگرد برگزار گردید.
  • پویش پاک سازی طبیعت درالبرز جمعی از هنرمندان البرزی به مناسبت روز جهانی پاک سازی زمین از زباله، در پویش طبیعت را هنرمندانه نگهداری کنیم شرکت کردند.
  • ستاره هایی در تاریکی شب صدای عاشورا، صدای امام شهیدان امام حسین(ع) است که می گوید:« آیا کسی هست که مرا یاری کند؟» امام عزیز ما آن زمان پرچم مبارزه با ظالمان عالم را بر دوش کشید و تسلیم نشد. آن قدر مقاومت کرد تا به همراه همه یارانش به شهادت رسید.
  • یادواره شهدای ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ یادواره 32شهید سرافراز ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ با حضور جمع کثیری از ورزشکاران،مردم ومسئولان در سالن 9 دی شهر هشتگرد برگزار شد.
  • برگزاری رزمایش بسیجیان البرز با رویکرد خدمت رسانی بسیجیان استان البرز با رویکردی متفاوت در رزمایش عاشورایی سپاهیان محمد(ص) با هدف وحدت، ایستادگی و پیشرفت شرکت کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز؛ رزمایش امروز با عنوان "سپاهیان محمد (ص) 2" و با حضور 19گردان بیت المقدس بسیج برگزار و پس از رزمایش رزمی – فرهنگی نیروها برای اجرای ماموریت خود به مناطق مختلف اعزام می شوند.
  • او از تئوری‌پردازان و اصلاح‌گران فکری جهان اسلام بود ایشان قطعاً شخصیتی متنفذ، روشنفکر و روشنگر و درواقع احیاگر اندیشه‌های شهید آیت‌الله صدر بود. شهید آیت‌الله صدر با نبوغی خارق‌العاده و بی‌نظیر، حرکت مهمی را پایه‌گذاری کرد و شهید آیت‌الله حکیم به شکلی برجسته و روشن آن مسیر را ادامه داد و نقش بسیار برجسته‌ای را در تنویر افکار مردم عراق ایفا کرد
  • حاج‌علی دلتنگ برادر و پسر شهیدش بود باقی ماندن نام نیک آرزوی قلبی پدر بود. او از ندیدن پسرش ناراحت و دلتنگ بود ولی از ته دل از شهادت، عاقبت بخیری و افتخار بزرگی که عارف به جا گذاشته بود، احساس غرور و شعف می‌کرد. برای یک پدر هیچ چیزی با ارزش‌تر از این نیست که پسرش نام خانواده را بلند و سرافراز کند

ماجراي اعتراض امام ‌به خريد 2 كيلو پرتقال

ماجراي اعتراض امام ‌به خريد 2 كيلو پرتقال
1396/11/23
12:43 1395
گزارش از يك روز به‌يادماندني در ديدار بانوي انقلابي مرضيه حديدچي دباغ

ماجراي اعتراض امام ‌به خريد 2 كيلو پرتقال

سال گذشته وقتي شنيدم مرحوم مرضيه حديدچي دباغ در همسايگي‌مان در روستاي خور از توابع شهرستان ساوجبلاغ زندگي مي‌كند با تعدادي از دوستان قرار گذاشتيم، به ديدارشان برويم.

  فاطمه بيضائي
سال گذشته وقتي شنيدم مرحوم مرضيه حديدچي دباغ در همسايگي‌مان در روستاي خور از توابع شهرستان ساوجبلاغ زندگي مي‌كند با تعدادي از دوستان قرار گذاشتيم، به ديدارشان برويم. روز ديدار همراهي اين دوستان نصيبم نشد اما ماحصلش را از زبان دوستان بسيجي‌مان به رشته تحرير درآوردم.
 مرضيه حديدچي (دباغ) از زنان مبارز انقلابي بود كه فعاليت‌ها و حركت‌هاي سياسي‌اش را از سال 1346آغاز كرد و اين مبارزات را تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داد. پس از آن مسئوليت‌هايي از جمله فرماندهي سپاه همدان و فرماندهي بسيج خواهران، سه دوره نمايندگي مجلس شوراي اسلامي و قائم‌مقامي جمعيت زنان جمهوري اسلامي ايران را بر عهده داشت. خانم حديدچي (دباغ) از مبارزان ديرين و السابقون‌السابقون انقلاب بود. مادر هشت فرزند كه وظايفش به عنوان يك زن هم خللي در اراده‌اش ايجاد نكرد. يكي از دوستان تعريف مي‌كرد، آن روز كه به سراغش رفتيم وقتي زنگ در خانه به صدا درآمد دباغ و خانمي كه همراهش بود در را برايمان باز كردند. با همه مشقت بيماري و دردي كه وجودش را گرفته بود، متواضعانه به استقبالمان آمد و لحظاتي زيبا و به‌يادماندني را برايمان رقم زد.
 پرتقال‌هاي ارزان !
ابتداي ديدار خانم دباغ از چرايي آمدنش به روستاي خور برايمان گفت؛ «دكترها بعد از بررسي وضعيت جسمي‌ام از من خواستند به يك منطقه خوش آب و هوا بروم و آنجا زندگي كنم تا حالم بهتر شود. من هم اين روستا را انتخاب كردم.»
خانم دباغ از خاطرات و همراهي‌اش با امام و مجاهدت‌ها و اتفاقاتي كه در زندان ساواك برايش افتاده بود هم صحبت كرد. شعف خاصي وجودمان را پر كرده بود. از اينكه در محضر يك بانوي انقلابي نشسته بوديم كه ما را به شنيدن خاطراتش دعوت مي‌كرد، احساس خوبي داشتيم ايشان وقتي طلبه‌اي كه همراهمان بود را ديد، خاطره‌اي از ديدار امام خميني با طلبه‌ها و خريد پرتقال تعريف كرد.  «در ايامي كه محضر امام بودم يكي از برنامه‌هاي روزانه‌ام خريد يك كيلو پرتقال براي بيت امام بود. يك روز كه براي خريد پرتقال رفتم متوجه شدم قيمت امروز دقيقاً نصف قيمت ديروز است. براي همين با خود فكر كردم مي‌توانم با همان پول، دو كيلو پرتقال براي بيت امام تهيه كنم. خوشحال از اين تصميم دو كيلو پرتقال خريدم و برگشتم. اتفاقاً در بدو ورودم با امام روبه‌رو شدم. ايشان وقتي حجم زياد پرتقال را ديدند از من سؤال كردند: «امروز بيشتر پرتقال خريده‌ايد؟» به امام توضيح دادم كه من با همان پول هر روزه توانستم دوكيلو پرتقال بخرم. چون قيمت امروز دقيقاً نصف روزهاي گذشته بود. امام ناراحت شدند و گفتند: «شما اسراف كرديد. خدا از سر تقصيرات شما بگذرد.» در ادامه فرمودند: «شايد امروز آنهايي كه تا ديروز توان خريد پرتقال را نداشتند با اين قيمت پايين مي‌توانستند پرتقال بخرند. كارتان درست نبود.»
من هم كه از ناراحتي امام ناراحت شدم. از همسر ايشان خواستم وساطت كنند تا مسئله حل شود. همسر امام با ايشان صحبت كردند و امام به ايشان فرموده بودند: «به خانم دباغ بگوييد اين پرتقال‌ها را پوست بكند و پوره پوره كند. بعد‌ازظهر در ديدار با طلاب اينها را داخل سيني بگذاريم بينشان پخش كنيم. من از طلاب مي‌خواهم براي شما استغفار كنند تا شايد خدا از سر تقصيرات شما بگذرد.» به دستور امام همان كار را كردم. اين خاطره نمونه‌اي از برخورد امام خميني (ره) در بحث اسراف بود.»
 دو ركعت نماز شكر
خانم دباغ از سال‌ها مجاهدت و شكنجه‌هايي كه خود و دخترشان در زندان‌هاي ساواك تحمل كردند هم برايمان گفتند؛ تعريف مي‌كردند: «يك شب دخترم را بعد از ساعت‌ها شكنجه و آزار و اذيت به داخل سلول انداختند. آنقدر بي‌حال و بي‌رمق بود كه تصور كردم تمام كرده است. همان جا دو ركعت نماز شكر خواندم كه فرزندم در راه انقلاب شهيد شده است.» خانم دباغ همچنين از ماجراي نامه امام به گورباچف صحبت كرد، از اينكه چگونه امام از ايشان خواسته بود اين نامه را به همراه آيت‌الله جوادي آملي به گورباچف برسانند.
  درگذشت يك انقلابي
آن روز به‌يادماندني هيچگاه از ذهن دوستانمان نخواهد رفت. 27 آبان ماه سال 1395برايمان سخت گذشت؛ وقتي خبر درگذشت خانم دباغ اين اسوه مقاومت را شنيديم. روزي كه يكي ديگر از ياران صديق امام به خاطر بيماري قلبي در بيمارستان خاتم الانبياء(ص) دار فاني را وداع گفت.

 
کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر