عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • ایستادگی آمریکا در برابر انقلاب اسلامی نشان از تاثیر گذاری و اقتدار این نظام در دنیا است کرج- خبرنگار جام جم: حجت الاسلام والمسلمین روحی یزدی در جلسه شورای اداری شهرستان اشتهارد که با حضور امام جمعه و فرماندار شهرستان برگزار گردید .
  • معرفی آستان مقدس امامزاده حسن(ع ) آستان مقدس امامزاده حسن(ع) در ضلع جنوب شرقی میدان قدس(شاه عباسی) کرج واقع شده است.
  • توزیع اجناس احتکاری کشف شده در بازار مدیر کل تعزیرات حکومتی البرز :اجناس احتکاری کشف شده به زودی به چرخه عرضه کالا وارد خواهد شد.
  • اجلاسیه ٤١٤ شهید شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ، اجلاسیه ٤١٤ شهید گلگون کفن شهرستان ساوجبلاغ با حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده معظم و معزز شهدا، حجت الاسلام و المسلمین ناطقی امام جمعه هشتگرد، دکتر بهمنی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس پالیزگیر فرماندار شهرستان ، بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ و دیگر مسئولین این شهرستان با سخنرانی سردارعروج مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران در مصلای امام خمینی(ره) هشتگرد برگزار گردید.
  • پویش پاک سازی طبیعت درالبرز جمعی از هنرمندان البرزی به مناسبت روز جهانی پاک سازی زمین از زباله، در پویش طبیعت را هنرمندانه نگهداری کنیم شرکت کردند.
  • ستاره هایی در تاریکی شب صدای عاشورا، صدای امام شهیدان امام حسین(ع) است که می گوید:« آیا کسی هست که مرا یاری کند؟» امام عزیز ما آن زمان پرچم مبارزه با ظالمان عالم را بر دوش کشید و تسلیم نشد. آن قدر مقاومت کرد تا به همراه همه یارانش به شهادت رسید.
  • یادواره شهدای ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ یادواره 32شهید سرافراز ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ با حضور جمع کثیری از ورزشکاران،مردم ومسئولان در سالن 9 دی شهر هشتگرد برگزار شد.
  • برگزاری رزمایش بسیجیان البرز با رویکرد خدمت رسانی بسیجیان استان البرز با رویکردی متفاوت در رزمایش عاشورایی سپاهیان محمد(ص) با هدف وحدت، ایستادگی و پیشرفت شرکت کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز؛ رزمایش امروز با عنوان "سپاهیان محمد (ص) 2" و با حضور 19گردان بیت المقدس بسیج برگزار و پس از رزمایش رزمی – فرهنگی نیروها برای اجرای ماموریت خود به مناطق مختلف اعزام می شوند.
  • او از تئوری‌پردازان و اصلاح‌گران فکری جهان اسلام بود ایشان قطعاً شخصیتی متنفذ، روشنفکر و روشنگر و درواقع احیاگر اندیشه‌های شهید آیت‌الله صدر بود. شهید آیت‌الله صدر با نبوغی خارق‌العاده و بی‌نظیر، حرکت مهمی را پایه‌گذاری کرد و شهید آیت‌الله حکیم به شکلی برجسته و روشن آن مسیر را ادامه داد و نقش بسیار برجسته‌ای را در تنویر افکار مردم عراق ایفا کرد
  • حاج‌علی دلتنگ برادر و پسر شهیدش بود باقی ماندن نام نیک آرزوی قلبی پدر بود. او از ندیدن پسرش ناراحت و دلتنگ بود ولی از ته دل از شهادت، عاقبت بخیری و افتخار بزرگی که عارف به جا گذاشته بود، احساس غرور و شعف می‌کرد. برای یک پدر هیچ چیزی با ارزش‌تر از این نیست که پسرش نام خانواده را بلند و سرافراز کند

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد
1396/11/24
12:43 1395
انجام عمليات والفجر8 در روزهاي خاطره‌انگيز بهمن ماه

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

عمليات والفجر8 در 20 بهمن 1364 يكي از شگفت‌انگيزترين عمليات‌هاي اجرا شده نه فقط در هشت سال دفاع مقدس كه در تاريخ جنگ‌هاي جهان است.

  غلامحسين بهبودي
عمليات والفجر8 در 20 بهمن 1364 يكي از شگفت‌انگيزترين عمليات‌هاي اجرا شده نه فقط در هشت سال دفاع مقدس كه در تاريخ جنگ‌هاي جهان است. به گفته يكي از راويان جنگ، چند سال بعد از اتمام دفاع مقدس كه تعدادي از وابستگان نظامي كشورهاي مختلف به كناره رودخانه اروند دعوت مي‌شوند، هيچ كدام از آنها باور نمي‌كردند كه رزمندگان ايراني از چنين رودخانه عظيمي عبور كرده باشند.
به گزارش «جوان»، عبور از موانع طبيعي چون رودخانه از تاكتيك‌هاي پيشرفته نظامي به شمار مي‌رود. بسياري از كشورها براي نشان دادن سطح توانايي‌هاي نظامي‌شان، در مانورها چگونگي عبور از رودخانه‌ها را به نمايش مي‌گذارند چراكه احداث پل در شرايط جنگي و آن‌هم زير آتش بمباران دشمن، از عهده هر ارتشي برنمي‌آيد.
در خلال جنگ تحميلي شاهد بوديم كه ارتش عراق با وجود آمادگي‌هاي لازم، هيچ‌گاه نتوانست از يك رودخانه حتي كوچك به سلامت عبور كند. اگر هم عبور كرد شكست خورد و مجبور به بازگشت شد. اگر مي‌بينيم كه شهري چون آبادان با وجود فاصله چند ده متري از خاك عراق، يك‌سال در برابر دشمن متجاوز مي‌ايستد، اين امر علاوه بر مقاومت و جانفشاني رزمندگان، دليلي چون واقع شدن اروندرود به عنوان مرز بين آبادان و عراق دارد.
در همان زمان كه آبادان مشغول مقاومت در برابر بعثي‌ها بود يگان‌هاي زرهي دشمن در شمال خوزستان خود را به كناره كرخه رسانده بودند. دشمن قصد داشت با عبور از اين رودخانه، جاده‌اي كه از لرستان وارد خوزستان مي‌شد را به اشغال درآورد و گلوگاه استان نفت‌خيز كشورمان را ببندد اما اينجا هم در كنار ايستادگي رزمندگان، امواج خروشان كرخه مقابل دشمن قد علم كرد. بنابراين دشمن بعثي كه در اوايل جنگ از اصل غافلگيري بهره مي‌برد، درست در همان مناطقي توقف كرد كه موانع طبيعي را مقابلش مي‌ديد.
اروندرود در ميان آبراه‌هاي جبهه جنوب، سخت‌ترين و عظيم‌ترين به شمار مي‌رفت. عرض اين رودخانه گاهي به يك كيلومتر مي‌رسد. اروند پس از گذشت سال اول جنگ، تا مدت‌ها مرز آرامي بين ايران و عراق به شمار مي‌رفت. با وجود اينكه جنگ با شدت ادامه داشت، دو طرف تا مدت‌ها تصور مي‌كردند عبور از اين رودخانه امكان‌پذير نيست و لذا اروند در بخش اعظمي از جنگ در اختيار نيروهاي مرزبان ژاندارمري قرار داشت.
يكي از رزمندگان خاطره جالبي را در اين خصوص تعريف مي‌كند: بعد از اينكه در والفجر8 از اروند گذشتيم و فاو را گرفتيم، تا چند روز احساس مي‌كرديم جيره غذايي‌مان كم مي‌شود. كمين گذاشتيم و يك سرباز 18 ساله چاق و چله عراقي را ديديم كه در منطقه جا مانده و از فرط گرسنگي به جيره ما شبيخون مي‌زند. او را اسير كرديم. جوان مي‌گفت پدر متمولي دارد كه با پرداخت رشوه به مأموران اعزام خدمت عراقي، از آنها خواسته پسرش را به جبهه‌اي بفرستند كه كمترين خطر را دارد. آنها هم فاو را پيشنهاد داده‌اند!
به هر روي والفجر8 در بيستم بهمن 1364 پس از ماه‌ها عمليات شناسايي و ارزيابي منطقه، شروع شد و غواص‌هاي خط‌شكن از آب گذشتند و همان روز اول، فاو به دست نيروهاي ايراني افتاد. اما تازه كار شروع شده بود! در همه جاي دنيا كماندوها مي‌توانند با شنا خود را از رودخانه عبور دهند، ولي بعد از گرفتن خطوط دفاعي دشمن، نيروي پياده بايد براي مقابله با تانك‌ها و سلاح‌هاي سنگين دشمن، از پشتيباني توپخانه و پدافند هوايي بهره ببرد. اينجاست كه رزمندگان مي‌بايست با زدن پل، ادوات سنگيني چون تانك و توپ را به فاو منتقل مي‌كردند، آن‌هم زير شديدترين حملات هوايي دشمن.  پل بعثت در عمليات والفجر8 بعد از بارها و بارها بمباران شدن توسط دشمن، روي اروند زده شد و رزمندگان كشورمان با جانفشاني توانستند متصرفات خود در فاو را تثبيت كنند. البته اين عمليات تثبيت‌سازي بيش از 70 روز طول كشيد و والفجر8 از بهمن 64 تا اوايل ارديبهشت 65 ادامه يافت.  در يك نگاه كلي، والفجر8 را به جهت انجام در سخت‌ترين شرايط جوي و با وجود روخانه عظيمي چون اروندرود بايد نقطه عطفي در تاريخ عمليات نظامي جهان به شمار آوريم. آن طور كه فرماندهان جنگ بيان مي‌كنند، بسيار پيش آمده كه دانشگاه‌هاي جنگ كشورهاي همسايه، از فرماندهان حاضر در والفجر8 دعوت كنند تا نحوه انجام اين عمليات را توضيح بدهند؛ عملياتي كه بايد آن را افتخاري براي كشورمان بدانيم.

 
کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر