عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • خرمالو ضد کم خونی افراد مبتلا به کم‌خونی "خرمالو" بخورند. خبرنگار جام جم البرز: میوه خرمالو سرشار از ویتامین های آ، ب و ث است همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، منیزیم و پتاسیم است.
  • بسیج، خانه من است خبرنگار جام جم البرز: شهيد «سيد مصطفي حسيني» در بيست وششم بهمن ماه 1343 دريك خانواده مذهبي در چهارصد دستگاه كرج متولد شد. با پیروزی انقلاب و با تشکیل سپاه و پس از آن بسيج در سال 58، به سوي اين بازوان انقلاب رفت و اولين دوره آموزشي خود را طي نمود.
  • بررسی مشکلات داروسازان البرزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درحاشیه بازدید از شرکت داروسازی سها : مواد اولیه صنعت داروسازی با ارز 4200 تومانی وارد نمی شود.
  • آبشاری با هفت چشمه دل انگیز و دیدنی آبشار هفت چشمه، در کیلومتر۱۷ جاده کرج - چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه واقع شده است.
  • آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟ وقتی به مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز به نام مجتمع نشاط مراجعه کردیم از تنوع و گستردگی امکانات مفصل این مجتمع حیرت زده شدیم.
  • مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند ترافیک ظهرگاهی و عصرگاهی خیابان های اصلی کرج واقعا عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است. لطفا مسئولان ترافیکی کرج با انجام بررسی های میدانی راه حل های بهتری برای خروج از این وضعیت دشوار جستجو نمایند.
  • پیست دیزین درانتظار بازگشایی پیست بین المللی اسکی دیزین درالبرز ،پس از بارش برف مناسب بازگشایی می شود.
  • این پایان راه نیست روایت همت وخودباوری بانوی کارآفرین البرزی را دراین گزارش به تماشا بنشینید.
  • کشف 20 میلیارد ریال کالای احتکاری فرمانده انتظامی البرز گفت : 20 میلیارد ریال انواع ملزومات و نهاده های کشاورزی احتکارشده در استان کشف شد.
  • تا زمانی که کفر هست باید جنگید شهید قنواتی متولد 1339 و از رزمندگان دفاع مقدس بود . از خصوصیات بارز ایشان، صبر بود. واین را همیشه سرلوحه کار خود قرارداده بود. و همین طور به خانواده اش سفارش می کرد.

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد
1396/11/24
12:43 1395
انجام عمليات والفجر8 در روزهاي خاطره‌انگيز بهمن ماه

عبور از اروند معجزه‌اي بود كه توسط رزمندگان محقق شد

عمليات والفجر8 در 20 بهمن 1364 يكي از شگفت‌انگيزترين عمليات‌هاي اجرا شده نه فقط در هشت سال دفاع مقدس كه در تاريخ جنگ‌هاي جهان است.

  غلامحسين بهبودي
عمليات والفجر8 در 20 بهمن 1364 يكي از شگفت‌انگيزترين عمليات‌هاي اجرا شده نه فقط در هشت سال دفاع مقدس كه در تاريخ جنگ‌هاي جهان است. به گفته يكي از راويان جنگ، چند سال بعد از اتمام دفاع مقدس كه تعدادي از وابستگان نظامي كشورهاي مختلف به كناره رودخانه اروند دعوت مي‌شوند، هيچ كدام از آنها باور نمي‌كردند كه رزمندگان ايراني از چنين رودخانه عظيمي عبور كرده باشند.
به گزارش «جوان»، عبور از موانع طبيعي چون رودخانه از تاكتيك‌هاي پيشرفته نظامي به شمار مي‌رود. بسياري از كشورها براي نشان دادن سطح توانايي‌هاي نظامي‌شان، در مانورها چگونگي عبور از رودخانه‌ها را به نمايش مي‌گذارند چراكه احداث پل در شرايط جنگي و آن‌هم زير آتش بمباران دشمن، از عهده هر ارتشي برنمي‌آيد.
در خلال جنگ تحميلي شاهد بوديم كه ارتش عراق با وجود آمادگي‌هاي لازم، هيچ‌گاه نتوانست از يك رودخانه حتي كوچك به سلامت عبور كند. اگر هم عبور كرد شكست خورد و مجبور به بازگشت شد. اگر مي‌بينيم كه شهري چون آبادان با وجود فاصله چند ده متري از خاك عراق، يك‌سال در برابر دشمن متجاوز مي‌ايستد، اين امر علاوه بر مقاومت و جانفشاني رزمندگان، دليلي چون واقع شدن اروندرود به عنوان مرز بين آبادان و عراق دارد.
در همان زمان كه آبادان مشغول مقاومت در برابر بعثي‌ها بود يگان‌هاي زرهي دشمن در شمال خوزستان خود را به كناره كرخه رسانده بودند. دشمن قصد داشت با عبور از اين رودخانه، جاده‌اي كه از لرستان وارد خوزستان مي‌شد را به اشغال درآورد و گلوگاه استان نفت‌خيز كشورمان را ببندد اما اينجا هم در كنار ايستادگي رزمندگان، امواج خروشان كرخه مقابل دشمن قد علم كرد. بنابراين دشمن بعثي كه در اوايل جنگ از اصل غافلگيري بهره مي‌برد، درست در همان مناطقي توقف كرد كه موانع طبيعي را مقابلش مي‌ديد.
اروندرود در ميان آبراه‌هاي جبهه جنوب، سخت‌ترين و عظيم‌ترين به شمار مي‌رفت. عرض اين رودخانه گاهي به يك كيلومتر مي‌رسد. اروند پس از گذشت سال اول جنگ، تا مدت‌ها مرز آرامي بين ايران و عراق به شمار مي‌رفت. با وجود اينكه جنگ با شدت ادامه داشت، دو طرف تا مدت‌ها تصور مي‌كردند عبور از اين رودخانه امكان‌پذير نيست و لذا اروند در بخش اعظمي از جنگ در اختيار نيروهاي مرزبان ژاندارمري قرار داشت.
يكي از رزمندگان خاطره جالبي را در اين خصوص تعريف مي‌كند: بعد از اينكه در والفجر8 از اروند گذشتيم و فاو را گرفتيم، تا چند روز احساس مي‌كرديم جيره غذايي‌مان كم مي‌شود. كمين گذاشتيم و يك سرباز 18 ساله چاق و چله عراقي را ديديم كه در منطقه جا مانده و از فرط گرسنگي به جيره ما شبيخون مي‌زند. او را اسير كرديم. جوان مي‌گفت پدر متمولي دارد كه با پرداخت رشوه به مأموران اعزام خدمت عراقي، از آنها خواسته پسرش را به جبهه‌اي بفرستند كه كمترين خطر را دارد. آنها هم فاو را پيشنهاد داده‌اند!
به هر روي والفجر8 در بيستم بهمن 1364 پس از ماه‌ها عمليات شناسايي و ارزيابي منطقه، شروع شد و غواص‌هاي خط‌شكن از آب گذشتند و همان روز اول، فاو به دست نيروهاي ايراني افتاد. اما تازه كار شروع شده بود! در همه جاي دنيا كماندوها مي‌توانند با شنا خود را از رودخانه عبور دهند، ولي بعد از گرفتن خطوط دفاعي دشمن، نيروي پياده بايد براي مقابله با تانك‌ها و سلاح‌هاي سنگين دشمن، از پشتيباني توپخانه و پدافند هوايي بهره ببرد. اينجاست كه رزمندگان مي‌بايست با زدن پل، ادوات سنگيني چون تانك و توپ را به فاو منتقل مي‌كردند، آن‌هم زير شديدترين حملات هوايي دشمن.  پل بعثت در عمليات والفجر8 بعد از بارها و بارها بمباران شدن توسط دشمن، روي اروند زده شد و رزمندگان كشورمان با جانفشاني توانستند متصرفات خود در فاو را تثبيت كنند. البته اين عمليات تثبيت‌سازي بيش از 70 روز طول كشيد و والفجر8 از بهمن 64 تا اوايل ارديبهشت 65 ادامه يافت.  در يك نگاه كلي، والفجر8 را به جهت انجام در سخت‌ترين شرايط جوي و با وجود روخانه عظيمي چون اروندرود بايد نقطه عطفي در تاريخ عمليات نظامي جهان به شمار آوريم. آن طور كه فرماندهان جنگ بيان مي‌كنند، بسيار پيش آمده كه دانشگاه‌هاي جنگ كشورهاي همسايه، از فرماندهان حاضر در والفجر8 دعوت كنند تا نحوه انجام اين عمليات را توضيح بدهند؛ عملياتي كه بايد آن را افتخاري براي كشورمان بدانيم.

 
کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر