فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • نماز شب بخشی از رزم شبانه پسرم بود رامین معمولاً هر شب کشیک می‌داد و نماز شب می‌خواند. شب‌هایی هم که نوبتش نبود از دوستانش می‌خواست او را برای رزم شبانه بیدار کنند. منظورش برای نماز شب بود. می‌گفتند خیلی شجاع بود و به جای دیگران هم کشیک می‌داد.
  • سخت‌ترین روز اسارتم تیرباران ۶۰ نفر از دوستانم بود هر اسیری را بر طبق مهارتی که داشت در گروه‌هایی جا می‌دادند. مثلاً گروه بناها، آهنگرها، باربر‌ها و...، چون ما تازه‌وارد بودیم در گروه حمل بار قرار گرفتیم. باورکردنی نبود که از ما می‌خواستند کیسه‌های سیمان یا سنگ‌های سنگین را روی دوشمان بیندازیم و چند کیلومتر در ناهمواری کوهستان جا‌به‌جا کنیم
  • قتل با ماده سرطان‌زا! در رابطه با قتل مرحوم ربانی، روزی با آقای... در تهران در منزل قبلی ایشان -گویا اختیاریه بود- صحبت کردیم که چگونه یک ضربه به ایشان بزنیم. گفت: ما وسایل و امکانات سمی و دارو‌های مسموم‌کننده و سرطان‌زا در اختیار داریم که می‏توان به صورت نامرئی فرد را مسموم نمود که در اثر این مسمومیت، به سرطان کشنده مبتلا خواهد شد...
  • «صلوات» حلّال مشکلات حاج‌احمد بود با وقوع زلزله بم در سال ۱۳۸۲ شهید کاظمی خیلی خودجوش و جهادی امکانات نیروی هوایی را در خدمت زلزله‌زده‌ها قرار داد. ایشان با آماده‌سازی فرودگاه بم، ناوگان نیروی هوایی سپاه را برای نجات مردم بم بسیج کرد
  • هشدار آبفای البرز به شهروندان برای رعایت صرفه جویی در آب شرکت آب و فاضلاب استان البرز به شهروندان استان برای رعایت بیشتر صرفه جویی در مصرف آب هشدار داد.
  • فلسفه خبر ؛ در منطقِ خبیر سکوت بود و سایه و سیاهی و خدا در خلوت خلود تنها بود. بعد از آن به حکم " کُن فَیَکون " آسمان‌ها و زمین، جماد و نبات و حیوان و فرشته آفریده شدند و باز خدا تنها بود. آن گاه تنهایی‌اش را در عالم قِدَم و آیینه احدیًت و تماشاخانه وحدت به نظاره نشست
  • پیام های مردمی فضای سبز خیابان رسالت واقع در جنب بازار بزرگ ملاصدرا در حال از بین رفتن است. لطفا مسئولان شهرداری نسبت به بازسازی فضای سبز مذکور و آبیاری درختان حاشیه خیابان با جدیت اقدام نمایند.
  • استان البرز با کمبود 100 میلیون متر مکعبی آب مواجه می‌شود با روند فعلی مهاجرت به استان البرز تا سال 1405 شمسی، این استان با کمبود آب شرب به میزان 100 میلیون متر مکعب در سال مواجه می‌شود.
  • صدای مسلسل و فریاد معترضان بلند شد آیت‌الله میرزا حسین سبزواری: در سنه ۱۳۵۲قمری حکم شد که باید کلاه بین‌المللی پوشیده شود که عبارت از کلاه دوره بود و مردم همگی اطاعت کرده و پوشیدند، مگر مشهد که قیام و مخالفت کرد.
  • یک نفر در کسوت روحانیت منکر وجوب حجاب شد! مروری بر زمینه‌ها و چگونگی دست‌یازی رضاخان به فرهنگ و لباس ایرانیان در آیینه روایت‌ها

فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود

فرهاد قنبری

فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود
1396/11/24
12:43 1395

مهندس پیروز محمدخانی کارآفرین و مدیر آموزشگاه کار گستر:

فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود

بی شک در جامعه ای که معضل بیکاری بر آن سایه افکنده آموزش دوره های مهارتی که باعث توانمندسازی اقشار مختلف آن شده و موجب دادن انگیزه برای دوستداران پولدار شدن می باشد، نعمتی بس بزرگ است. از این رو برای آشنایی علاقمندان به کشاورزی و دامداری و همچنین با فعالیت های آموزشی و ترویج کسب و کارهای کوچک مصاحبه ای با مهندس پیروز محمدخانی بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، کارآفرین و مدیر آموزشگاه کار گستر ترتیب داده ایم که ماحصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال از سوابق خودتان بگویید و از چه سالی این آموزشگاه شروع به فعالیت نموده است؟

از سال 61 وارد جهاد سازندگی شدم و به عنوان کارمند و نیروی فرهنگی به کارهای سازندگی و فرهنگی مشغول شدم. اوایل شروع به کارم در این نهاد انقلابی به روستای اخترآباد در منطقه قطعه 4 زرند اعزام شدم. در آنجا شاهد محرومیت شدید مردم در تمامی ابعاد بودم حتی آنها آب آشامیدنی نداشتند. با کمبود امکانات کارمان را شروع کرده و در کانتینر زندگی می کردیم.

البته نتایج بسیار خوبی در بر داشت. بعد از آنها دوباره به کرج بازگشتم و در بخش آموزش و ترویج این سازمان فعالیت داشتم و مدتی نیز مسئول پشتیبانی جنگ، شوراهای روستایی، انجمن های روستایی، بسیج سازندگی فعالیت داشتم. در سال 91 که بازنشسته شدم و از سال 86 نیز آموزشگاه کارگستر را در کرج راه اندازی کرده ام و دوره های آموزش مهارتی در بخش کشاورزی، منابع طبیعی، شیلات و دامپزشکی برای علاقمندان و متقاضیان برگزار می شود.

چه انگیزه ای باعث شد تا این آموزشگاه را راه اندازی کنید؟

احساس کردم که با وجود این همه جوان بیکار و همچنین بازنشسته هایی که سرمایه سرگردان دارند به صورت هدفمند و کانالیزه شده به آنها مهارت لازم را ارائه دهیم و بعد از شناسایی مشخص شد برخی از آنها حتی زمین لازم برای کار را نیز داشته اند اما مهارت لازم را ندارند.

این دوره ها شامل چه رشته های آموزشی می شوند؟

آموزشِ پرورش دام سنگین (گوشتی و شیری)، دام سبک (گوشتی و شیری) بُز سانن، مرغ گوشتی و تخمگذار، شتر بُز (لوما)، بوقلمون کانادایی، شترمرغ، بلدرچین، کبک، قرقاول، غاز، اردک، زنبور عسل، قارچ دکمه ای و صدفی، سبزیجات، صیفی جات گلخانه ای (هیدروپونیک) و توت فرنگی، زعفران، گل های آپارتمانی، زالو طبی، قورباغه گوشتی، کفشدوزک، ماهی های زینتی، ماهی قزل آلا، ماهیان سردآبی، گرمابی، خاویاری، خرچنگ، کروکودیل، گیاهان دارویی و همچنین آموزش طب سنتی شامل سه دوره (مقدماتی، تکمیلی و عملی)، ورمی کمپوست، جیره نویسی (طیور و دام های سبک و سنگین)، صنایع تبدیلی شامل بسته بندی حبوبات، خشکبار، ترشیجات، شوریجات و...

از مزایای این دوره های آموزشی برای خوانندگان روزنامه بگوئید؟

اعطای وام اقتصاد مقامتی، اعطای گواهی جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی استان تهران و آموزش فنی و حرفه ای،  مدت دوره ها کوتاه بوده و با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را خواهد داشت. تعهد و تضمین خرید بر اساس قرارداد منعقده یکی از مزایای این دوره ها به شمار می رود و آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است. پس از گذراندن این دوره ها برخی از این کارها را نیز می توان در خانه اجرا کرد و درآمد خوبی نیز دارد. داشتن مهارت ضریب موفقیت را بالا برده و زندگی افراد را متحول می سازد  و به آروزیشان خواهند رسید.

تا کنون چند نفر در این آموزشگاه آموزش دیده اند؟

در ده سال گذشته قریب به ده هزار نفر آموزش دیده اند و هم اکنون 30 درصد آنها مشغول به کار هستند.

کدام یک از کسب و کارها زودبازده و کم سرمایه هستند؟

اگر کسی سرمایه اندکی دارد ابتدا باید مهارت لازم را کسب نموده و در مرحله بعد از کارهایی که نیاز به سرمایه اندک دارند پرورش زالو، بلدرچین، پرورش قارچ می باشد. افراد می توانند با سود این کسب و کار کوچک خرج زندگی خود را به دست آورند.

کدام یک از دستگاه های اجرایی تعامل و همکاری مناسبی با این آموزشگاه داشته اند؟

با اداراتی همچون کمیته امداد و سپاه همکاری خوبی داشته ایم.

با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

اطلاع رسانی ضعیف بوده و با پرورش زالو مخالفت هایی وجود دارد. به عنوان یک کارشناس عقیده ام بر این است که زالو به لحاظ استفاده در بخش درمانی و لزوم سرمایه کم برای راه اندازی این کسب و کار اهمیت بسزایی دارد. قشر عمده ای از فعالان در بخش کشاورزی سنتی کار می کنند و سواد لازم برای تغییر شغل هم ندارند و تا زمانی که کشاورز و یا دامدار نداند که دام یا محصولش مریض یا بیماری دارد در پی چاره جویی نیست. در این کشور مشکل تولید نداریم بلکه مشکل فروش داریم، اگر تولید کننده را همراهی کنند تا بازار را بشناسند چرخ اقتصاد خواهد چرخید.

چه انتظاری از مسئولین ارشد استان دارید؟

به قول هایی که می دهند عمل کنند و در حد شعار نباشد. مسئولین باید بدانند که اگر بخواهیم مشکلات این جامعه را حل کنیم فرهنگ کار را باید داخل خانه ها ببریم. همان شعار چینی ها که می گویند خانه را کارخانه کنیم. برای این کار بهداشت همکاری لازم را ندارد و هزاران موانع و مشکلات که باعث می شود به سرانجام لازم نرسیم. یکی از روش های مناسب مسئولیت پذیر نمودن بچه ها و نهادینه کردن فرهنگ کار دادن پول به بچه ها در ازای انجام کار است. هم انگیزه ای برای یادگیری کار شده و هم قدر پول کسب شده از محل کار کردن را می داند.

راه های ارتباطی:

نشانی: کرج، میدان شهداء، ساختمان سلوک، طبقه دوم، واحد 14

تلفن: 02632285541- 09124644323

تلگرام: kargostarkaraj@

www.kargostarkaraj.com

مصاحبه: فرهاد قنبری، خبرنگار جام جم

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر