فراخوان دعوت به مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
  • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

فراخوان دعوت به مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان

فراخوان دعوت به مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان
1396/11/30
12:43 1395

حسین کمال زاده، مدیرعامل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز اعلام کرد:

فراخوان دعوت به مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان

همانگونه که در خبرها آمده بود، مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز به تازگی شروع به کار کرده است.

کرج- خبرنگار جام جم: برای آشنایی بیشتر خوانندگان و متخصصان امر گفت وگویی صمیمانه و اختصاصی را با آقای حسین کمال زاده مدیرعامل این مجمع ترتیب داده ایم که حاصل آن را با هم می خوانیم:

به عنوان اولین سئوال هدف و ضرورت تشکیل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز را شرح دهید؟

این مجمع به پیشنهاد کانون جهادگران جهاد سازندگی استان البرز که زیر مجموعه سازمان جهاد کشاورزی می باشد، مطرح شد. هدف اصلی از تشکیل این مجمع کانالیزه کردن کمک های مردم نهاد و خیرین بوده و هر چند اداره کل منابع طبیعی و سازمان جهاد کشاورزی قبلاً در این زمینه کار کرده اند اما هر کجا که مردم پای کار باشند قطعاً کارایی بهتر و بیشتری را شاهد هستیم. اعتقادم بر این است تنها کار خیرین کافی نیست بلکه باید کار علمی در این بخش صورت گیرد. شاید خیرین در مقطعی با روش های سنتی کار انجام دهند اما پس از مدتی این پروژه ها کارایی لازم را نداشته باشد و زحمات کشیده شده نیز از بین برود. اگر کارشناسان، آسیب شناسان و تحصیل کرده های این بخش ورود پیدا کنند عرصه برای کار فراخ بوده و می توان از بسیاری از مشکلات همچون سیل جلوگیری کرد. به طور مثال مقصد نهایی پسماندهای واحدهای صنفی یا خانه های مجاور جاده چالوس و سایر رودخانه ها معلوم نیست و فاضلاب حاصل از آن می تواند به یک معضل زیست محیطی تبدیل شود. زمانی بحث هدایت این فاضلاب ها از جاده چالوس به سمت دشت های محمدشهر و ماهدشت مطرح شد که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

بسیاری از حریم های رودخانه ها مورد تعرض قرار گرفته اند و با ورود به حریم رودخانه ها و وجود احتمال سیل به عنوان عوامل تشدید کننده سیل به شمار می روند. از سوی دیگر در خصوص خشکسالی باید برنامه ریزی مدونی انجام شود، بسیاری از باغ ها بی آب هستند و برخی از آنها در منطقه ممنوعه برای حفر چاه واقع شده اند. 

البته در سطح استان البرز مجامع خیرین زیادی مشغول فعالیت هستند اما ضرورت تشکیل این مجمع با توجه به آسیب ها و خطراتی که استان را از گذشته تهدید می کند، همچون احتمال بروز سیل، وجود ریزگردها، خشکسالی و از بین رفتن پوشش گیاهی مراتع و چرای بی رویه دام در مراتع بسیار اهمیت دارد.

به همین منظور جلسه هم اندیشی برای تشکیل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز به همت کانون جهادگران جهادسازندگی استان البرز در تالار دژ کرج برگزار شد و در این نشست که با حضور پرویز گرشاسبی معاون محترم آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، محمدتقی امان پور عضو محترم هیئت مدیره و مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی مرکز، حجت الاسلام علی ارجمند عین الدین مسئول محترم حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز، علی اصغر منصور خاکی عضو محترم هیئت مدیره و رئیس شورای کانون جهادگران جهاد سازندگی استان البرز، حامد فرضی مدیرکل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، فتحی معاون محترم فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، مهدی مهرور مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری البرز، محمد علی مختاری رئیس محترم اتاق تعاون استان البرز، اعضای محترم کانون های جهادگران جهاد سازندگی استان البرز و جمعی از خیرین گرامی و فعالان این عرصه تشکیل شد و هیئت امناء این مجمع تعیین شدند.

پس از مشخص شدن هیئت امناء روند انتخاب هیئت مدیره به چه صورت بوده است؟

جلسه ای به ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تشکیل شد و احکام هیئت امناء اهداء گردید و حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا ارجمند رئیس هیئت امناء شدند. با آرایی که از هیئت امناء اخذ شد، هیئت مدیره این مجمع انتخاب شد و اساسنامه آن نیز با همفکری تمامی دست اندکاران تهیه شد که جا دارد از آقای امانپور برای زحمات بی شائبه ایشان در تهیه این اساسنامه تشکر و قدردانی نمایم. پس از تصویب اساسنامه احکام هیئت مدیره طی جلسه ای که در دفتر رییس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان البرز برگزار شد، احکام اعضای هیات مدیره مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان اعطا شد.

لطفاً اسامی هیئت مدیره را نیز بیان کنید؟

جعفر نعلچگر، محمدعلی مختاری، ابوالقاسم احمدی و یداله کمالی دهقان به ترتیب به عنوان رئیس،  نایب رییس، خزانه دار و دبیر هیات مدیره منصوب شدند و بنده نیز به عنوان مدیرعامل مجمع خیرین آبخیزداری و آبخوانداری استان البرز در خدمت دوستان خواهم بود.

پیشنهاد شما برای پیشبرد اهداف این مجمع چه می باشد؟

بسیاری از افراد ذکات و خمس پرداخت می کنند که از نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج خواستاریم تا در این راه این مجمع را یاری کنند و با هدایت این مبالغ برای صرف آنها تا کار خیر انجام گیرد که سرمایه های بسیار خوبی برای این مهم خواهد بود. از نتایج مثبت اجرای پروژه های آبخیزداری می توان از تأمین آب برای کشاورزی و باغداری، مهاجرت نکردن روستائیان به شهرها، ایجاد اشتغال در روستاها، گسترش تولید و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و... را نام برد. اگر کسی دلسوز این استان است، بسم ا...

برنامه های آتی شما چه خواهد بود؟

این کارها حوزه ناشناخته ای هستند که در ابتدا باید در خصوص آن اطلاع رسانی صورت گیرد. تا کنون به این بخش توجهی نشده البته کارهایی هم انجام شده که نمی تواند خطر سیل را از بین ببرد. از این رو از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل ها در راستای بهره برداری بهینه از آب در بخش های مختلف کشاورزی و باغداری و... استفاده خواهیم کرد و از تمام دستگاه های اجرایی ذیربط خصوصاً استاندار البرز و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز و ریاست محترم دانشکده کشاورزی درخواست دارم تا این مجمع را همراهی کنند تا با همکاری آنها بتوانیم در این بحث تخصصی از ساخت و ساز غیراصولی در فضای سبز شهری یا منابع طبیعی جلوگیری شود. به طور مثال برای جنوب شهرستان اشتهارد باید با اصول فنی و شناسایی منطقه برنامه های خاصی ارائه شود تا سرمایه های خیرین از بین نرود و با توجه به وجود دره های متعدد در این استان تنها به ایجاد چند سیل بند نمی توان امید بست بلکه این مهم نیازمند مدیریت جهادی و همت تمامی مردم، خیرین و مسئولان را می طلبد. غفلت در این حوزه مشکلات عدیده ای را برای نسل های آینده ایجاد کرده و عوارض بسیار ناخوشایندی را بر آینده تمامی انسانها خواهد داشت.

دفتری برای استقرار این مجمع و ارتباطات مردمی تهیه و تجهیز شده که در فلکه اول رجایی شهر واقع است و از ماه آینده شروع به کار خواهد کرد و در تدارک برگزاری هم اندیشی برای هفته منابع طبیعی در اسفند ماه هستیم و در همین جا از تمامی تحصیل کرده های رشته کشاورزی خصوصاً آبخیزداری، کارشناسان محیط زیست، منابع طبیعی و علاقمندان در این خصوص دعوت می کنیم تا با این مجمع همکاری داشته باشند.

سخن پایانی:

در اینجا لازم می دانم از تمامی عزیزانی که ما را در این راه یاری می کنند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

با تشکر از وقتی که در اختیار روزنامه جام جم قرار دادید

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر