فعالیت های فرهنگی و هنری باید در فضای به دور از تنش برگزار شود

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

فعالیت های فرهنگی و هنری باید در فضای به دور از تنش برگزار شود

فعالیت های فرهنگی و هنری باید در فضای به دور از تنش برگزار شود
1397/1/22
12:43 1395

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز:

فعالیت های فرهنگی و هنری باید در فضای به دور از تنش برگزار شود

نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با محوریت برنامه های فرهنگی و هنری در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

کرج-خبرنگار جام جم: ناصر مقدم با اشاره به رویکردهای 11 گانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: اولین رویکرد، برنامه محور بودن فعالیت هاست که  سعی می شود هرساله برنامه ها را تدوین کنیم و در آن مسیر حرکت کنیم. برنامه های عملیاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برای تحقق و گسترش گفتگو و اعتلای حقوق فرهنگی از برنامه های وزیر می باشد که به مجلس ارائه شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه اعتبارات فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سال گذشته در حد صفر بود، گفت: متاسفانه اعتبارات استان در سال گذشته تنها ٥٠ میلیون تومان بوده است و امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به بحث فرهنگ و هنر عنایت داشته باشد و تجدید نظر جدی در اعتبارات داشته باشد تا بتوانیم برنامه هایی که پیش بینی کردیم، عملیاتی کنیم.

توجه متوازن به اجرای برنامه ها در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و دینی، دومین رویکردی بود که مقدم به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در استان البرز انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نداریم و قطعا در سال جاری شکل خواهد گرفت، بیان داشت: سومین رویکرد توجه به توسعه و قانونی کردن تشکل های غیر دولتی در حوزه فرهنگ و هنر خواهد بود. در عین حال که از تشکلججهای غیر دولتی فعال در این حوزه حمایت خواهیم کرد، و به قانون مند شدن آن ها نیز کمک خواهیم کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز رویکرد چهارم را خلاقیت و ابتکار در برنامه های جدید ذکر کرد و گفت: برنامه هایی که قبلا کم اجرا شده و یا اصلا اجرایی نشده اند را با ایده هایی که از سوی همکاران و علاقمندان دریافت خواهیم کرد، اجرایی می کنیم. به عنوان مثال جشنواره فرهنگی- هنری اقوام ایرانی برای نخستین بار، جشن شایستگان فرهنگ و هنر، نکوداشت برجستگان فرهنگی- هنری و دینی جزو برنامه هایی است که اجرا خواهند شد.

وی مشارکت اصحاب صاحب نظر و مجرب در تصمیم گیری های کلان فرهنگ و هنر را پنجمین رویکرد دانست و تصریح کرد: شیوه نامه این مهم نیز در حال تکمیل شدن است که تا پایان اردیبهشت ماه اجرایی خواهد شد. تشکیل کارگروه های فرهنگ و هنر یا خانه های فکر از رشته های مرتبط با اداره کل و حوزه های اجتماعی که به نوعی با ما مرتبط هستند مانند حوزه بانوان، ارزش های دینی و... از جمله این برنامه هاست.

مقدم ششمین رویکرد را تقویت و ارتقای اعتماد اجتماعی و جایگاه سطح اداره کل عنوان کرد و گفت: باید جایگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز را تقویت کنیم و این اداره را به عنوان تنها مرجع رسمی حاکمیت در حوزه فرهنگی معرفی کنیم.

تعامل سازنده با مقامات ارشد، نمایندگان مجلس و دستگاه های نظارتی رویکرد بعدی بود که وی به آن اشاره کرد.

مقدم توجه ویژه به شهرستان های تابعه را رویکرد هشتم عنوان کرد و بیان داشت: استان را نباید تنها شهر کرج بدانیم، بلکه شهرستان های بزرگ و کوچک همه باید از اعتبارات و امکانات فرهنگی برخوردار باشند و یکی از این موارد می تواند اجرای برنامه های استانی در شهرستان های تابعه باشد.

وی ادامه داد: اجرای سیاست ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح استان با کمترین حاشیه رویکرد بعدی خواهد بود. معتقد هستم فعالیت های فرهنگی و هنری باید در یک فضای آرام و با آرامش کامل و دور از تنش برگزار شود.

مقدم استفاده از نیروهای مستعد درون سازمانی را دهمین رویکرد ذکر کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد کسی خارج از مجموعه اداره کل نداشته باشیم و از توانمندی نیروهای خودمان استفاده کنیم به طوری که اینک همه معاونین، روسای شهرستان ها و مسئولان ما از داخل مجموعه انتخاب شدند و بعد از این هم این اتفاق خواهد افتاد.

استفاده از زیرساخت های استان در حوزه فرهنگ و هنر آخرین رویکردی بود که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز به آن اشاره کرد.

 

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر