تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • نماز شب بخشی از رزم شبانه پسرم بود رامین معمولاً هر شب کشیک می‌داد و نماز شب می‌خواند. شب‌هایی هم که نوبتش نبود از دوستانش می‌خواست او را برای رزم شبانه بیدار کنند. منظورش برای نماز شب بود. می‌گفتند خیلی شجاع بود و به جای دیگران هم کشیک می‌داد.
  • سخت‌ترین روز اسارتم تیرباران ۶۰ نفر از دوستانم بود هر اسیری را بر طبق مهارتی که داشت در گروه‌هایی جا می‌دادند. مثلاً گروه بناها، آهنگرها، باربر‌ها و...، چون ما تازه‌وارد بودیم در گروه حمل بار قرار گرفتیم. باورکردنی نبود که از ما می‌خواستند کیسه‌های سیمان یا سنگ‌های سنگین را روی دوشمان بیندازیم و چند کیلومتر در ناهمواری کوهستان جا‌به‌جا کنیم
  • قتل با ماده سرطان‌زا! در رابطه با قتل مرحوم ربانی، روزی با آقای... در تهران در منزل قبلی ایشان -گویا اختیاریه بود- صحبت کردیم که چگونه یک ضربه به ایشان بزنیم. گفت: ما وسایل و امکانات سمی و دارو‌های مسموم‌کننده و سرطان‌زا در اختیار داریم که می‏توان به صورت نامرئی فرد را مسموم نمود که در اثر این مسمومیت، به سرطان کشنده مبتلا خواهد شد...
  • «صلوات» حلّال مشکلات حاج‌احمد بود با وقوع زلزله بم در سال ۱۳۸۲ شهید کاظمی خیلی خودجوش و جهادی امکانات نیروی هوایی را در خدمت زلزله‌زده‌ها قرار داد. ایشان با آماده‌سازی فرودگاه بم، ناوگان نیروی هوایی سپاه را برای نجات مردم بم بسیج کرد
  • هشدار آبفای البرز به شهروندان برای رعایت صرفه جویی در آب شرکت آب و فاضلاب استان البرز به شهروندان استان برای رعایت بیشتر صرفه جویی در مصرف آب هشدار داد.
  • فلسفه خبر ؛ در منطقِ خبیر سکوت بود و سایه و سیاهی و خدا در خلوت خلود تنها بود. بعد از آن به حکم " کُن فَیَکون " آسمان‌ها و زمین، جماد و نبات و حیوان و فرشته آفریده شدند و باز خدا تنها بود. آن گاه تنهایی‌اش را در عالم قِدَم و آیینه احدیًت و تماشاخانه وحدت به نظاره نشست
  • پیام های مردمی فضای سبز خیابان رسالت واقع در جنب بازار بزرگ ملاصدرا در حال از بین رفتن است. لطفا مسئولان شهرداری نسبت به بازسازی فضای سبز مذکور و آبیاری درختان حاشیه خیابان با جدیت اقدام نمایند.
  • استان البرز با کمبود 100 میلیون متر مکعبی آب مواجه می‌شود با روند فعلی مهاجرت به استان البرز تا سال 1405 شمسی، این استان با کمبود آب شرب به میزان 100 میلیون متر مکعب در سال مواجه می‌شود.
  • صدای مسلسل و فریاد معترضان بلند شد آیت‌الله میرزا حسین سبزواری: در سنه ۱۳۵۲قمری حکم شد که باید کلاه بین‌المللی پوشیده شود که عبارت از کلاه دوره بود و مردم همگی اطاعت کرده و پوشیدند، مگر مشهد که قیام و مخالفت کرد.
  • یک نفر در کسوت روحانیت منکر وجوب حجاب شد! مروری بر زمینه‌ها و چگونگی دست‌یازی رضاخان به فرهنگ و لباس ایرانیان در آیینه روایت‌ها

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"
1397/1/23
12:43 1395

گرام نام ارز دیجیتالی است که قرار است به زودی از سوی تلگرام ارائه شود.

 

فارغ از اختلاف نظرها درباره شبکه‌ی اجتماعی تلگرام در داخل کشور، همین که تلگرام توانسته ماه‌ها محور مباحث در بالاترین سطوح از قوای ۳گانه و شوراهای مربوطه باشد و آنها را به خود مشغول کند امر قابل تاملی است!

اظهار نظرهای ضد و نقیض مسئولین هم که جای خود دارد؛ گویا عده‌ای قرار است سخن از محدودیت تلگرام بگویند تا فرد دیگری همچون قهرمان به ناگاه از راه برسد و تلگرام را آزاد کند و به جای همه‌ی ضعف‌ها و کاستی‌هایی که دولت دارد به خورد مردم بدهد تا عجالتا سرگرم شوند!

توسعه‌ی کمی تلگرام با جذب نزدیک به ۴۰میلیون کاربر ایرانی موضوعی است که از کنار آن نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت و اینکه چه ویژگی‌هایی در فرهنگ و حال و هوای ایرانیان از یک‌سو و مختصات فضای تلگرام از سوی دیگر در کنار برخی حمایت های داخلی، باعث شد که این شبکه تنها در کشور ایران موفق به چنین رکوردی شود، خود محل دقت و بررسی است.

اما سئوال مهم دیگر که هرکس می‌تواند در آن بیندیشد "تاثیر تلگرام در کیفیت و عمق‌بخشی به روابط انسانی است" اینکه تلگرام یک ابرشهر مجازی با میلیون ها کاربر ایرانی ایجاد کرده، چه تاثیری در پیوستگی و صمیمیت و اعتماد بین این شهروندان داشته است؟‌

آیا ما درحال تبدیل به شهروندانی هستیم که تنها در فضای دیجیتال توانایی برقراری ارتباط داریم و فضای واقعی برای ما در حال تبدیل به یک فضای فرعی، حاشیه‌ای و مجازی است؟

عرضه‌ی ارز مجازی

از همه‌ی اینها که بگذریم، مساله امروز درباره تلگرام، فراتر از یک ابزار ارتباطی است، آن هم با ورود جدی به مناسبات اقتصادی با عرضه‌ی ارز مجازی"گرام"؛

ارزی که هیچ ابزار کنترلی در داخل کشور نداشته و در کنار این وضعیت آشفته بازار دلار، باعث سردرگمی بیشتر اقتصاد نیز خواهد شد.

ایجاد یک فضای داد و ستد غیرقابل کنترل و حتی غیرقابل پیش‌بینی با حضور حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی (علی‌رغم مزایای نسبی که دارد) بازار اقتصادی نابسامان کشور را با آشفتگی بیشتری روبرو خواهد کرد.

یک بازار مجازی، که بازار واقعی داخل کشور را می‌تواند تحت الشعاع قرار دهد و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به ویژه کسب و کارهای خرد را به مرور زمان با اختلال مواجه کند.

در بازاری به این وسعت که فاقد ابزار نظارتی داخلی است امکان وابستگی و جهت‌دهی کلان از آن‌سوی مرزها وجود دارد. با ایجاد بازارهای بزرگ (آن هم به این وسعت) درطول زمان تنها دانه‌درشت‌ها امکان بقا و توسعه خواهند داشت و دیگران که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند تحت الشعاع آنها قرار گرفته و به مرور در یک رقابت نابرابر، کمرنگ خواهند شد. به ویژه اینکه در این "بازارِ بدون مرز" سرمایه‌داران خارجی نیز بدون محدودیت و گمرک و... امکان فعالیت دارند و در فضای اقتصاد لیبرال (که تنها به سود بیشتر می‌اندیشد) بسیاری از فعالیت‌‌ها لاجرم با قاچاق و پولشویی و... گره می‌خورد.

پرسش اصلی:

مسئولین کشور که تا کنون نتوانسته‌اند تکلیف خود را با توری که تلگرام برای کشور پهن کرده، مشخص کنند باید دید که چه تدبیری برای این "تله‌ی گرام" خواهند داشت؟

چرا که پس از فراگیری ارز دیجیتالی گرام، امکان ساماندهی آن بسیار دشوار و با تبعات فراوان همراه خواهد بود.

مهدی عسگری

 

 

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر