تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • توزیع اجناس احتکاری کشف شده در بازار مدیر کل تعزیرات حکومتی البرز :اجناس احتکاری کشف شده به زودی به چرخه عرضه کالا وارد خواهد شد.
  • اجلاسیه ٤١٤ شهید شهرستان ساوجبلاغ برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ، اجلاسیه ٤١٤ شهید گلگون کفن شهرستان ساوجبلاغ با حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده معظم و معزز شهدا، حجت الاسلام و المسلمین ناطقی امام جمعه هشتگرد، دکتر بهمنی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مهندس پالیزگیر فرماندار شهرستان ، بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوجبلاغ و دیگر مسئولین این شهرستان با سخنرانی سردارعروج مشاورعالی فرمانده کل سپاه پاسداران در مصلای امام خمینی(ره) هشتگرد برگزار گردید.
  • پویش پاک سازی طبیعت درالبرز جمعی از هنرمندان البرزی به مناسبت روز جهانی پاک سازی زمین از زباله، در پویش طبیعت را هنرمندانه نگهداری کنیم شرکت کردند.
  • ستاره هایی در تاریکی شب صدای عاشورا، صدای امام شهیدان امام حسین(ع) است که می گوید:« آیا کسی هست که مرا یاری کند؟» امام عزیز ما آن زمان پرچم مبارزه با ظالمان عالم را بر دوش کشید و تسلیم نشد. آن قدر مقاومت کرد تا به همراه همه یارانش به شهادت رسید.
  • یادواره شهدای ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ یادواره 32شهید سرافراز ورزشکار شهرستان ساوجبلاغ با حضور جمع کثیری از ورزشکاران،مردم ومسئولان در سالن 9 دی شهر هشتگرد برگزار شد.
  • برگزاری رزمایش بسیجیان البرز با رویکرد خدمت رسانی بسیجیان استان البرز با رویکردی متفاوت در رزمایش عاشورایی سپاهیان محمد(ص) با هدف وحدت، ایستادگی و پیشرفت شرکت کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز؛ رزمایش امروز با عنوان "سپاهیان محمد (ص) 2" و با حضور 19گردان بیت المقدس بسیج برگزار و پس از رزمایش رزمی – فرهنگی نیروها برای اجرای ماموریت خود به مناطق مختلف اعزام می شوند.
  • او از تئوری‌پردازان و اصلاح‌گران فکری جهان اسلام بود ایشان قطعاً شخصیتی متنفذ، روشنفکر و روشنگر و درواقع احیاگر اندیشه‌های شهید آیت‌الله صدر بود. شهید آیت‌الله صدر با نبوغی خارق‌العاده و بی‌نظیر، حرکت مهمی را پایه‌گذاری کرد و شهید آیت‌الله حکیم به شکلی برجسته و روشن آن مسیر را ادامه داد و نقش بسیار برجسته‌ای را در تنویر افکار مردم عراق ایفا کرد
  • حاج‌علی دلتنگ برادر و پسر شهیدش بود باقی ماندن نام نیک آرزوی قلبی پدر بود. او از ندیدن پسرش ناراحت و دلتنگ بود ولی از ته دل از شهادت، عاقبت بخیری و افتخار بزرگی که عارف به جا گذاشته بود، احساس غرور و شعف می‌کرد. برای یک پدر هیچ چیزی با ارزش‌تر از این نیست که پسرش نام خانواده را بلند و سرافراز کند
  • تعهد نیرو‌های لشکر سبب موفقیت در عملیات شد آیت‌الله هاشمی خطاب به شهید خرازی: کار‌های بزرگ را باید به یگان‌های بزرگ داد، ما می‌دانیم نیروی زمینی هستید، اما همت و اراده‌ای قوی در قوی‌ترین لشکر سپاه می‌بینیم. شما در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) افراد متعهد کم‌نظیری را رشد داده‌اید و به اذن خدا اگر عملیات را شما انجام دهید احتمال موفقیتش زیاد است
  • روشنفکران زمینه‌ساز اشغال آذربایجان شدند حزب توده و هواداران آن در آذربایجان، به شکل گسترده‌ای تبلیغ و مردم را برای پذیرش نیرو‌های شوروی آماده کردند، بنابراین هنگامی که روس‌ها وارد آذربایجان شدند، زمینه کاملاً برای حضور آن‌ها آماده بود. حتی بعضی از مردم به استقبال آن‌ها رفتند!

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"
1397/1/23
12:43 1395

گرام نام ارز دیجیتالی است که قرار است به زودی از سوی تلگرام ارائه شود.

 

فارغ از اختلاف نظرها درباره شبکه‌ی اجتماعی تلگرام در داخل کشور، همین که تلگرام توانسته ماه‌ها محور مباحث در بالاترین سطوح از قوای ۳گانه و شوراهای مربوطه باشد و آنها را به خود مشغول کند امر قابل تاملی است!

اظهار نظرهای ضد و نقیض مسئولین هم که جای خود دارد؛ گویا عده‌ای قرار است سخن از محدودیت تلگرام بگویند تا فرد دیگری همچون قهرمان به ناگاه از راه برسد و تلگرام را آزاد کند و به جای همه‌ی ضعف‌ها و کاستی‌هایی که دولت دارد به خورد مردم بدهد تا عجالتا سرگرم شوند!

توسعه‌ی کمی تلگرام با جذب نزدیک به ۴۰میلیون کاربر ایرانی موضوعی است که از کنار آن نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت و اینکه چه ویژگی‌هایی در فرهنگ و حال و هوای ایرانیان از یک‌سو و مختصات فضای تلگرام از سوی دیگر در کنار برخی حمایت های داخلی، باعث شد که این شبکه تنها در کشور ایران موفق به چنین رکوردی شود، خود محل دقت و بررسی است.

اما سئوال مهم دیگر که هرکس می‌تواند در آن بیندیشد "تاثیر تلگرام در کیفیت و عمق‌بخشی به روابط انسانی است" اینکه تلگرام یک ابرشهر مجازی با میلیون ها کاربر ایرانی ایجاد کرده، چه تاثیری در پیوستگی و صمیمیت و اعتماد بین این شهروندان داشته است؟‌

آیا ما درحال تبدیل به شهروندانی هستیم که تنها در فضای دیجیتال توانایی برقراری ارتباط داریم و فضای واقعی برای ما در حال تبدیل به یک فضای فرعی، حاشیه‌ای و مجازی است؟

عرضه‌ی ارز مجازی

از همه‌ی اینها که بگذریم، مساله امروز درباره تلگرام، فراتر از یک ابزار ارتباطی است، آن هم با ورود جدی به مناسبات اقتصادی با عرضه‌ی ارز مجازی"گرام"؛

ارزی که هیچ ابزار کنترلی در داخل کشور نداشته و در کنار این وضعیت آشفته بازار دلار، باعث سردرگمی بیشتر اقتصاد نیز خواهد شد.

ایجاد یک فضای داد و ستد غیرقابل کنترل و حتی غیرقابل پیش‌بینی با حضور حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی (علی‌رغم مزایای نسبی که دارد) بازار اقتصادی نابسامان کشور را با آشفتگی بیشتری روبرو خواهد کرد.

یک بازار مجازی، که بازار واقعی داخل کشور را می‌تواند تحت الشعاع قرار دهد و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به ویژه کسب و کارهای خرد را به مرور زمان با اختلال مواجه کند.

در بازاری به این وسعت که فاقد ابزار نظارتی داخلی است امکان وابستگی و جهت‌دهی کلان از آن‌سوی مرزها وجود دارد. با ایجاد بازارهای بزرگ (آن هم به این وسعت) درطول زمان تنها دانه‌درشت‌ها امکان بقا و توسعه خواهند داشت و دیگران که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند تحت الشعاع آنها قرار گرفته و به مرور در یک رقابت نابرابر، کمرنگ خواهند شد. به ویژه اینکه در این "بازارِ بدون مرز" سرمایه‌داران خارجی نیز بدون محدودیت و گمرک و... امکان فعالیت دارند و در فضای اقتصاد لیبرال (که تنها به سود بیشتر می‌اندیشد) بسیاری از فعالیت‌‌ها لاجرم با قاچاق و پولشویی و... گره می‌خورد.

پرسش اصلی:

مسئولین کشور که تا کنون نتوانسته‌اند تکلیف خود را با توری که تلگرام برای کشور پهن کرده، مشخص کنند باید دید که چه تدبیری برای این "تله‌ی گرام" خواهند داشت؟

چرا که پس از فراگیری ارز دیجیتالی گرام، امکان ساماندهی آن بسیار دشوار و با تبعات فراوان همراه خواهد بود.

مهدی عسگری

 

 

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر