تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"

تلگرام و تله‌‌ی "گرام"
1397/1/23
12:43 1395

گرام نام ارز دیجیتالی است که قرار است به زودی از سوی تلگرام ارائه شود.

 

فارغ از اختلاف نظرها درباره شبکه‌ی اجتماعی تلگرام در داخل کشور، همین که تلگرام توانسته ماه‌ها محور مباحث در بالاترین سطوح از قوای ۳گانه و شوراهای مربوطه باشد و آنها را به خود مشغول کند امر قابل تاملی است!

اظهار نظرهای ضد و نقیض مسئولین هم که جای خود دارد؛ گویا عده‌ای قرار است سخن از محدودیت تلگرام بگویند تا فرد دیگری همچون قهرمان به ناگاه از راه برسد و تلگرام را آزاد کند و به جای همه‌ی ضعف‌ها و کاستی‌هایی که دولت دارد به خورد مردم بدهد تا عجالتا سرگرم شوند!

توسعه‌ی کمی تلگرام با جذب نزدیک به ۴۰میلیون کاربر ایرانی موضوعی است که از کنار آن نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت و اینکه چه ویژگی‌هایی در فرهنگ و حال و هوای ایرانیان از یک‌سو و مختصات فضای تلگرام از سوی دیگر در کنار برخی حمایت های داخلی، باعث شد که این شبکه تنها در کشور ایران موفق به چنین رکوردی شود، خود محل دقت و بررسی است.

اما سئوال مهم دیگر که هرکس می‌تواند در آن بیندیشد "تاثیر تلگرام در کیفیت و عمق‌بخشی به روابط انسانی است" اینکه تلگرام یک ابرشهر مجازی با میلیون ها کاربر ایرانی ایجاد کرده، چه تاثیری در پیوستگی و صمیمیت و اعتماد بین این شهروندان داشته است؟‌

آیا ما درحال تبدیل به شهروندانی هستیم که تنها در فضای دیجیتال توانایی برقراری ارتباط داریم و فضای واقعی برای ما در حال تبدیل به یک فضای فرعی، حاشیه‌ای و مجازی است؟

عرضه‌ی ارز مجازی

از همه‌ی اینها که بگذریم، مساله امروز درباره تلگرام، فراتر از یک ابزار ارتباطی است، آن هم با ورود جدی به مناسبات اقتصادی با عرضه‌ی ارز مجازی"گرام"؛

ارزی که هیچ ابزار کنترلی در داخل کشور نداشته و در کنار این وضعیت آشفته بازار دلار، باعث سردرگمی بیشتر اقتصاد نیز خواهد شد.

ایجاد یک فضای داد و ستد غیرقابل کنترل و حتی غیرقابل پیش‌بینی با حضور حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی (علی‌رغم مزایای نسبی که دارد) بازار اقتصادی نابسامان کشور را با آشفتگی بیشتری روبرو خواهد کرد.

یک بازار مجازی، که بازار واقعی داخل کشور را می‌تواند تحت الشعاع قرار دهد و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به ویژه کسب و کارهای خرد را به مرور زمان با اختلال مواجه کند.

در بازاری به این وسعت که فاقد ابزار نظارتی داخلی است امکان وابستگی و جهت‌دهی کلان از آن‌سوی مرزها وجود دارد. با ایجاد بازارهای بزرگ (آن هم به این وسعت) درطول زمان تنها دانه‌درشت‌ها امکان بقا و توسعه خواهند داشت و دیگران که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند تحت الشعاع آنها قرار گرفته و به مرور در یک رقابت نابرابر، کمرنگ خواهند شد. به ویژه اینکه در این "بازارِ بدون مرز" سرمایه‌داران خارجی نیز بدون محدودیت و گمرک و... امکان فعالیت دارند و در فضای اقتصاد لیبرال (که تنها به سود بیشتر می‌اندیشد) بسیاری از فعالیت‌‌ها لاجرم با قاچاق و پولشویی و... گره می‌خورد.

پرسش اصلی:

مسئولین کشور که تا کنون نتوانسته‌اند تکلیف خود را با توری که تلگرام برای کشور پهن کرده، مشخص کنند باید دید که چه تدبیری برای این "تله‌ی گرام" خواهند داشت؟

چرا که پس از فراگیری ارز دیجیتالی گرام، امکان ساماندهی آن بسیار دشوار و با تبعات فراوان همراه خواهد بود.

مهدی عسگری

 

 

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر