مهمترین معضل فرهنگی استان، بحث هویت است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

در مصاحبه با مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز مطرح شد:

مهمترین معضل فرهنگی استان، بحث هویت است

مهمترین معضل فرهنگی استان، بحث هویت است
1397/3/12
12:43 1395

یکی از مهم‌ترین وظایف دولت، توجه و برنامه ریزی در امور اجتماعی و فرهنگی است. در استانی به سر می‌بریم که وجود 4 زندان بزرگ، تنوع قومیت‌ها و تکثر فرهنگ‌ها، حاشیه نشینی و مواردی از این قبیل باعث ویژه و خاص شدن آن شده است.

کرج-خبرنگار جام‌جم: استانداری به عنوان نماینده عالی دولت در استان متولی اصلی شئون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... استان می‌باشد. جهت بررسی آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی و پیگیری راهکارهای موجود جهت رفع آنها و نیز نقاط قوت و ظرفیت‌های استان، گفت و گوی اختصاصی را با عیسی قبادی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز انجام داده ایم که با هم می‌خوانیم:

اهم وظایف اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز را بیان نمائید.

ماموریت حوزه اجتماعی و فرهنگی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در استان است که متناسب با سیاست‌های سازمان اجتماعی و شورای اجتماعی کشور انجام می‌شود. ضمن اینکه این حوزه باید نگاه عمیق محتوایی به مسائل اجتماعی داشته باشد تا بتواند مشکلات و مسائل  شهر را احصا و مسائل مهم را شناسایی کند و برای آنها راهکار ارائه دهد. از سویی باید مشکلات اجتماعی استان را اولویت بندی و متناسب با شرایط بومی استان برای رفع آنها برنامه‌ریزی کنیم. باید سعی کنیم ابتدا کنترل، سپس کاهش و در نهایت برای مسائل اجتماعی راه حل پیدا کنیم. نظر بر این است که تا پایان برنامه ششم 25 درصد از آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم. مسائل اجتماعی بسیار در هم تنیده هستند و نمی‌توانیم حوزه اجتماعی را از حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی منفک کنیم.

سازمان اجتماعی کشور 2 سال است که تشکیل شده است. مقام معظم رهبری در دیدار مدیران این سازمان، پنج معضل اجتماعی مهم کشور را اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فساد و فحشا و بی بند و باری عنوان کرده‌اند.

 

ریشه مسائل و معضلات اجتماعی در چیست؟

ریشه عمده مسائل اجتماعی در مشکلات و معضلات اقتصادی می‌باشد. جوامعی که سعی می‌کنند توقعات جامعه را در یک سطح معین نگاه دارند توانسته‌اند جامعه را کنترل کنند. نکته دیگر اینکه در بخش آموزش و پرورش تنها بخش علمی را جدی می‌گیریم ولی بخش مهارت زندگی را رها می‌کنیم لذا عموما بچه‌های ما بعد از فارغ التحصیلی آمادگی برای ورود به کار، تشکیل زندگی و شرایط سخت را ندارند چون در تمام این مدت آموزشی ندیده‌اند. به همین دلیل خیلی از جوان‌ها که ازدواج می‌کنند با دنیایی از مشکلات روبرو می‌شوند و چون روحیه آنها هم به گونه‌ای است که نمی‌توانند بر مشکلات تسلط پیدا کنند اغلب زندگی‌ها به طلاق منجر می‌شوند. خوشبختانه سازمان بهزیستی، دادگستری، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش تیم مشترکی دارند که آموزش‌های پیش و حین ازدواج را برگزار می‌کنند و توانسته‌اند طلاق را کنترل کنند.

عمده آسیب‌های اجتماعی در استان البرز چیست و برای رفع آنها چه برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است؟

مقابه با اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، فساد و فحشا جزو برنامه‌های اصلی ما در استان است. برای تک تک این موضوعات کارگروه‌هایی تعریف کرده‌ایم و در همین راستا جلسات مستمری برگزار می‌شود. دستگاه‌های متولی این امور، معاونت اجتماعی دادگستری، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، صداوسیما کمک می‌کنند که در آسیب‌های اولویت‌دار بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. برای استان البرز به دلیل وجود مناطق حاشیه نشین و داشتن مناطق بحرانی، طرح ایجاد دفاتر تسهیل گری در 10 منطقه از استان را با کمک سازمان اجتماعی کشور انجام داده‌ایم. وظیفه این دفاتر توانمندسازی محلات است تا بتوانیم سطح محلات را ارتقا بدهیم. هرکدام از دفاتر متخصصینی را در حوزه‌های مختلف جذب می‌کنند و در بخش‌های مشاوره، روان‌شناسی، برنامه‌ریزی شهری و حقوق فعالیت می‌کنند. در مرحله اول محلات را بازبینی می‌کنند. محلاتی که سکونت‌گاه‌های غیر رسمی هستند  چون محل زایش برخی آسیب‌ها هستند مورد توجه قرار گرفته‌اند. 2 میلیارد تومان اعتبار برای فعالیت این دفاتر تخصیص داده‌ایم و انشاءا.. در سال‌های بعد نیز پیگیر کار هستیم. طرح فرهنگی دیگر که یک میلیارد تومان اعتبار برای آن تخصیص داده‌ایم همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی است که طی آن از کارشناسان فرهنگی به عنوان مددکار فرهنگی استفاده می‌شود و پایگاه‌هایی تحت عنوان پایگاه‌های فرهنگی ایجاد می‌شود و تاکنون 10 پایگاه فرهنگی در استان مستقر شده‌اند. طرح جامعی نیز در آموزش و پرورش پیش گرفته‌ایم برای مراقبت از آسیب‌های کودکان و دانش آموزان که  پایلوت آن در شهرستان نظرآباد است و 14 دستگاه در اجرای آن کمک می‌کنند. دانش آموزان آسیب پذیر شناسایی می‌شوند و به مرحله ارجاع که برسیم دستگاه‌های حمایتی نیز وارد عمل می‌شوند و کمک می‌کنند، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز پشتیبان این طرح است. اگر آسیب‌های اجتماعی را از دوران نوجوانی کنترل کنیم می‌توانیم راه‌حل ارائه دهیم. این طرح هم با قوت در استان انجام می‌شود.

از سویی البرز با مشکلات اجتماعی عدیده‌ای روبروست و با استان‌های دیگر متفاوت است. سرریز جمعیت تهران، مهاجرت‌های بی‌رویه در چند دهه اخیر و وجود زندان‌ها، استان خاصی از نظر فرهنگی و اجتماعی درست کرده است که اگر سیاست‌گذاری صحیح و برنامه‌ریزی اصولی صورت نگیرد، احتمال این می‌رود که در آینده به عنوان کلانشهر حاشیه خیز دیده شویم و در روند توسعه استان به مشکل بربخوریم.

مهمترین تهدیدهای اجتماعی و فرهنگی در استان البرز چیست؟

به نظر بنده از دید فرهنگی مهمترین معضل، بحث هویت است. در کرج شاهدیم که ساکنین خودشان را در انزوا می بینند و خود را در امور شهر دخیل نمی‌بینند و ارق کرجی بودن را ندارند لذا باید به استان و شهر کرج هویت بدهیم که ساکنان آن احساس غرور کنند.

حضور اکثریت اقوام در کرج و عدم وجود فرهنگ واحد در بحث هویت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تنوع اقوام از بارزترین شاخصه‌های استان البرز است. اقوام یا خرده فرهنگ‌ها در عین دارا بودن عناصر پیوندی در برخی موارد تفاوت‌هایی دارند. اگر تاکنون به دنبال هویت استان و کرج بودیم، همه این شباهت‌ها و تفاوت‌ها به یک سمت متمایل می‌شد. اما نکته مهم این است که بعضا شکاف‌های قومی را بر شکاف‌های سیاسی سوار می‌کنیم. در هر جامعه ای که شکاف‌های سیاسی بر شکاف‌های اجتماعی سوار شود شاهد مسائل و مشکلاتی از این دست خواهیم بود که بعضا جبران ناپذیر هستند. ما نباید تفاوت‌های فرهنگی را مورد بهره‌برداری سیاسی قرار دهیم چون یک هدف مشترک داریم آن هم آبادانی و توسعه استان است که تنها با وحدت و هم‌افزایی قومیت‌ها و خورده فرهنگ‌ها محقق خواهد شد.بهترین راه حل این است که جامعه را از اجتماع محور به سمت نهاد محور ببریم یعنی نهادها و سمن هایی را شکل بدهیم که مردم را در صحنه‌های اجتماعی ورود دهند. هر چه مردم خودشان را در توسعه شهر دخیل ببینند، تعلقات‌شان به شهر بیشتر می‌شود. البته چون استان البرز تنوع قومیت دارد این ویژگی را هم دارد که از ظرفیت‌های بسیار قوی‌تری نسبت به استان‌های دیگر برخوردار است.

استان البرز فرصت‌ها و پتانسل‌های بسیار ارزشمندی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی، گردشگری و... دارد، آیا برای بهره برداری از این ظرفیت‌ها برنامه ریزی شده است؟

استان البرز ظرفیت‌های زیادی دارد. آنچه که استان البرز و کرج را با چالش روبرو کرده این است که چون در حاشیه پایتخت بوده، صنایعی که بعضا اثرات زیست محیطی دارند در حاشیه تهران و در اطراف کرج مستقر شده‌اند لذا حجم عظیمی از فضای استان را به صنایع واگذار کرده‌ایم و همین موضوع باعث شده تا خیلی از مردم در اطراف آنها مستقر شوند و چون اصول شهری رعایت نشده است تراکم زیاد انسانی در محیط محدود ایجاد شود. از طرفی بخش زیادی از البرز کوهستانی و کویری است و عرصه طبیعی محدودی داریم که بخواهیم بهره‌برداری کنیم. اگر مولفه‌های توسعه استان را بر سه اصل صنعت، کشاورزی و گردشگری  قرار دهیم، در حوزه صنایع می‌توان گفت به اشباع رسیده‌ایم لذا لازم است از صنایع هایتک و کم آب‌بر که آلودگی ندارند استفاده شود. در حوزه کشاورزی هم نمی‌توانیم زیاد مانور دهیم البته ظرفیت‌های خوب کشاورزی مانند وجود مراکز عظیم تحقیقاتی در استان چشمگیر است اما باید صنعت کشاورزی را به سمت نوین و با تکنولوژی روز ببریم تا بتوانیم بیشترین استفاده‌ها را از ظرفیت‌های محدود ببریم. اما بخش مهمی که بسیار قابل توجه است و می‌تواند به توسعه استان کمک کند، بخش گردشگری است. در بخش‌های اکوتوریسم، ژئوتوریسم، و توریسم مبتی بر رویدادها و همایش‌ها قابلیت‌های خوبی داریم. در تهران که پایتخت است عموما مکان برای برگزاری همایش‌های بزرگ نداریم یا با چالش مواجه هستیم اما در غرب استان البرز با وجود باغات و فضاهای مفرح این فضا کاملا مهیاست.  اگر بتوانیم سالن‌ها و مراکز بزرگ تعبیه کنیم قطعا کمک بزرگی به توسعه استان خواهد بود. استان البرز در زیرساخت‌های بهداشت و درمان، سرانه‌های فرهنگی مانند کتابخانه، تئاتر و سینما مشکل دارد و در اغلب موارد  از استان‌های محروم نیز بیشتر محرومیت داریم.

برنامه‌های حوزه کاری شما در خصوص ایجاد نشاط اجتماعی به ویژه برای جوانان چیست؟

نشاط اجتماعی یک نیاز مهم است و شرط داشتن نشاط واقعی این است که نیازهای درونی افراد از طریق جامعه تامین شود. ما نیازمند فراهم کردن این فضاها برای جوانان هستیم و باید برنامه ریزی شود که در این موضوع قدمی برداریم. در این راستا دستگاه‌های متولی کارهایی انجام می‌دهند ولی بسیار کم است. شهرداری‌ها و دستگاه‌های فرهنگی باید به یک جمع بندی فرهنگی برسند و برای جوانان استان کاری انجام دهند. اکنون بیش از 70 درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند و این برای هر کشوری فرصتی عظیم محسوب می‌شود. این دریچه جمعیتی تنها یک بار ایجاد می‌شود و فرصت ما برای استفاده از این ظرفیت بسیار محدود است. کشورهای اروپایی از دریچه جمعیتی رد شده‌اند و هر کاری می‌کنند نمی‌توانند آن را برگردانند. نشاط اجتماعی را در عرصه‌های مختلف دینی، طبیعت و... می‌توان ایجاد کرد. باید برنامه ریزی شود تا جوان ضمن آنکه سالم بماند، شاد باشد و در این راستا باید از ظرفیت‌ بوستان‌ها استفاده‌های مفید صورت گیرد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر