عيد دانايي و هزار جلوه نوراني

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • خرمالو ضد کم خونی افراد مبتلا به کم‌خونی "خرمالو" بخورند. خبرنگار جام جم البرز: میوه خرمالو سرشار از ویتامین های آ، ب و ث است همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، منیزیم و پتاسیم است.
  • بسیج، خانه من است خبرنگار جام جم البرز: شهيد «سيد مصطفي حسيني» در بيست وششم بهمن ماه 1343 دريك خانواده مذهبي در چهارصد دستگاه كرج متولد شد. با پیروزی انقلاب و با تشکیل سپاه و پس از آن بسيج در سال 58، به سوي اين بازوان انقلاب رفت و اولين دوره آموزشي خود را طي نمود.
  • بررسی مشکلات داروسازان البرزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درحاشیه بازدید از شرکت داروسازی سها : مواد اولیه صنعت داروسازی با ارز 4200 تومانی وارد نمی شود.
  • آبشاری با هفت چشمه دل انگیز و دیدنی آبشار هفت چشمه، در کیلومتر۱۷ جاده کرج - چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه واقع شده است.
  • آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟ وقتی به مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز به نام مجتمع نشاط مراجعه کردیم از تنوع و گستردگی امکانات مفصل این مجتمع حیرت زده شدیم.
  • مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند ترافیک ظهرگاهی و عصرگاهی خیابان های اصلی کرج واقعا عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است. لطفا مسئولان ترافیکی کرج با انجام بررسی های میدانی راه حل های بهتری برای خروج از این وضعیت دشوار جستجو نمایند.
  • پیست دیزین درانتظار بازگشایی پیست بین المللی اسکی دیزین درالبرز ،پس از بارش برف مناسب بازگشایی می شود.
  • این پایان راه نیست روایت همت وخودباوری بانوی کارآفرین البرزی را دراین گزارش به تماشا بنشینید.
  • کشف 20 میلیارد ریال کالای احتکاری فرمانده انتظامی البرز گفت : 20 میلیارد ریال انواع ملزومات و نهاده های کشاورزی احتکارشده در استان کشف شد.
  • تا زمانی که کفر هست باید جنگید شهید قنواتی متولد 1339 و از رزمندگان دفاع مقدس بود . از خصوصیات بارز ایشان، صبر بود. واین را همیشه سرلوحه کار خود قرارداده بود. و همین طور به خانواده اش سفارش می کرد.

علی جوادی ، استاد دانشگاه، در گفتگو با جام جم البرز

عيد دانايي و هزار جلوه نوراني

عيد دانايي و هزار جلوه نوراني
1397/7/4
12:43 1395

به راستي مدرسه و دانشگاه پس از كانون مقدس خانواده، در رشد و تحول افراد جامعه سهم بسزايي دارند. معلم و مدرس نيز يكي ديگر از اركان اساسي اين رشد و تحول در انسان و جامعه است. مسئله و موضوع آموختن و كشف مجهولات در طول تاريخ به شدت مورد توجه و عنايت خاص انسان بوده است. چرا كه كنجكاوي و تلاش در راه كشف ناشناخته ها و تبديل مجهولات به معلومات براي بشر امري فطري بوده و هست و يكي از آرزوهاي ديرينه او همين بوده كه بتواند به اسرار آفرينش و رازهاي طبيعت و جهان ماوراي طبيعت دست يابد. همچنين يكي از مهم ترين عوامل تسلط قدرت هاي شيطاني و ستمگر تاريخ بر ملت ها و استعمار و استثمار آنان، جهل ملت ها بوده است و به همين دليل ستمگران همواره تلاش كرده اند كه به هر شيوه ممكن مانع از آگاهي آنان شوند. در اينجاست كه ارزش و اهميت نقش معلم و انتقال علم و آگاهي به ساير افراد جامعه مشخص و معين مي شود. معلم بايد به علم و اطلاعات لازم و كافي مجهز باشد. البته داشتن علم به تنهايي ارزش نيست ، بلكه اولاً بايد علم الهي داشته باشد و ثانياً آن را حساب شده و روشمند و با نفوذ كلامش به ديگران منتقل كند.

معلم و مدرس امانتدار است و امانت او انسان ها هستند، كه بايد اين امانت هاي الهي را از جهل و ناداني نجات داده و از آلودگي ها و تباهي ها حفظ كرده و زمينه رشد و كمال شان را فراهم آورد. معلم و مدرس مي تواند تاثير خوب يا بد، مثبت يا منفي بر شاگردان خويش داشته باشد. انسان هاي موفق و خدمتگزار، بزرگان و مصلحان تاريخ و... كاميابي خود را مديون والدين دلسوز و معلمان و مدرسان فهيم و آگاه بوده اند.

همچنين ريشه علل و عوامل بدبختي و شقاوت انسان هاي جنايتكار و ستمگر را عمدتاً بايد در ناداني و خباثت والدين و معلمان و مدرسان بي تعهد آنان جستجو كرد. در اين ميان شايد بتوان گفت كه نقش معلمان و مدرسان از نقش والدين بيشتر و مهمتر است، زيرا معلمان و مدرسان، نظام فكري و تربيتي شاگردان خود را طراحي و سازمان مي بخشند و همه انسان ها تابع حكومت فكري و تربيتي خويش هستند و خارج از محدوده مقررات نظام فكري خود رفتار نمي كنند. معلم و مدرس با قدرت بيانش، رسايي و نفوذ كلامش و زيبايي رفتارش مي تواند نه تنها افراد شايسته و صالح را تحويل جامعه بدهد، بلكه حتي مي تواند افراد طالح را صالح نمايد و قوانين طبيعت و وراثت را تغيير داده و خنثي نمايد.به راستي آيا كاري دشوارتراز تربيت انسان وجود دارد؟ معلم و مدرس تلاش مي كند با تدبير در تعليم و تربيت و آگاهي بخشي به افراد، تمايل و گرايش به آگاهي فطري آنان را تقويت و از قوه به فعليت در آورد، چرا كه اين آگاهي و گرايش مي تواند همه روابط انسان را با همنوعان خود و جهان پيرامون به نحو احسن برقرار كرده و همه پندار و گفتار و كردار او را معناي الهي و عبادي ببخشد. دوام اين آگاهي، اساسي ترين عامل كمال آدمي است، خواه در محراب عبادت باشد، خواه در تفريح و خوشي هاي معقول و خواه در ناگواري ها يا تلاش براي زندگي بهتر. كار معلم و مدرس، كار خداست و نقش او در جامعه، نقش انبياء (ع) است.

كار او تعليم و تعلم است، كه از هر عبادتي بالاتر و از هر خدمتي افضل است.

اكنون، فرا رسيدن ماه مهر و مهرباني، ماه شكوفايي و بيداري، ماه دانش و بينش، ماه شورو شعف، ماه جوشش و كوشش، ماه انديشه و تفكر، ماه دانايي و توانايي را بهانه قرار مي دهيم و مي گوييم؛

سلام بر راهيان كوي دانش و بينش، سلام بر دانش آموزان و دانشجويان، سلام بر معلمان و اساتيد، سلام بر كتاب و درس، سلام بر كلاس و همكلاسي، سلام بر آموختن و نوشتن و خواندن، سلام بر آموزگار و استاد، آنگاه كه با لبخندي دلنشين و دلي پر از مهر و علم و اميد پاي در كلاس درس مي گذارد و كلاس پر از رنگين كمان مي شود؛ رنگين كمان علم و دانش، آرامش و آسايش، مهر و مهرباني، صفا و وفا و صداقت و پاكي. سلام بر دانش پژوهان و دانشجويان، آنگاه كه چشم به دهان و گوش به سخنان استادان مي سپارند.

سلام بر آموزگاران و اساتيد، آنگاه كه برق علم و عشقشان بر چشمان دانش پژوهان مي تابد. سلام بر استادان، آنگاه كه بذر علم و ايمان را در ضمير پاك دانشجويان مي افشانند. سلام بر استادان كه دانشجويان

را به زيور تفكر و انديشه مِي آرايند و به بزرگي و زيبايي فهم و درك و روح آنان مي افزايند و دروازه هاي آسماني بينش و دانايي را بر روي صدها هزار دانش پژوه مي گشايند.

با اميد به اينكه با اكسير دانايي و توانايي، مرزهاي جديد علم و دانش و پژوهش را در نورديم و با پيوند علم و ايمان، قله هاي رفيع بهروزي و پيروزي را فتح نماييم و با گام هاي مصمم و استوار، ايران جاويدان را سرافراز و سربلند سازيم. ان شاء الله.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر