دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند

اخبار

 آخرین اخبار 

در قالب چهاردهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر؛

دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند

دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند
1397/8/10

در قالب چهاردهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر دانشجویان دانشگاه خوارزمی از تپه‌های باستانی ازبکی با قدمت نه هزار ساله بازدید کردند.

کرج- خبرنگار جام جم: به گزار ش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان البرز؛ از سوی مرکز گردشگری علمی فرهنگی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان البرز و با همکاری انجمن علمی دانشجویی تاریخ دانشگاه خوارزمی دانشجویان رشته تاریخ این دانشگاه از تپه‌های باستانی ازبکی و کارخانه آراز نان ایرانیان بازدید کردند.

گفتنی است فاطمه خطیبی، کارشناس باستان‌شناس میراث فرهنگی شهرستان نظرآباد به ارائه توضیحاتی درباره تپه ازبکی پرداخت و گفت: محوطه باستانی ازبکی شامل تپه اصلی با ارتفاع بیش از 24 متر، جیران تپه، دوشان تپه، گوموش تپه، و یان تپه می‌باشد. در این محوطه هفت فصل کاوش‌های باستان شناسی انجام گرفته است که پژوهش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناختی نشانگر قدمت حضور انسان در این شهرستان در 9 هزار سال قبل است.

وی افزود: نخستین خشت‌دست‌ساز بشر در محوطه باستانی ازبکی یافت شده‌است که هم‌اکنون در سازمان ملل نگهداری می‌شود که بیانگر تاریخ ارزشمند شهرستان نظرآباد است.

خطیبی معبد رنگین یان تپه، دستیابی ساکنان پیش از تاریخ این محوطه به سیمان، بناهای آریایی‌های اولیه، شهر و دژمادی، دیوارهای دورنگ مادی، کشف نخستین پیکره سنگی دوره مادها و فرهنگ سفال آلویی را از دیگر شگفتی‌های این محوطه باستانی برشمرد و گفت:  در این محوطه آثاری به هم پیوسته از هزاره هفتم پیش از میلاد مسیح تا دوره اسلامی ایلخانیان قابل مشاهده است.

این باستان شناس افزود: این محوطه باستانی برای نخستین بار در سال 1348 مورد شناسایی قرار گرفته و در سال 1352 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خطیبی یادآور شد: با نتایج 7 فصل کاوش علمی متناوب بین سال های 1377 تا 1384 که به همت بلند چهره ماندگار باستان‌شناسی ایران دکتر یوسف مجیدزاده انجام شده، می توان تاریخ و تمدن ایران را مورد بازخوانی و بازنویسی قرار داد.

دکتر زاگرس زند، مدرس گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی در این بازدید گروه دانشجویی را همراهی کرده و ضمن بازدید به ارائه توضیحات تکمیلی پرداخت و گفت: سابقه فرهنگی در فلات ایران بسیار قدیمی است و هزاران سال پیش از شکل‌گیری تمدن در دیگر نقاط جهان در فلات ایران زندگی اجتماعی، پیشرفت هنر و فرهنگ وجود داشته‌است، دانشی که این مقطع بسیار مهم از آغاز تمدن بشری را آشکار می‌سازد، باستان شناسی است.

وی افزود: باستان‌شناسان در واقع؛ به دنبال کشف شیوه‌ی زندگی انسان‌های کهن هستند، این دانش زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم در فلات ایران از ده‌ها هزار سال پیش برای نمونه از چهل هزار سال پیش در برخی نقاط و غارهای کهن زندگی جاری بوده است. باستان شناسی زمانی که تاریخ و دیگر علوم انسانی کارایی ندارند به کار می‌آید؛ یعنی روزگار پیش از ابداع خط و ساخت کتیبه‌ها.

 زند یادآور شد: باستان‌شناسی با کشف و شناسایی و تفسیر یافته‌های مادی خیلی ساده مانند خشت و سفال اسکلت‌ها از فرهنگ ساکنان بیش از تاریخ ایران رمزگشایی می‌کند.

وی گفت: برای شناخت ایران امروز ناچاریم به سابقه آن مراجعه کرده و با بازشناسی آن هویت خود را بشناسیم و به همین دلیل برای شناخت هویت مردمان ایرانی ناچاریم از باستان‌شناسی و انسان‌شناسی پیش از تاریخ بهره ببریم و از این جهت که بخش عمده عمر خویش را در دوران پیش از تاریخ گذرانده‌ایم نقش باستان شناسان و یافته‌های باستان‌شناسی بسیار کلیدی و راه‌گشا است. به قول معروف ایران بهشت باستان شناسان است و باستان‌شناسی کلید فهم ریشه‌های هویت و فرهنگ ایرانی است.

گفتنی است دانشجویان از محوطه باستانی ازبکی که به نام‌هایی چون ورودی دژ، حیاط دژ، اتاق نگهبان، تالار معبد، صندوقخانه، اتاق بزرگ سکودار، تالار شورا، ایوانها یا پیش‌تالارها و تالار بزرگ دژ نامگذاری شده بود بازید کردند.

قابل ذکر است در این بازدید یک روزه دانشجویان دانشگاه خوارزمی ضمن بازدید از تپه‌های باستانی ازبکی  از کارخانه آراز نان ایرانیان نیز بازدید کردند و با فرآیند تولید نان آشنا شدند.

این بازدید 28 مهرماه هم‌زمان با روز جهانی باستان شناسی برگزار شد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.