کاخ سلیمانیه گنجینه ناشناخته درکرج

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

معرفی مناطق گردشگری البرز

کاخ سلیمانیه گنجینه ناشناخته درکرج

کاخ سلیمانیه گنجینه ناشناخته درکرج
1397/8/19
12:43 1395

کاخ سلیمانیه با پله‌های فیروزه‌ای رنگ، پنجره‌های بلند و اتاق‌های تو در تو یادگاری از زندگی در گذشته است.

کرج- خبرنگار جام جم: کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار و امروزه در محوطه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج واقع شده است.

کاخ سلیمانیه در محدوده مرکزی شهر قدیم کرج و حدفاصل بلوار‌های شهید چمران و امامزاده حسن، در محل کنونی دانشکده کشاورزی بنا شده است. این بنا در بین سال‌های ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۷ هجری قمری در دوران فتحعلی‌شاه قاجار، به فرمان یکی از پسران وی به نام سلیمان‌میرزا، برای اقامت تابستانی در باغ بزرگی بنا شده است. این بنا به وسیله محمد حسین خان نظام الدوله اصفهانی (صدر اصفهانی) ساخته شده است.
در تالار این بنا، دو نقاشی از عبدالله‌خان نقاش‌باشی روی دیوار‌ها کشیده شده که یکی تصویر آقا محمدخان و دیگری تصویر فتحعلی‌شاه و اطرافیانشان است. ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه‌ای ندارد. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می‌رود. در شرق ساختمان کاخ برجی در ۵ طبقه ساخته شده بوده که هم‌اکنون تنها ویرانه‌های طبقه همکف آن باقی‌مانده است.

ساختمان کاخ سلیمانیه بنایی است آجری، متقارن و کشیده به نسبت ۵ به ۱ با سقف شیروانی و دارای تمامی مشخصه‌ها و مولفه‌های سبک معماری دوران قاجار که می‌توان آن را از جمله ساده‌ترین، زیباترین و با احساس‌ترین ساختمان‌های دوران خود دانست. تالارها، ارسی‌ها، نقاشی‌ها، آیینه‌کاری‌ها، قوس‌های نیم دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دواشکوبه (طبقه) بودن آن، همگی از جمله خصوصیات بارز کاخ سلیمانیه بوده که در ترکیب نهایی و بسیار ساده خود و در کنار مجموعه ساختمان‌ها و باغ پیرامونی، منجر به شکل‌گیری ساختمانی دوست‌داشتنی، با هویت و صمیمی شده استد.

یکی از پسران فتحعلی شاه که سلیمان میرزا نام داشت فرمانروای منطقه کرج بوده و این قصر هم مقر اقامت او بوده است؛ بنابراین طبیعی است که نام او بر روی این قصر گذاشته شود. صدر اصفهانی، بانی آن نیز پدر زن سلیمان میرزا بوده است.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر