صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

ارتقای شاخص های آموزشی وپژوهشی

صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز

صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز
1397/8/19
12:43 1395

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خوارزمی : این دانشگاه با اجرای طرح علمی و آموزشی، موفق به صعود در رتبه های برتر جهانی شده است.


کرج- خبرنگار جام جم: جهان پناه افزود: دانشگاه خوارزمی درپایگاه اسنادی جهان اسلام ISC دارای رتبه بیستم و در وبومتریکس دارای رتبه ۳۸ است که در نظام رتبه بندی وبومتریکس ما شاهد صعود چشمگیر رتبه دانشگاه طی سال‌های اخیر بوده ایم.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یا به اختصار
ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران و جهان اسلام و تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشور‌های اسلامی بر اساس معیار‌های علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد.
وبمتریکس یک سایت رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس وب سایت اینترنتی دانشگاه‌ها است. این پروژه بیش از ۱۲ هزار دانشگاه در سراسر جهان را رتبه بندی می‌کند.
جهان پناه گفت: در سال ۲۰۱۸ نیز دانشگاه خوارزمی در میان دانشگاه‌های ایران یک پله صعود کرد و در عرصه جهانی ۱۲۴ پله ارتقاء داشته است.
وی به برنامه‌های دانشگاه خوارزمی برای ارتقاء رتبه خود در نظام‌های رتبه بندی ملی و بین المللی اشاره کرد و افزود: شاید بتوان گفت: ایجاد ساختاری نو در تشکیلات دانشگاه و آغاز به کار کارگروه ارتقاء رتبه، خود نشان از اهمیتی دارد که دانشگاه خوارزمی برای این موضوع قائل است.
وی بیان داشت: این کارگروه به ارزیابی نقاط ضعف و قوت دانشگاه در شاخص‌های متنوع پرداخته و با نظر معاونان دانشگاه راهکار‌های عملی برای ارتقای رتبه هر شاخص مدون کرده است.
معاون پژوهشی وفناوری دانشگاه خوارزمی گفت: در شاخص‌های پژوهشی می‌توان به اقداماتی نظیر تدوین نقشه جامع پژوهشی دانشگاه، ایجاد هسته‌های پژوهشی، طرح پژوهشی ویژه، پایه ویژه، افزایش پاداش مقاله‌ها بر حسب استاندارد‌های کیفی و بازنگری آئین نامه اعتبار ویژه پژوهشی با جهت گیری بهبود شاخص‌های ارزیابی اشاره کرد.
وی افزود: همچنین این معاونت، جبهه‌های تحقیق و حوزه‌های داغ بین‌المللی و همچنین همکاران بالقوه و بین‌المللی متناسب با علایق تحقیقاتی پژوهشگران برتر دانشگاه، بر اساس مقالات منتشر شده در مجلات و کنفرانس‌های نمایه شده در پایگاه استنادی
WOS را تدوین و در اختیار اعضای هیات علمی منتخب نهاده است.
جهان پناه افزود: به منظور ارتقاء شاخص‌های آموزشی نیز اقدامات مختلفی صورت گرفته است که از بین آن‌ها می‌توان اجرای برنامه جامع «بالندگی اعضای هیئت علمی» درحیطه‌های مختلف، اجرای طرح «ارزشیابی تدریس، سطح بندی و ارزیابی درونی»، ارتقای تجهیزات و فضای آموزشی و کمک آموزشی، راهنمایی و مشاوره مشترک پایان نامه‌ها و رساله‌ها با استفاده از اساتید مطرح خارجی وبرگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر بین المللی را نام برد.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با به ثمر نشستن طرح‌های فوق شاهد سرعت فزاینده رشد کمی وکیفی پژوهشی و ارتقاء جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌های ملی و بین المللی باشیم.
«جهان پناه دانش آموخته دکتری فیزیک اتمی بوده که سرپرستی بنیاد نخبگان استان البرز را نیز بر عهده دارد.»
معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی گفت: به تازگی ۲۹ دانشگاه ایران از جمله خوارزمی برای نخستین بار در رتبه‌بندی ۲ مؤسسه تایمز و کیو. اس شرکت کرده اند.
«تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان است که سالانه دانشگاه‌های بسیاری از سرتاسر جهان در آن شرکت و در شاخص‌های پنج‌گانه آموزشی، پژوهشی، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی به رقابت می‌نشینند».
جهان پناه افزود: در زمان حاضر دانشگاه خوارزمی علاوه بر سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی و پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در نظام‌های رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وبومتریکس، تایمز و کیو اس (
Q.S) نیز حضور دارد.
وی گفت: اهمیت و تأثیرگذاری روزافزون این سیستم، دانشگاه‌ها را بر آن داشته است تا برای ارتقاء وضعیت آموزشی و پژوهشی خود کوشا باشند.
وی گفت: دانشگاه خوارزمی نیز از این مهم غافل نبوده و به همین منظور در تیرماه سال ۱۳۹۳ کارگروهی با عنوان «کارگروه ارتقاء رتبه علمی دانشگاه خوارزمی» تشکیل شد.
سیستم رتبه بندی دانشگاهی بین‌المللی عمری طولانی ندارد و نخستین نظام رتبه بندی دانشگاهی در سال ۲۰۰۳ (نظام رتبه‌بندی شانگهای) آغاز به کارکرده است.
دانشگاه خوارزمی در شهریور ماه سال ۱۲۹۷ ه. ش. با عنوان نخستین موسسه تربیت معلم کشور (دارالمعلمین) فعالیت خود را آغاز کرد و در طول زمان عناوین مختلفی همچونی درالمعلمین عالی، دانشسرای عالی، تربیت معلم و تحقیقات تربیتی را به ازآن خود کرده است.
دانشگاه خوارزمی مشاهیری همچون شهید محمدعلی رجایی، غلامحسین مصاحب، عبدالعظیم قریب، عبدالکریم قریب و پروین اعتصامی را در خود پرورش داده است.
این دانشگاه در زمان حاضر دارای پنج معاونت، ۱۶ دانشکده، چهار موسسه تحقیقاتی، پنج پژوهشکده، یک قطب علمی و ۵۰۶ عضو هیات علمی است.
اکنون در این دانشگاه ۱۲ هزار و ۳۶۹ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه خوارزمی در حصارک کرج و تهران استقرار دارد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر