صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
  • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

ارتقای شاخص های آموزشی وپژوهشی

صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز

صعود جهانی دانشگاه خوارزمی البرز
1397/8/19
12:43 1395

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خوارزمی : این دانشگاه با اجرای طرح علمی و آموزشی، موفق به صعود در رتبه های برتر جهانی شده است.


کرج- خبرنگار جام جم: جهان پناه افزود: دانشگاه خوارزمی درپایگاه اسنادی جهان اسلام ISC دارای رتبه بیستم و در وبومتریکس دارای رتبه ۳۸ است که در نظام رتبه بندی وبومتریکس ما شاهد صعود چشمگیر رتبه دانشگاه طی سال‌های اخیر بوده ایم.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یا به اختصار
ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران و جهان اسلام و تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشور‌های اسلامی بر اساس معیار‌های علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد.
وبمتریکس یک سایت رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس وب سایت اینترنتی دانشگاه‌ها است. این پروژه بیش از ۱۲ هزار دانشگاه در سراسر جهان را رتبه بندی می‌کند.
جهان پناه گفت: در سال ۲۰۱۸ نیز دانشگاه خوارزمی در میان دانشگاه‌های ایران یک پله صعود کرد و در عرصه جهانی ۱۲۴ پله ارتقاء داشته است.
وی به برنامه‌های دانشگاه خوارزمی برای ارتقاء رتبه خود در نظام‌های رتبه بندی ملی و بین المللی اشاره کرد و افزود: شاید بتوان گفت: ایجاد ساختاری نو در تشکیلات دانشگاه و آغاز به کار کارگروه ارتقاء رتبه، خود نشان از اهمیتی دارد که دانشگاه خوارزمی برای این موضوع قائل است.
وی بیان داشت: این کارگروه به ارزیابی نقاط ضعف و قوت دانشگاه در شاخص‌های متنوع پرداخته و با نظر معاونان دانشگاه راهکار‌های عملی برای ارتقای رتبه هر شاخص مدون کرده است.
معاون پژوهشی وفناوری دانشگاه خوارزمی گفت: در شاخص‌های پژوهشی می‌توان به اقداماتی نظیر تدوین نقشه جامع پژوهشی دانشگاه، ایجاد هسته‌های پژوهشی، طرح پژوهشی ویژه، پایه ویژه، افزایش پاداش مقاله‌ها بر حسب استاندارد‌های کیفی و بازنگری آئین نامه اعتبار ویژه پژوهشی با جهت گیری بهبود شاخص‌های ارزیابی اشاره کرد.
وی افزود: همچنین این معاونت، جبهه‌های تحقیق و حوزه‌های داغ بین‌المللی و همچنین همکاران بالقوه و بین‌المللی متناسب با علایق تحقیقاتی پژوهشگران برتر دانشگاه، بر اساس مقالات منتشر شده در مجلات و کنفرانس‌های نمایه شده در پایگاه استنادی
WOS را تدوین و در اختیار اعضای هیات علمی منتخب نهاده است.
جهان پناه افزود: به منظور ارتقاء شاخص‌های آموزشی نیز اقدامات مختلفی صورت گرفته است که از بین آن‌ها می‌توان اجرای برنامه جامع «بالندگی اعضای هیئت علمی» درحیطه‌های مختلف، اجرای طرح «ارزشیابی تدریس، سطح بندی و ارزیابی درونی»، ارتقای تجهیزات و فضای آموزشی و کمک آموزشی، راهنمایی و مشاوره مشترک پایان نامه‌ها و رساله‌ها با استفاده از اساتید مطرح خارجی وبرگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر بین المللی را نام برد.
وی اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با به ثمر نشستن طرح‌های فوق شاهد سرعت فزاینده رشد کمی وکیفی پژوهشی و ارتقاء جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌های ملی و بین المللی باشیم.
«جهان پناه دانش آموخته دکتری فیزیک اتمی بوده که سرپرستی بنیاد نخبگان استان البرز را نیز بر عهده دارد.»
معاون پژوهشی دانشگاه خوارزمی گفت: به تازگی ۲۹ دانشگاه ایران از جمله خوارزمی برای نخستین بار در رتبه‌بندی ۲ مؤسسه تایمز و کیو. اس شرکت کرده اند.
«تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان است که سالانه دانشگاه‌های بسیاری از سرتاسر جهان در آن شرکت و در شاخص‌های پنج‌گانه آموزشی، پژوهشی، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی به رقابت می‌نشینند».
جهان پناه افزود: در زمان حاضر دانشگاه خوارزمی علاوه بر سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی و پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در نظام‌های رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وبومتریکس، تایمز و کیو اس (
Q.S) نیز حضور دارد.
وی گفت: اهمیت و تأثیرگذاری روزافزون این سیستم، دانشگاه‌ها را بر آن داشته است تا برای ارتقاء وضعیت آموزشی و پژوهشی خود کوشا باشند.
وی گفت: دانشگاه خوارزمی نیز از این مهم غافل نبوده و به همین منظور در تیرماه سال ۱۳۹۳ کارگروهی با عنوان «کارگروه ارتقاء رتبه علمی دانشگاه خوارزمی» تشکیل شد.
سیستم رتبه بندی دانشگاهی بین‌المللی عمری طولانی ندارد و نخستین نظام رتبه بندی دانشگاهی در سال ۲۰۰۳ (نظام رتبه‌بندی شانگهای) آغاز به کارکرده است.
دانشگاه خوارزمی در شهریور ماه سال ۱۲۹۷ ه. ش. با عنوان نخستین موسسه تربیت معلم کشور (دارالمعلمین) فعالیت خود را آغاز کرد و در طول زمان عناوین مختلفی همچونی درالمعلمین عالی، دانشسرای عالی، تربیت معلم و تحقیقات تربیتی را به ازآن خود کرده است.
دانشگاه خوارزمی مشاهیری همچون شهید محمدعلی رجایی، غلامحسین مصاحب، عبدالعظیم قریب، عبدالکریم قریب و پروین اعتصامی را در خود پرورش داده است.
این دانشگاه در زمان حاضر دارای پنج معاونت، ۱۶ دانشکده، چهار موسسه تحقیقاتی، پنج پژوهشکده، یک قطب علمی و ۵۰۶ عضو هیات علمی است.
اکنون در این دانشگاه ۱۲ هزار و ۳۶۹ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه خوارزمی در حصارک کرج و تهران استقرار دارد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر