آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز

آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟

آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟
1397/9/8
12:43 1395

وقتی به مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز به نام مجتمع نشاط مراجعه کردیم از تنوع و گستردگی امکانات مفصل این مجتمع حیرت زده شدیم.

در ذیل مقاله ای را از دکتر سینا یثربی نخبه و متخصص حاذق طب فیزیکی و توانبخشی مطالعه می کنیم.

اگر می خواهید پس از سکته مغزی بیمارتان استقلال خود را حفظ نماید باید به این ده نکته کلیدی توجه نمایید.

سکته مغزی در عرض چند دقیقه می تواند سبب آسیب های جدی در مغز شده و انبوهی از توانایی هایی را که طی عمرمان کسب نموده ایم و در انجام آنها مهارت یافته ایم را از بین برده و ما را به فردی ناتوان تبدیل نماید.

یکی از این مهارت های شگفت انگیز که زندگی ما را آسان می سازد، توانایی راه رفتن است که غالبا پس از سکته مغزی، در اکثر بیماران مختل می گردد. در عرض چند دقیقه بیمار دیگر قادر به ایستادن یا راه رفتن نیست و برای رفع نیازهای ابتدایی خود به اطرافیان و مراقبینش وابسته می گردد. اما آیا این این وضعیت قابل برگشت است و بیمار ما توانایی استقلال خود را کسب خواهد نمود؟

واقعیت این است که از میان بیمارانی که پس از سکته مغزی زنده می مانند، حدود 80 درصد آنها پتانسیل راه رفتن را خواهند داشت اما بالفعل شدن این پتانسیل به یک برنامه "جامع توانبخشی" نیاز دارد. اما یک برنامه "جامع توانبخشی" چیست؟

برنامه "جامع توانبخشی" در واقع برنامه ای جامع جهت انجام اقدامات درمانی لازم جهت پیشگیری و کاهش عوارض سکته مغزی، بازتوانی بیمار و بازگرداندن استقلال وی می باشد. 

پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی توانایی طراحی یک برنامه جامع توانبخشی را جهت بیمار شما دارند. اما برای موفقیت در ایجاد و اجرای یک برنامه جامع توانبخشی برای بیمارتان باید به ده نکته کلیدی توجه کنید:

 1. دشمن اصلی خود را بشناسید: زمان دشمن اصلی بیمار جهت کسب استقلال می باشد. حداکثر بهبودی بیمار پس از سکته مغزی در شش ماه اول پس از سکته و بیش از 95 درصد بهبودی بیمار در دو سال اول پس از سکته رخ می دهد. برنامه جامع توانبخشی بیمار باید در اولین روز ترخیص بیمار از بخش نورولوژی ( بخش مغز و اعصاب ) صورت پذیرد. پس ترتیبی دهید تا بیمارتان در همان روز ترخیص توسط یک پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی معاینه گردد و طرح برنامه توانبخشی وی ریخته شود.

 

 1. در دام " حالا ببینیم چند روزی خونه باشه تا اوضاعش شاید بهتر بشه" گرفتار نشوید: تقریبا تمام بیماران دچار سکته مغزی حتی اگر هیچ درمانی دریافت ننمایند، درجاتی از بهبودی را خواهند داشت، اما شک نکنید که بالفعل شدن پتانسیل های بیمار فقط و فقط در گرو انجام دستورات یک برنامه جامع توانبخشی است و اتلاف وقت بیمار در منزل جز از دست رفتن فرصت ها هیچ فایده ای ندارد.

 

 1. توانبخشی سکته مغزی روندی مزمن بوده و حمایت از بیمار غالبا از توان یک نفر به تنهایی خارج است. حتما در اولین هفته شروع بیماری یک جلسه خانوادگی تشکیل داده و برای روند توانبخشی بیمار برنامه ریزی نموده و وظایف هر یک از اعضای خانواده را که توانایی همراهی را مشخص کرده و تقسیم کار نمایید.

 

 

 1. هزینه های درمانی را برآورد نمایید:توانبخشی روندی زمانبر و هزینه بردار است. متاسفانه بیمه های اصلی در کشورمان هزینه های توانبخشی را متقبل نمی شوند، پس هزینه های درمانی را برآورد نموده و  درآمد های خود را درنظر داشته باشید و واقع بینانه تصمیم بگیرید و از پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بخواهید تا بر اساس توانایی مالی شما مناسبترین برنامه درمانی را آماده سازد.

 

 1. معجزه درمان توانبخشی در سکته های مغزی با تمرین درمانی اتفاق می افتد. الکتروتراپی ( برق )، ماساژ، لیزر، مگنت، ازون درمانی و ده ها روش درمانی دیگر که هر یک به نوبه خود یک روش شناخته شده در درمان برخی بیماری ها می باشند، متاسفانه هیچ نقشی در توانبخشی سکته مغزی ندارند.

 

 

 1. حجامت، زالو درمانی و سایر روش های طب سنتی در درمان برخی بیماری ها اثرات اثبات شده ای دارند اما این درمان ها نقشی در توانبخشی سکته مغزی ندارند، پس وقت و هزینه خود را با این روش ها اتلاف نکنید. مطمین باشید اگر این روش ها موثر بودند پزشکان توانبخشی پرچمدار استفاده از آنها می شدند.

 

 

 1. توانبخشی بیمار دچار سکته مغزی مستلزم یک تیم است.همکاری گروهی از همکاران فیزیوتراپیست، کار درمانگر، گفتار درمانگر، ارتوپدی فنی، متخصص تغذیه، روانشناس و مددکار اجتماعی که ترجیحا زیر نظر یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی فعالیت می نمایند جهت موفقیت توانبخشی بیمار سکته مغزی ضروری است. فقدان تیمی متشکل از این اعضا روند توانبخشی را مختل می نماید.

 

 

 1. توانبخشی روندی پویاست که مکررا نیاز به اصلاح روند درمان دارد، ویزیت های مکرر بیمار امری کلیدی در شناسایی کمبود های روند توانبخشی می باشد. در مراجعه دوره ای به پزشک متخصص توانبخشی کوتاهی نکنید.

 

 1. خلاق باشید. اصلاح محیط زندگی و ایجاد تغییرات کوچکی در محیط زندگی بیمار همچون تنظیم ارتفاع تخت بیمار و نصب نرده های دیواری در اتاق ها و محل زندگی بیمار در تسهیل حرکات بیمار نقش بسزایی دارد.

 

 1. زخم بستر از آن چیزی که فکر می کنید به شما نزدیک تر است. مراقب زخم بستر باشید. این زخم ها در اثر فشار وارده بر پوست ایجاد می شود و درمان آنها غالبا دشوار بوده و روند توانبخشی را به سادگی مختل می نمایند.

 

آدرس: کرج، فردیس، کانال غربی، تقاطع جاده دهکده، مجتمع برلیان، مرکزجامع طب فیزیکی وتوانبخشی نشاط

شماره تماس: ۳۶۵۲۲۵۵۹- ۳۶۵۲۲۵۵۸- ۳۶۵۲۲۵۵۰ (۰۲۶)

سایت: www.neshatalborz.com

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر