آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
 • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
 • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
 • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
 • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
 • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
 • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
 • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
 • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
 • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
 • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز

آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟

آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟
1397/9/8
12:43 1395

وقتی به مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز به نام مجتمع نشاط مراجعه کردیم از تنوع و گستردگی امکانات مفصل این مجتمع حیرت زده شدیم.

در ذیل مقاله ای را از دکتر سینا یثربی نخبه و متخصص حاذق طب فیزیکی و توانبخشی مطالعه می کنیم.

اگر می خواهید پس از سکته مغزی بیمارتان استقلال خود را حفظ نماید باید به این ده نکته کلیدی توجه نمایید.

سکته مغزی در عرض چند دقیقه می تواند سبب آسیب های جدی در مغز شده و انبوهی از توانایی هایی را که طی عمرمان کسب نموده ایم و در انجام آنها مهارت یافته ایم را از بین برده و ما را به فردی ناتوان تبدیل نماید.

یکی از این مهارت های شگفت انگیز که زندگی ما را آسان می سازد، توانایی راه رفتن است که غالبا پس از سکته مغزی، در اکثر بیماران مختل می گردد. در عرض چند دقیقه بیمار دیگر قادر به ایستادن یا راه رفتن نیست و برای رفع نیازهای ابتدایی خود به اطرافیان و مراقبینش وابسته می گردد. اما آیا این این وضعیت قابل برگشت است و بیمار ما توانایی استقلال خود را کسب خواهد نمود؟

واقعیت این است که از میان بیمارانی که پس از سکته مغزی زنده می مانند، حدود 80 درصد آنها پتانسیل راه رفتن را خواهند داشت اما بالفعل شدن این پتانسیل به یک برنامه "جامع توانبخشی" نیاز دارد. اما یک برنامه "جامع توانبخشی" چیست؟

برنامه "جامع توانبخشی" در واقع برنامه ای جامع جهت انجام اقدامات درمانی لازم جهت پیشگیری و کاهش عوارض سکته مغزی، بازتوانی بیمار و بازگرداندن استقلال وی می باشد. 

پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی توانایی طراحی یک برنامه جامع توانبخشی را جهت بیمار شما دارند. اما برای موفقیت در ایجاد و اجرای یک برنامه جامع توانبخشی برای بیمارتان باید به ده نکته کلیدی توجه کنید:

 1. دشمن اصلی خود را بشناسید: زمان دشمن اصلی بیمار جهت کسب استقلال می باشد. حداکثر بهبودی بیمار پس از سکته مغزی در شش ماه اول پس از سکته و بیش از 95 درصد بهبودی بیمار در دو سال اول پس از سکته رخ می دهد. برنامه جامع توانبخشی بیمار باید در اولین روز ترخیص بیمار از بخش نورولوژی ( بخش مغز و اعصاب ) صورت پذیرد. پس ترتیبی دهید تا بیمارتان در همان روز ترخیص توسط یک پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی معاینه گردد و طرح برنامه توانبخشی وی ریخته شود.

 

 1. در دام " حالا ببینیم چند روزی خونه باشه تا اوضاعش شاید بهتر بشه" گرفتار نشوید: تقریبا تمام بیماران دچار سکته مغزی حتی اگر هیچ درمانی دریافت ننمایند، درجاتی از بهبودی را خواهند داشت، اما شک نکنید که بالفعل شدن پتانسیل های بیمار فقط و فقط در گرو انجام دستورات یک برنامه جامع توانبخشی است و اتلاف وقت بیمار در منزل جز از دست رفتن فرصت ها هیچ فایده ای ندارد.

 

 1. توانبخشی سکته مغزی روندی مزمن بوده و حمایت از بیمار غالبا از توان یک نفر به تنهایی خارج است. حتما در اولین هفته شروع بیماری یک جلسه خانوادگی تشکیل داده و برای روند توانبخشی بیمار برنامه ریزی نموده و وظایف هر یک از اعضای خانواده را که توانایی همراهی را مشخص کرده و تقسیم کار نمایید.

 

 

 1. هزینه های درمانی را برآورد نمایید:توانبخشی روندی زمانبر و هزینه بردار است. متاسفانه بیمه های اصلی در کشورمان هزینه های توانبخشی را متقبل نمی شوند، پس هزینه های درمانی را برآورد نموده و  درآمد های خود را درنظر داشته باشید و واقع بینانه تصمیم بگیرید و از پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بخواهید تا بر اساس توانایی مالی شما مناسبترین برنامه درمانی را آماده سازد.

 

 1. معجزه درمان توانبخشی در سکته های مغزی با تمرین درمانی اتفاق می افتد. الکتروتراپی ( برق )، ماساژ، لیزر، مگنت، ازون درمانی و ده ها روش درمانی دیگر که هر یک به نوبه خود یک روش شناخته شده در درمان برخی بیماری ها می باشند، متاسفانه هیچ نقشی در توانبخشی سکته مغزی ندارند.

 

 

 1. حجامت، زالو درمانی و سایر روش های طب سنتی در درمان برخی بیماری ها اثرات اثبات شده ای دارند اما این درمان ها نقشی در توانبخشی سکته مغزی ندارند، پس وقت و هزینه خود را با این روش ها اتلاف نکنید. مطمین باشید اگر این روش ها موثر بودند پزشکان توانبخشی پرچمدار استفاده از آنها می شدند.

 

 

 1. توانبخشی بیمار دچار سکته مغزی مستلزم یک تیم است.همکاری گروهی از همکاران فیزیوتراپیست، کار درمانگر، گفتار درمانگر، ارتوپدی فنی، متخصص تغذیه، روانشناس و مددکار اجتماعی که ترجیحا زیر نظر یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی فعالیت می نمایند جهت موفقیت توانبخشی بیمار سکته مغزی ضروری است. فقدان تیمی متشکل از این اعضا روند توانبخشی را مختل می نماید.

 

 

 1. توانبخشی روندی پویاست که مکررا نیاز به اصلاح روند درمان دارد، ویزیت های مکرر بیمار امری کلیدی در شناسایی کمبود های روند توانبخشی می باشد. در مراجعه دوره ای به پزشک متخصص توانبخشی کوتاهی نکنید.

 

 1. خلاق باشید. اصلاح محیط زندگی و ایجاد تغییرات کوچکی در محیط زندگی بیمار همچون تنظیم ارتفاع تخت بیمار و نصب نرده های دیواری در اتاق ها و محل زندگی بیمار در تسهیل حرکات بیمار نقش بسزایی دارد.

 

 1. زخم بستر از آن چیزی که فکر می کنید به شما نزدیک تر است. مراقب زخم بستر باشید. این زخم ها در اثر فشار وارده بر پوست ایجاد می شود و درمان آنها غالبا دشوار بوده و روند توانبخشی را به سادگی مختل می نمایند.

 

آدرس: کرج، فردیس، کانال غربی، تقاطع جاده دهکده، مجتمع برلیان، مرکزجامع طب فیزیکی وتوانبخشی نشاط

شماره تماس: ۳۶۵۲۲۵۵۹- ۳۶۵۲۲۵۵۸- ۳۶۵۲۲۵۵۰ (۰۲۶)

سایت: www.neshatalborz.com

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر