بزغاله مهربان

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.
  • پرواز بادبادک‌ها در آسمان کرج جشنواره بادبادک‌ها با حضور بیش از پانصد نفر از خانواده‌های کرجی در پارک باغستان کرج برگزار شد.

از افسانه های البرز

بزغاله مهربان

بزغاله مهربان
1397/11/10
12:43 1395

یکی بود، یکی نبود. توی یک جنگل سرسبز، میمون و بزغاله ای در همسایگی هم زندگی می کردند. بزغاله مهربان بود. دلش می خواست که همیشه به دیگران کمک کند. اگر مشکلی برای دوستانش پیش می آمد، فورا خودش را می رساند و آن مشکل را حل می کرد.

میمون برعکس بزغاله، نامهربان بود. هیچ وقت به فکر کمک به دوستانش نبود. او بزغاله را مسخره می کرد و می گفت:« تو همیشه به کار دیگران فضولی می کنی.»

***

یک روز، میمون داشت توی جنگل جست و جو می کرد، از کنار آتشی که شکارچیان روشن کرده بودند، رد شد، جرقه ای از آتش روی دم اوافتاد، اما او متوجه او نشد.

بزغاله جرقه ی آتش را روی دم میمون دید. خواست به اوکمک کند، اما با خودش گفت:« الان بهترین موقع است که درسی به او بدهم.» رو به میمون کرد و گفت:« دوست عزیز! آیا هنوز هم فکر می کنی که نباید در کار دیگران دخالت کرد؟»

میمون گفت:« البته، این کار اصلا درست نیست.»

بزغاله گفت:« یعنی اگر مشکلی برای دوستانم پیش بیاید و من بتوانم به آن ها کمک کنم، باز هم نباید دخالت کنم؟»

میمون گفت:« تو همیشه دوست داری به دیگران کمک کنی، ولی این کار چه فایده ای دارد؟»

میمون هنوز حرفش را تمام نکرده بود که احساس کرد دمش دارد می سوزد. شروع کرد به بالا و پایین پریدن. فریاد زد:« کمک کنید! کمک کنید! آتش را خاموش کنید!»

بزغاله گفت:« من دلم می خواهد به تو کمک کنم، ولی تو خودت گفتی که نباید به کار دیگران دخالت کرد.» میمون در حالی که بالا و پایین می پرید التماس کرد:« نه، نه، اشتباه کردم. خواهش می کنم به من کمک کن!» آن وقت بزغاله به کمک میمون آمد. هر جور که بود آتش روی دم را خاموش کرد.

به این ترتیب میمون متوجه اشتباه خود شد. فهمید که کمک کردن به دیگران فضولی نیست. یاد گرفت که دوستان باید در وقت گرفتاری ها، به هم کمک کنند.

البته علامتی هم از سوختگی روی دم میمون باقی ماند. این علامت باعث شد که میمون هیچ وقت درسی را که دوستش، بزغاله به او داده بود، فراموش نکند.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر