آمیختگی طعم زندگی دینی و فرهنگی

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • زنان در پست های مدیریتی کمترین نقش را دارند رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج، با اشاره به این که زنان در پیروزی انقلاب بیشترین سهم را داشتند، اظهار کرد: این در حالی است که در جامعه کنونی کمترین نقش را دارند و این منصفانه نیست.
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.

در گفتگو با مدیر کل میراث فرهنگی:

آمیختگی طعم زندگی دینی و فرهنگی

آمیختگی طعم زندگی دینی و فرهنگی
1397/11/18
12:43 1395

 

خبرنگار جام جم البرز: حجت الاسلام فخر الدین صابری 57 ساله است و متولد نوشهر .یک دوره نماینده مجلس،مدیر کل میراث فرهنگی قم و چندین سمت دیگر از او مدیر کارکشته و توانایی ساخته است.از افتخارات البرز است.او نه تماشاگر که همواره بازیگردان فعالیت های هنری و میراث فرهنگی این سرزمین بوده است.بسیاری از عمرش را با مقوله میراث فرهنگی و صنایع دستی کشورمان گذرانده است.او طعم زندگی دینی و فرهنگی را باهم آمیخته و در بسیاری از آداب و رسوم و آیین ها با مردم و علی الخصوص  با البرز نشینان همدلی نزدیک دارد.صابری روزی آمد روزنامه جام جم.از قسمت های مختلف بازدید کرد.با ما همراه باشید:

جناب صابری،شما اشراف کامل به کارتان دارید، بفرمایید مهمترین ظرفیت هایی که استان در زمینه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی دارد،چیست؟

-استان در هر سه حوزه از ظرافت های ارزشمندی برخوردار است.در حوزه میراث فرهنگی ما آثار ارزشمند تاریخی فراوانی داریم.در راس آنها محوطه تاریخی ازبکی در نظراباد است.این تپه ازبکی قدمتی 9هزار ساله دارد.14سال قبل یک نمونه خشت از این مجموعه به سازمان برده شد.این خشت براساس کارشناسی کارشناسان و باستان شناسان،نشان می دهد که قدمتی 9هزار ساله دارد.محوطه تپه ازبکی محل استقرار مادها بوده است.مادها دو پایتخت داشتند.یکی پایتخت تابستانی و دیگری پایتخت زمستانی.پایتخت تابستانی مادها،هگمتانه(همدان) بوده و پایتخت زمستانی شان در نظراباد (استان البرز) بوده است.این بیان کننده هویت و قدمت استان البرز می باشد.

در کنار این بنا ،کاروان سرای ینگه امام قرار دارد که واقعا زیباست.از این کاروان سرا میتوان بهره برداری گوناگونی داشت.سازمان یونسکو تصمیم دارد با سرمایه گذاری در این کاروان سرا ، اقدام به بازسازی کند.چرا که بنا در مسیر جاده ابریشم قرار دارد.کاروان سرای شاه عباسی از دیگر مراکز گردشگری جذاب استان است.بازسازی این کاروان سرا از طرف سازمان میراث فرهنگی به طور کامل انجام شده است.

هم اکنون از این کاروان سرا بر عرصه صنایع دستی هنرمندان استان استفاده می شود.در کنار عرضه صنایع دستی در کاروان سرا،پذیرایی گردشگران و اهالی استان از دیگر فعالیت های این مجموعه است.

پل تاریخی دختر یا سلیمانیه از دیگر مراکزی است که در ورودی شهر کرج واقع است.مورد دیگر قلعه صمصام که باقیمانده از دوره قاجار می باشد.این دو میراث هردو بازسازی شده اند.کاخ سلیمانیه که در قسمت جنوبی دانشکده کشاورزی واقع است یکی از آثار ارزشمند کرج که این هم مورد بازسازی قرار گرفته است.این کاخ از بهمن ماه برای همیشه بر روی علاقه مندان بازخواهد شد.خود دانشکده کشاورزی هم جنبه تاریخی دارد.مورد دیگر کاخ مروارید مهرشهر کرج می باشد.این کاخ جزء 4 بنای ارزشمندی است که بنیاد (( رایت ))در جهان به وجود آورده است.این کاخ اصلا قابل مقایسه با کاخ های م.جود در تهران و جاهای دیگر نیست.عاقبت هم این است که نوع معماری و سازه آن بی نظیر است.در سال های اخیر به علت عدم مراقبت و نگهداری آسیب جدی دیده است.از سال 97 کار مرمت این کاخ را شروع کرده ایم.سقف فلزی آن که از جا در رفته و افتاده بود،بازسازی و در جای خود قرار گرفته شد.پیمانکاران با سازندگان اصلی کاخ در تماس بودند.

موارد دیگر خانه های مفاخر استان البرز هستند،مانند : خانه آیت الله طالقانی ،احمد شاملو ، مصدق و ...

بفرمایید با تمام این مراکز ، چقدر توانسته ایم گردشگر جذب کنیم؟اگر حضور گردشگر در البرز کم بوده ،علت چیست؟

-دلیل اصلی آن این است که از گذشته ،استان البرز گوشه ای از استان تهران بوده است.البرز به طور مستقل معرفی نشده ،تهران به دلیل متمرکز بودن ادارات ،کاخ ها و موزه ها همیشه حرف اول را می زده است.البرز خیلی به حساب نمی آمده است، اما از سال 1389 که البرز مستقل شد،سازمان توانست با چاپ پوستر و کتابچه های راهنما تا حدودی این نقص را برطرف کند.طبق براوردها در طول سال حدود 30 میلیون تردد در استان به ثبت رسیده است.نکته اصلی این است ،چه در مسیر تردد نهران به البرز و چه بعداز آن به طرف قزوین هیچگونه بیلبورد در اختیار ما نیست تا بتوانیم مرکزمان را تبلیغ کنیم.همین که از کرج بیرون می روید به سمت قزوین،تمام بیلبوردها در اختیار استان قزوین است.

سازمان میراث فرهنگی به جد از شهرداری کرج و شورای شهر درخواست دارد که این بیلبوردها در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم استان را معرفی کنیم.این همه تردد در استان ظرفیت بسیار مناسبی است تا برای گردشگران و رهگذران معرفی مناسبی داشته باشیم.این ظرفیت مناسبی هست که باید از آن استفاده کنیم.

 

یکی از مواردی که می تواند گردشگر را به استان بیاورد،بازارچه های دائمی صنایع دستی است،وضعیت چگونه است؟

-هنرمندان البرزی در حال حاضر در دو قالب فعال هستند،قالب اول هنرمندان کارگاهی می باشند.در حال حاضر حدود 500 کارگاه در سطح استان البرز فعال هستند.بخش دوم هنرمندان خانگی هستندکه کار تولید را به سرانجام می رسانند.در مجموع 6100 نفر در عرصه صنایع دستی فعال می باشند.این تعداد در 12 یا 13 رشته فعالیت می کنند.شهرهای فعال در عرصه صنایع دستی فردیس،اشتهارد،ساوجبلاغ،طالقان،کرج و نظراباد هستند.در بخش آموزش در حال حاضر 5200 هنرجو مشغول آموزش هستند.در نظراباد هنرجو ها بدون پرداخت هزینه آموزش های لازم را فرا می گیرند.و اما این که مهمترین مشکل سازمان نداشتن بازارچه دائمی است.مخصوصا در کرج حتما از استان های دیگر هم بازدید کننده داشتیم.رونق اقصادی به استان می آمد.باید این را هم بگویم که تنها بازارچه رسمی ما در مشکین دشت می باشد با 37 غرفه.

ادامه دارد

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر