راه‌آهن شمال-جنوب در نوبت ثبت جهانی است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

معاون رئیس‌جمهور:

راه‌آهن شمال-جنوب در نوبت ثبت جهانی است

راه‌آهن شمال-جنوب در نوبت ثبت جهانی است
1397/11/21
12:43 1395

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: راه‌آهن شمال-جنوب در نوبت ثبت جهانی است.


 

خبرنگار جام جم البرز: علی‌اصغر مونسان در سفری یک‌روزه به استان البرز، اظهار کرد: استان البرز دارای ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری است. این استان همچنین در حوزه صنعت و کشاورزی حرف‌هایی برای گفتن دارد.

وی با تأکید بر اهمیت شکوفایی ظرفیت‌های گردشگری استان البرز، گفت: هم‌جواری استان البرز با پایتخت یکی دیگر از ظرفیت‌های است که باید موردتوجه قرار گیرد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مدیریت ارشد استان به شکوفایی ظرفیت‌های گردشگری توجه دارد، گفت: همه باید برای توسعه گردشگری تلاش کنیم.

مونسان در بخش دیگری به مواصلاتی بودن البرز و اینکه بر سر راه ۱۴ استان کشور قرار دارد اشاره کرد و گفت: هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری این استان در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه البرز در حوزه بوم گردی باید فعال‌تر شود، گفت: این استان ظرفیت‌های گردشگری طبیعی بسیاری دارد، بوم گردی موردعلاقه مردم است برای این مهم باید برنامه‌ریزی شود.

بازارچه صنایع‌دستی در استان البرز ایجاد شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به ظرفیت بالای صنایع‌دستی در کشور، گفت: استان البرز در این حوزه نیز ظرفیت‌های خوبی دارد به همین منظور ضروری است یک بازارچه صنایع‌دستی در استان البرز ایجاد شود که به رونق این بخش کمک کند.

مونسان در بخش دیگری به آخرین وضعیت ثبت جهانی اثر باستانی «تپه اُزبکی» واقع در شهرستان نظرآباد، گفت: همه کشورهای عضو یونسکو سالانه یک سهمیه جهانی برای ثبت آثار تاریخی و باستانی خوددارند.

وی تأکید کرد: قدمت تاریخی آثاری که برای ثبت جهانی انتخاب‌شده‌اند را بررسی می‌کنیم، در حال حاضر پرونده راه‌آهن شمال به جنوب که یکی از محورهای مهم مواصلاتی است برای ثبت جهانی پیگیری می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته یک محور به‌جامانده از دوره ساسانی در استان فارس ثبت شد که بیش از ۱۰۰ کیلومتر طول دارد، گفت: در این محور هشت بنای تاریخی وجود دارد که همه در پرونده ثبت جهانی اثر به ثبت رسیده است.

مونسان ابراز امیدواری کرد که اثر تاریخی - باستانی تپه اُزبکی پس از راه‌آهن شمال جنوب به ثبت برسد.

ارائه طرح به شورای امنیت برای حوزه‌های آبریز

وی در بخش دیگری و در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره رودخانه‌ها، که برخی از پروژه‌های گردشگری را با مشکل مواجه کرده است، گفت: این مصوبه اتفاقاً مسیر گردشگری را باز گذاشته بااین‌حال مقرر است سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه طرحی مشترک را به شورای عالی امنیت ملی ارائه کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه مصوبه شورای عالی امنیت ملی مصوبه مهمی است، گفت: در قالب این مصوبه حوزه آبریز البرز و تهران موردتوجه قرارگرفته است، باید از محیط‌زیست مراقبت کنیم.

مونسان تأکید کرد: خوشبختانه سازمان به همراه وزارت راه برای توسعه گردشگری به شورای عالی امنیت طرحی را ارائه می‌کنند که امیدواریم موردپذیرش واقع شود.

وی گفت: امید است طرحی که قرار است به این شورا ارائه شود هرچه سریع‌تر با همکاری سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی آماده و به تصویب شورای امنیت برسد. تصویب این طرح به شکوفایی ظرفیت‌های گردشگری کمک می‌کند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.