کارآفرینی وتولید ، اولویت آموزش است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

بانوی هنرمند البرزی :

کارآفرینی وتولید ، اولویت آموزش است

کارآفرینی وتولید ، اولویت آموزش است
1398/3/20
12:43 1395


ایران جزو کشورهای اول در حوزه صنایع دستی وهنرهای سنتی قرار دارد . هر چند بی مهری وعدم توجه به برخی از هنر ها باعث نابودی و فراموشی آن ها شده است اما هنوز هستند افرادی که با عشق به توسعه و ترویج این هنرها با تمام سختی ها در تلاش اند .


خبرنگار جام جم کرج: ایرانیان از دیر باز مردمی هنرمند، هنر دوست وبا فرهنگ بوده اند . عجین بودن فرهنگ وهنر با خون ایرانیان زبان زد تمام ملل می باشد . تنوع قومی وفرهنگی مردمان این سرزمین بر تنوع هنرها وفرهنگ ها در ایران زمین افزوده است . ایران جزو کشورهای اول در حوزه صنایع دستی وهنرهای سنتی قرار دارد . هر چند بی مهری وعدم توجه به برخی از هنر ها باعث نابودی و فراموشی آن ها شده است اما هنوز هستند افرادی که با عشق به توسعه و ترویج این هنرها با تمام سختی ها در تلاش اند . 20 خرداد روز صنایع دستی بهانه ای شد تا گفتگویی با سرکارخانم فاطمه مروارید نژاد هنرمند خلاق ومبتکر داشته باشیم که از جمله بانوان فرهیخته استان البرزمی باشند. ماحصل این گفتگو را در ذیل می خوانید :   
لطفا خودتان را معرفی نمایید ؟
متولد1362 هستم . ابتدا در استان خوزستان فعالیت داشتم و مدت 6 سال می باشد که به کرج مهاجرت نموده ام . حدود 15 سال است که دررشته قلم زنی به علاقه مندان این رشته آموزش می دهم . از ابتدا تاکنون بیش از 1000هنرآموز داشته ام . در حال حاضر نیز به آموزش این رشته در مرکز آموزش اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی شهرستان ساوجبلاغ ونظر آباد مشغول هستم .  
مختصری از هنرقلم زنی توضیح دهید ؟
هنر قلم زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیا فلزی به ویژه مس،طلا،برنج ،ورشو و... به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیلۀ قلم با ضربۀ چکش بر روی اجسام فلزی. هنر قلم زنی یکی از رشته های سنتی ایران است که می توان آن را در دسته بندی،در ردۀ هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار داد . مراحل مختلفی از آماده سازی زیر کار، اجرای طرح وپرداخت و... داردتا یک اثر خلق شود.  
هدف شما از آموزش این رشته چیست ؟
رشته های هنری بیش تر کاردلی است . علاقه مندی وبا عشق بودن در کارهای هنری حرف اول را می زند.  هدف اصلی من از آموزش ، ترویج این رشته وایجادکارآفرینی ،اشتغال و ورود به بازار کاربرای هنرآموزان است. اولویت آموزش من تولید واشتغال هنر جویان می باشد .  خوشبختانه تاکنون بیشتر هنرجویان در همان ترم اول آموزش، تولیدات زیادی داشته اند وتوانسته اند کسب درآمد کنند.درسال 97 حدود 640 اثر، هنرجویان خلق کردند که جمعا مبلع 14 میلیون تومان توانستند کسب درآمد کنند .   
علت استفاده از فلز مس در هنر قلم زنی چیست ؟
مس به سبب نرمی و قابلیت شکل پذیری که دارد، در هنر قلم زنی متداول تر از سایر فلزات است. به اعتقاد باستان شناسان و مورخان هنر، مس نخستین فلزی است که در هنر فلز کاری و قلم زنی مورد توجه انسان قرار گرفته است . هنر قلم زنی روی فلز از آن رو بیشتر مورد توجه است که از دوام و بقای بیشتری نسبت به سایر اشیا هنری برخوردار است.  البته از خواص پزشکی مس نیز نباید غافل شد .
مشکلات هنرمندان صنایع دستی چیست ؟
نبود یک مرکز آموزش برای ترویج رشته های صنایع دستی  در کلانشهر کرج ازمشکلات هنرمندان است . البته در شهرستان ساوجبلاغ ونظرآباد مسئولین صنایع دستی ومسئولین شهری همکاری های خوبی با هنرمندان صنایع دستی دارند . ارائه تسهیلات با شرایط آسان نیز می تواند به فعالان حوزه صنایع دستی کمک کند. بیمه هنرمندان نیز از دغدغه های آنان می باشد . نبود بیمه در آینده کاری آن ها ابهاماتی ایجاد می کند . با توجه به سختی مراحل کار هنرهای دستی، حمایت بیمه ای در دلگرم نمودن هنرمندان صنایع دستی مهم است.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.