مناسب سازی معابر شهری شعار نیست ، یک ضرورت است

اخبار

 آخرین اخبار 

مهندس عطیه یزدی مدرس دانشگاه :

مناسب سازی معابر شهری شعار نیست ، یک ضرورت است

 مناسب سازی معابر شهری شعار نیست ، یک ضرورت است
1398/4/31


جام جم البرز، معلولین و سالمندان نیز از حقوق شهروندی برخوردارند و جامعه باید با رویکردی مناسب ، زمینه حضور و مشارکت این افراد را درجامعه فراهم کند . نباید این افراد به دلیل ناتوانی های جسمی از حضور در عرصه های اجتماعی طرد شوند.


معلولین و سالمندان با وجود این سختی ها نمی توانند به راحتی از امکانات شهری استفاده کنند وجهت تردد در سطح جامعه با مشکلاتی مواجه می شوند. دراستان البرز نیز به مانند سایر مناطق کشور تجهیزات و معابرشهری جهت بهره مندی این افراد کیفی سازی نشده است .
در گفتگویی با خبرنگار جام جم البرزمهندس عطیه یزدی مدرس دانشگاه و مدیر عامل شرکت آذین سازان آپامه البرز به بررسی  وضعیت معابر ، ساختمان ها و راهکارهای مناسب این موضوع پرداخت . این بانوی توانمند،پرتلاش ودلسوز در این حوزه توضیحاتی دادکه در ذیل می خوانید :
وضعیت معابر شهری استان البرز را برای استفاده معلولین و سالمندان چگونه ارزیابی می کنید ؟
در زمینه مناسب سازی معابر چندین پروژه  انجام داده ایم . البته هنوز بیشتر مراکز مناسب سازی نشده اند . ولی خوشبختانه کارهایی در این بخش  شروع شده است . در بحث مناسب سازی نمی توان گفت که تنها برای معلولان یا افراد کم توان باید صورت بگیرد چرا که همه ما در آینده به افراد کم توان تبدیل خواهیم شد که باید در شهر تردد کنیم و این حق طبیعی و حق شهروندی است.
لذا مناسب سازی فضاهای شهری فقط شعار نیست بلکه یک ضرورت است .  اما متاسفانه در حال حاضر در سطح  معابر شهری و شهر سازی ، بسترهای لازم آماده سازی نشده است ونیازمند  فرهنگ سازی در سطح جامعه می باشد . به عنوان مثال پارک خودرو در محل عبور معلولین هنوز فرهنگ سازی نشده است .
برای اصلاح معابر در حال حاضر و ایجاد معابر مناسب در آینده چه پیشنهادی دارید ؟
اصلاح وایجاد معابر مناسب فرایندی نیست که با سرعت و یک شبه حل شود . در بهترین حالت باید از الان این کار عملی و اجرا شود . تمام افراد دخیل در این موضوع باید احساس مسئولیت داشته باشند ، متاسفانه طراحان ، مسئولین اجرایی ، پیمانکاران و... آموزش های لازم را در این حوزه ندیده اند . حتی برای  دانشجویان رشته عمران ، معماری و شهرسازی، حداقل یک واحد درسی بنام مناسب سازی معابر شهری  وجود ندارد . یکی از اهداف من مطرح نمودن این موضوع در دانشگاه آزاد یا دانشگاه جامع علمی کاربردی جهت تدریس وآموزش است .
با توجه به اینکه رفاه شهروندی اولویت اصلی مدیریت شهری است ، مصوباتی در شورای شهر به تصویب رسیده که ساختمان هایی که ساخته می شوند باید مناسب سازی هم داشته باشند تا پایان کار به آنها داده شود و این راهکار خوبی است اما کافی نیست . پیگیری سازمان های مرتبط مانند بهزیستی نیز می تواند برای اجرای بهتر ومستمر طرح های مناسب سازی موثر باشد . رسانه ها هم می توانند در این امر کمک کنند و در بخش آموزش و فرهنگ سازی بیشتر  اثر گذار باشند .

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.