رسانه، مسئولان و تئوری پنجره‎ شکسته!

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

راه حل

رسانه، مسئولان و تئوری پنجره‎ شکسته!

رسانه، مسئولان و تئوری پنجره‎ شکسته!
1398/5/22
12:43 1395

تئوری پنجره‎ شکسته یک تئوری معروف در حوزه جرم¬شناسی است. برای جلوگیری از هرج و مرج، این تئوری می¬گوید فرض کنید تعداد اندکی از پنجره¬های یک ساختمان شکسته باشد.


امید نیک نژاد، کارشناس ارشد مدیریت و مدرس دانشگاه 
تئوری پنجره‎ شکسته یک تئوری معروف در حوزه جرم¬شناسی است. برای جلوگیری از هرج و مرج، این تئوری می¬گوید فرض کنید تعداد اندکی از پنجره¬های یک ساختمان شکسته باشد. اگر این پنجره¬ها برای مدت طولانی تعویض نشوند ، خرابکاران میل بیشتری برای شکستن سایر پنجره¬ها پیدا می¬کنند و تعداد بیشتری از آن ها را می¬شکنند. اگر این وضع ادامه یابد پس از مدتی ساختمان کاملاً مخروبه و به مأمنی برای بزه¬کاران تبدیل می¬شود.
راه حل چیست؟ هرگاه خرابکاران شیشه¬ای را شکستند، به سرعت آن را تعویض کنید، طبق این تئوری هر آشفتگی و مورد نامطلوبی باید در سریع¬ترین زمان ممکن به حالت اول بازگردد. هم هزینه¬ها و انرژی کمتری مصرف می شود، هم انگیزه برای تکرار مجدد مورد نامطلوب به حداقل می¬رسد.
فرهنگ¬سازی و اطلاع¬رسانی از جمله اهداف مشترک اکثر رسانه¬هاست. در دنیای« برودکست» انتقال مفاهیم و پیام از یک منبع به جمعیت هدفی گسترده با ابزارهای دیداری و شنیداری بر بستر سیگنال یا« برودبند» قدرتی است حیرت¬آور که چرخش آن به حوز¬ه های دغدغه¬مند جوامع می¬تواند در فرهنگ¬سازی یا تهییج و سوءدهی افکار عمومی با توجه به رسالت منبع ارسال کننده پیام بسیار مؤثر باشد.
اینکه در حوزه انتقال پیام، رسانه ها تا چه حد می¬توانند به رفع عیوب جامعه یا به عنوان سوپاپ اطمینان به خالی شدن حرارت دیگ بخار ناشی از بحران¬های مقطعی حادث شده کمک نماید به بایدها و نبایدها زیاد نوشته و نانوشته بستگی دارد.
ولی این که رسانه به عنوان چشمان ناظر و امین مردم ، مشکلات ، تنگاها و معضلات موجود را نشان داده و حل آن را مطالبه نماید به مثابه حرکت به سوی تعمیر پنجره‎ شکسته قبل از تخریب بیشتر و ایجاد هزینه¬های مضاعف و خدای ناکرده مخروبه شدن بنای موجود است.
تصور کنید اگر مقداری زباله در پیاده رو ریخته باشد مدتی بعد کیسه¬های زباله بزرگتر در آن جا قرار خواهد گرفت و در نهایت پیاده¬رو به محل انباشت زباله تبدیل خواهد شد!
انباشت معضلات اجتماعی، تنگناهای موجود در معیشت ، اشتغال ، ازدواج و ... در جامعه بدون بیان واقعیت¬ها و عدم مطالبه از مسئولان امر جهت پاسخگوئی و در نهایت حل موضوع تنها پاک کردن صورت مسئله است در حالی که مسئله به قوت خود باقیست!
این جاست که مطالبه¬گری رسانه¬ها ، خصوصاً رسانه ملّی هم از افزایش پنجره¬های شکسته جلوگیری کرده هم اعتماد مردم به درد دل در دایره نظام را در سطح وسیع‎تری حفظ می¬نماید. ایجاد امید و نشاط و ارتقاء سطح اعتماد عمومی رسالتی است بزرگ که از مؤلفه¬های نرم امنیت ملّی ماست.
اما این را بدانیم ارتقاء سطح اعتماد عمومی با پنهان کاری وقایع و مشکلات حادث نخواهد شد.
اهتمام دست اندرکاران اجرائی به حل مشکلات هرچند کوچک مردم در ایجاد اعتماد عمومی به کارگزاران و در نهایت نظام سیاسی کشور نقش مهمی دارد حتی اگر این اهتمام باندازه تعویض یک پنجره‎ی شکسته باشد!

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.