شرکت فرش ایران دوباره احیاء شود

اخبار

 آخرین اخبار 

سید جواد آل رسول ( مختار زاده ) پیشکسوت فروش وصادرات فرش دستبافت :

شرکت فرش ایران دوباره احیاء شود

 شرکت فرش ایران دوباره احیاء شود
1398/6/14

 فرش با فرهنگ ایرانیان عجین است . هر کجا نامی از فرش باشد نام ایران نیز وجود دارد .

 

خبرنگارجام جم البرز ، فرش با فرهنگ ایرانیان عجین است . هر کجا نامی از فرش باشد نام ایران نیز وجود دارد . فرش ایرانی از هزاران سال پیش تا کنون در سراسر جهان شناخته شده است . پشم ورنگ طبیعی ، ظرافت بافت به همراه طرح های زیبا ومنحصر به فرد از ویژگی های ممتاز فرش ایرانی است .  جذابیت های خیره کننده این هنر ایرانی  بهانه ای شد تا با تاروپود فرش سفری در اعماق تاریخ وفرهنگ ایران زمین داشته باشیم . برپایی نمایشگاه فرش در تهران فرصتی شد که به دیدار یکی از پیشکسوتان حوزه فروش وصادارت فرش دستبافت ایرانی رفتیم . صمیمانه وگرم پذیرای ما شد واز تجارب گوناگون وسفرهایش به آمریکا ، کانادا ، اروپا ودیگر کشورهای جهان برایمان گفت . سید جواد آل رسول معروف به مختار زاده با 81 سال سن بیش از 6 دهه سابقه فعالیت در حوزه صادرات وفروش فرش دارد . سال هایی که به گفته خودش 15 سال بیشتر نداشت که وارد این کار شد ، با عشق به فرش  وبا تلاش بسیار تا به حال در این کار فعال است . گفتگوی ما را با این هنر دوست وکارآفرین پیشکسوت فرش در ذیل می خوانید :  
لطفاً خودتان را معرفی نمایید؟
سید جواد آل رسول معروف به مختار زاده هستم و81 سال سن دارم . 65 سال است که در کار فروش وصادرات فرش دستبافت مشغول هستم .
از چند سالگی وارد این شغل شدید، مختصری توضیح دهید ؟
از 15 سالگی کار صادرات فرش را شروع کردم.  به خاطر علاقه ای که به این کار داشتم هم درس می خواندم وهم کار می کردم . در18 سالگی کارت بازرگانی دریافت نمودم . شاید کارت بازرگانی من 58 ساله شده باشد و قدیمی ترین کارت بازرگانی موجود در این صنف می باشد . در 21 سالگی به کشور آلمان رفتم ودر آنجا کار فروش را ادامه دادم .
دلیل وفا داری شما به این شغل طی سالیان گذشته چه بوده است ؟
این شغل اغلب شوق وعلاقه نیاز دارد . هرکاری علاقه نیاز دارد وبا داشتن علاقه پیشرفت کار زیاد می شود . من از ابتدا به این کار علاقه شدید داشتم واز ابتدا با  قالی های ریز وکهنه با نام های عم اوغلی ، ششکلانی ، خدیوی و... مشغول به کار بودم . امیدوارم جوانان نیز بتوانند  این کار را ادامه دهند . قالی هایی دارم که قدمت آن ها بیشتر از 20 سال است.
نقش تبلیغات را در حوزه فرش چگونه ارزیابی می کنید ؟
 در هر کاری که تبلیغ نباشد پیشرفت کمی خواهد داشت با 90 درصد تبلیغ می توان 100 درصد سود برد . متاسفانه در خارج کشور رایزن اقتصادی که اطلاعاتی از فرش داشته باشد وجود ندارد . صورتی که فرش بیشترین اشتغال را دارد ودولت باید توجه ویژه ای داشته باشد . تبلیغ در داخل وخارج کشور می تواند این علاقه را به وجود آورد وما نیاز به تبلیغ فرش ایرانی در خارج  کشور توسط رایزن اقتصادی در سفارتخانه ها داریم ولی متاسفانه این فرد وجود ندارد . با وجود تحریم ها به جای آمریکا واروپا ما می توانیم به جاههای دیگر مثل آسیا وآفریقا فرش صادر کنیم . کدام کارخانه یا تشکیلات وتجارت به انداره فرش ارز آوری دارد ؟

مشکلات حوزه کاری شما شامل چه مواردی می باشد وآیا عملکرد مسئولین در این بخش مناسب بوده است ؟
از مشکلات این حوزه تغییر سریع قوانین است و دولت کم لطفی هایی می کند ونتوانسته شرایط فرش را بهتر کند.  با این شرایط و نابسامانی های اقتصادی ریسک تجار بالا رفته است . دولت باید از تاجران وفعالان صنعت فرش  حمایت کند . در داخل کشوردولت باید به کاری مثل فرش که اشتغال زایی 10 میلیون نفری دارد توجه کند . در زمستان که روستاییان شغلی ندارند وبیکار هستند  می توانند به فرش بافی  مشغول شوند وتابستان نیز کشاورزی ودامپروری انجام دهند.  من با طرح کمک یک میلیونی به بافنده ها مخالفم چون این پول را در جایی دیگر خرج می کنند . نبود ثبات قیمت در مواد اولیه فرش نیز مشکلاتی برای فعالان این حوزه ایجاد نموده است .
در شرایط فعلی وضعیت فرش را چگونه ارزیابی می کنید ؟
در حال حاضر شرایط فرش مطلوب نمی باشد . مشکلات زیادی در این بخش وجود دارد . از مواردی که به صنعت فرش ضربه وارد نموده است این است که متاسفانه شرکت فرش را با 90 سال سابقه که برند ایران است به مبلغ ناچیزی فروخته اند . درحال حاضر یک قالی مانند قالی های قبل شرکت فرش ایران وجود ندارد . علت این کار چیست ؟ مقصر این امر کیست ؟ چرا شرکت فرش را فروخته اند ؟ مقام معظم رهبری بارها بر رونق تولید اشاره دارد اما متاسفانه هیچ کاری توسط مسئولین برای رونق تولید صورت نمی گیرد . افرادی باید بیایند وپاسخگو باشند که برای فرش چه کاری انجام داده اند ؟ برای تشویق ، تبلیغ ، وگسترش اشتغال در فرش چه کاری کرده اند ؟ مدعی هستند که برای توسعه فرش آمده اند ولی آیا کارهای قبلی را می توانند انجام دهند ؟ چرا شرکت فرش ،کارهایی که قبلاً انجام می داد الان انجام نمی دهد؟سمبل فرش ایران الان کدام فرش است ؟ چرا شرکت فرش در خارج از کشور هیچ گونه تبلیغی برای فرش ایرانی ندارد؟ بیشتر شرکت ها دیگر تولیدات چندین سال پیش خود را ندارند وکارشناسان باید در این حوزه پیگیری کنند ونظر بدهند . خواهشاً مسئولین به فرمایشات مکرر مقام معظم رهبری در مورد رونق تولید وافزایش تولید توجه کنند . افراد مسئول به این سخنان بیشتر اهمیت بدهندوسعی کنند در حد شعار نباشد . از مسئولین ودیگران که می توانند پاسخگو باشند، اگر از صحبت های من ایرادی دارند تماس بگیرند ومن آماده پاسخ  گویی می باشم .

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.