کشت محصولات کشاورزی به صورت هیدروپونیک باید توسعه یابد

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

تاکید مهندس حبیب سلطانی پیشکسوت نخبه مهندسی زراعی کشور در گفتگو با جام جم البرز:

کشت محصولات کشاورزی به صورت هیدروپونیک باید توسعه یابد

کشت محصولات کشاورزی به صورت هیدروپونیک باید توسعه یابد
1398/6/16
12:43 1395

 با افزایش جمعیت نیاز به محصولات کشاورزی وباغی نیز افزایش می یابد...


خبرنگارجام جم البرز، با افزایش جمعیت نیاز به محصولات کشاورزی وباغی نیز افزایش می یابد . کشور ما دارای زمین های وسیع وحاصلخیزی  می باشد اما وجود مشکلاتی مانند کم آبی ، شیوه های غلط  کاشت ، داشت وبرداشت محصولات ، استفاده بی رویه از سموم وآفت کش ها ، عدم استفاده  ازدستگاه های مکانیزه ، نبود صنایع تبدیلی وکمبود سردخانه وهزارن مشکل دیگر موجب شده تا نتوانیم از ظرفیت های موجود به نحو مطلوب استفاده نماییم . برنامه ریزی در آموزش ، ترویج روش های صحیح کشاورزی واستفاده از نظرات کارشناسان این حوزه  می تواند به حل مشکلات این بخش کمک نماید. خبرنگار جام جم البرز در گفتگویی با مهندس حبیب سلطانی ، پیشکسوت ویکی از نخبگان امور باغبانی و فضای سبز کشور به تحلیل برخی از این موارد پرداخته است که در ذیل می خوانید :
لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟


من حبیب سلطانی دانش آموخته دانشکده کشاورزی درسال 1364 دانشگاه تهران در علوم باغبانی و فضای سبز هستم و حدود 10 سال است که بازنشسته شده ام .
مختصری از سوابق وفعالیت های خود بگویید ؟
30 سال است که در زمینه اجرای فضای کارهای تحقیقات باغبانی وفضای سبز فعالیت دارم.  بیشترین فعالیت من در زمینه آماده سازی وتحویل کامل زمین چمن های فوتبال است. تا الان حدود 40زمین فوتبال در سراسر کشور درست کرده ام که برخی از آنها در نقشه ها هم قابل رویت نیستند به عنوان مثال در مزر ایران وافغانستان محلی بنام سرایان بیرجندزمین چمن ایجاد کردم . در استان البرز 12 زمین چمن تحویل داده ام .2 سال نیز مهندس ناظر طرح های فضای سبز دانشجویان بودم وبه کار آنها سرکشی ونظارت داشتم.


مهم ترین چالش در بخش کشاورزی وتولید محصولات باغی چیست ؟
درحال حاضر متاسفانه با توجه به آلودگی های که به جهت استفاده از کود های شیمیایی یا سم پاشی مزارع توسط کشاورزان وجود دارد. خاک ومحصولات آلوده سلامتی افراد جامعه را با خطر روبرو  نموده است وباید برای رفع یا کاهش این خطرات اقداماتی صورت گیرد ، استفاده از شیوه های گلخانه ای به صورت هیدروپونی یا ایر پونی در برنامه کاری من و جود دارد که در این حوزه فعالیتهایی انجام می دهم . (( هیدروپونیک)) یا ((آب کشت)) ، کشت گیاه بدون خاک می باشد و به جای خاک به علت  استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ریزمغذی و درشت‌ مغذی عملاً نیاز به خاک منتفی  می گردد. ((آب‌کشت))، روشی است که نسبت به راه کارهای سنتی در کشاورزی مزیت‌ های زیادی دارد. این فرایند به آب کمتری نیاز داشته، کاملاً استریل است و بازدهی بیشتری دارد.
محصولات مختلفی مانند قارچ ، صیفی جات ، طالبی ، موز و.....را می توان در این نوع گلخانه ها پرورش داد . کشاورزان باید از تجارب مراکز تحقیقاتی وکارشناسان ادارات کشاورزی استفاده کنند . تا زمین وباغات کمتر آلودگی خاک ومحصول پیدا کنند . استفاده از کودهای ارگانیک وورمی کمپوست خیلی مفید وخوب است وتولیدات را بالا می برد . علم کشاورزی یک علم به روز است وباید این علم به روز باشد.  البته ترویج وآموزش به کشاورزان وباغداران در یادگیری روش های صحیح کشاورزی وباغبانی به افزایش کمی وکیفی محصولات کمک خواهد نمود.باید زمینه های فعالیت این افراددر بخش کشاورزی فراهم گردد .  

    

آیا پروژه های دیگری در استان البرز یا مناطق دیگر  اجرا نموده اید ؟
بله . پروژه های زیادی در زمینه های ورزشی , باغبانی و تحقیقاتی وهمچنین  احداث باغ های مثمر و غیر مثمر،  ساخت پارک ها و جنگل ها از سال 1368 تاکنون انجام داده ام که مهم ترین آنها عبارتند از : پروژه های ساخت زمین چمن های دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران, دانشگاه علوم پزشکی ایران , سازمان جنگل ها و مراتع کشور, باشگاه شاهین بوشهر , دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج , مرکز اصلاح نژاد دام استان البرز  آماده سازی وتحویل شش قطعه زمین چمن واقع در استان البرز تحت نظارت اداره کل تربیت بدنی استان البرز
 نگهداری زمینهای چمن باشگاه فرهنگی ورزشی پیکان به مدت سه سال و باشگاه استقلال تهران به مدت یکسال ، احداث باغ های متعدد تحقیقاتی و پژوهشی در غالب طرح طوبی  به مدت سه سال از طرف گروه باغبانی پردیس کشاورزی احداث باغ سیب در باغ تحقیقاتی پردیس باغبانی
 درختکاری رمپ ها و حاشیه ورودی جاده فرودگاه امام خمینی (ره) زیر نظر وزارت راه و ترابری
 راه اندازی مزرعه ورمی کمپوست ، طراحی  و مشاوره  ساخت گلخانه های هیدرو پونیک وهمین طور  آموزش کارشناسان سازمان فنی و حرفه ای کشور , مرکز کشاورزی کشور در زیبادشت کرج
 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.