اخبار

 آخرین اخبار 

دکتر عبدالرسول صداقت رییس شورای سیاستگذاری انجمن رادیولوژی ایران:

درمان بیماری ها را از اینترنت جستجو نکنید

درمان بیماری ها را از اینترنت جستجو نکنید
1398/7/2

 

ازقبل تولد تا زمانی که انسان  در این دنیا زندگی می کند تحت مراقبت های بهداشتی و پزشکی قراردارد. در طول عمر انسان خطرات زیادی سلامتی او را تهدید می کند.

 

خبرنگار جام جم البرز: ازقبل تولد تا زمانی که انسان  در این دنیا زندگی می کند تحت مراقبت های بهداشتی و پزشکی قراردارد. در طول عمر انسان خطرات زیادی سلامتی او را تهدید می کند. شعار همیشگی پزشکان یعنی «پیشگیری بهتر از درمان » یک شعار نیست بلکه در صورتی که شرایط آن فراهم گرددوپیشگیری در اولویت باشد ، تحول بزرگی در سبک زندگی وسلامت افراد جامعه ایجادخواهد کرد . خبرنگارجام جم البرز با دکتر عبدالرسول صداقت ، پزشک مجرب ، نخبه و توانمند در عرصه پزشکی ومدیریتی گفتگویی انجام داده است که در ذیل می خوانید :

لطفاً مختصری از سوابق خود بگویید ؟
متخصص رادیولوژی می باشم . مدتی ریاست انجمن رادیولوژی و همچنین ریاست سازمان نظام پزشکی البرز را برعهده داشته ام . در حال حاضر رئیس شورای سیاست گذاری انجمن رادیولوژی ایران هستم و موسس 4 مرکز پزشکی در کرج نیز می باشم .
در بحث سلامت جامعه وفرهنگ عمومی مردم در بخش بهداشت چه نظری دارید ؟
ما معمولاً در زمینه آموزش ویادگیری مسائل بهداشتی ، افراط و تفریط داریم . عده ای از مردم فکر می کنند تمام اطلاعات  پزشکی مورد نیاز خود را باید از اینترنت بگیرند و اطلاعاتی که  خودشان  در این باره کسب کرده اند ارزشی ندارند. معمولاً اطلاعات موجود در اینترنت وفضای مجازی  آن ها را نسبت به بیماری هایشان دچار نگرانی واضطراب  می کند . البته برخی افراد هم وجود دارند که به این موضوعات بی اعتنا هستند و حتی به مسائل ابتدایی سلامت خودنیز توجهی ندارند .


به نظر شما دلیل مراجعه مردم به اینترنت وفضای مجازی به ویژه در حوزه سلامت چیست ؟
علت مراجعه مردم به اینترنت و فضای مجازی ،  کم کاری از طرف رسانه های داخلی می باشد .   به خصوص رسانه ملی که با دارا بودن رادیو و تلویزیون، و همین طور شبکه «سلامت» وظیفه ابتدایی خود را به طور صحیح وکامل انجام نمی دهد . اولویت این برنامه ها باید آموزش های ابتدایی واولیه درحوزه های مختلف بهداشت وسلامت باشد . متاسفانه رسانه های داخلی این موارد را آموزش نمی دهند . مثلا شستن دست که یک کار ساده است ولی به شکل اصولی باید آموزش داده شود را در هیچ برنامه تلویزیونی مشاهده نمی کنیم.  گاهاً مشاهده می شود که برخی آموزش ها به صورت کاملاً تخصصی بوده وبیننده را دچار زحمت ودرد سر می نماید .رسانه ها هم باید مثل مدرسه برای کلاس اولی ها  مطالب داشته باشد و هم اینکه مطالبی را برای کلاس دوازدهم آماده کرده باشند .آموزش های تخصصی باید در یک جامعه تخصصی بیان شوند در غیر این صورت نتیجه مطلوب حاصل نمی شود .  با پخش سریال هایی که محتوای پزشکی دارند وتولید شده کشورهای آسیای جنوب شرقی هستند به هیچ وجه نمی توان سطح پزشکی جامعه را بالا برد چون استاندارها وشرایط آن ها با جامعه ایران فرق دارد. رسانه باید برای سلامتی افراد جامعه و آموزش به آن ها هزینه کند و سریال ها و فیلم ها یی متناسب با فرهنگ وسطح جامعه تولید و پخش کند .

نقش آموزش را دراین زمینه چگونه ارزیابی می کنید ؟
وجود یک ساختار آموزشی منظم در این حوزه می تواند کمک کننده باشد.  آموزش وپرورش باید در این موارد همت داشته باشد. باید واقعیت های زندگی نوجوانان وجوانان را به آن ها آموزش داد وفرهنگ سازی خیلی مهم است . آموزش هابایدمتناسب با فرهنگ جامعه باشد ومتخصصان باید به صورت ابتدائی صحبت کنند. آموزش های نابجا موجب زحمت ودردسرمی شود.آموزش ها باید به شکل پایه ای باشد وآموزش تخصصی رابایددریک جامعه تخصصی مطرح کرد . بیشتر اطلاعات پزشکی ارائه شده مربوط به جامعه عامه  ومردم عادی نمی باشد .


در پایان چه توصیه ای به مخاطبان دارید؟
 اینترنت یک کتابخانه الکترونیکی است که هر نوع اطلاعاتی در آن وجود دارد. بیشتراطلاعات آن دقیق وعلمی نیستند .پاسخ هرمطلبی را بایداز متخصص آن موضوع دریافت نمود. درزمینه بهداشت ودرمان وجود این دیدگاه که از اینترنت وفضای مجازی جهت درمان باید کمک گرفته شود یک دیدگاه بسیار خطرناک است ،که دردسرهای زیادی  برای افراد ایجاد می کند . هر بیماری علائم خاص خود را دارد وارتباط دادن این علائم با بیماری فرد،  او را سرگردان ومضطرب می کند . پس بهتر است افراد علائم بیماری خود را از اینترنت یا فضای مجازی جستجو نکنند .

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.