مروری بر ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با نگاه ویژه به کرج

اخبار

 آخرین اخبار 

انتخابات

مروری بر ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با نگاه ویژه به کرج

مروری بر ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با نگاه ویژه به کرج
1398/7/23

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شور و شعف مردم برای حضور در صحنه های گوناگون، بسیار گسترده و وسیع بود.یکی از این عرصه ها حضور وشرکت پر شور آنان در اولین دور انتخابات مجلس در 24 اسفند 1358بود که اکثر گروه های سیاسی برای معرفی کاندیدای خود پا به عرصه انتخابات گذاشتند...


علی خیلدار
(قسمت دوم)

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شور و شعف مردم برای حضور در صحنه های گوناگون، بسیار گسترده و وسیع بود.یکی از این عرصه ها حضور وشرکت پر شور آنان در اولین دور انتخابات مجلس در 24 اسفند 1358بود که اکثر گروه های  سیاسی برای معرفی کاندیدای خود پا به عرصه انتخابات گذاشتند( البته برخی گروهای سیاسی مخالف از همان ابتدا راه خود را از مردم جدا کردند و با شعارهای انحرافی سعی در بر هم زدن انتخابات داشتند که در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته خواهد شد).
اولین دوره مجلس شورا در فضای باز سیاسی کشور به گونه ای بود که علاوه بر گروهای مذهبی، تشکل هایی چون نهضت آزادی و جنبش مسلمانان مبارز موفق شدند تعدادی از کرسی های مجلس را تصاحب نمایند. اما در مجموع حزب جمهوری اسلامی به عنوان تنها حزب قدرتمند و بلامنازع در کنار جامعه روحانیت  توانست اکثریت مجلس را به دست آورد.
به یاد دارم برای ما جوانان انقلابی آن روز که برای اولین بار شاهد تشکیل مجلس بعداز انقلاب بودیم نحوه و متن قسم یاد کردن برایمان بسیار با اهمیت بود . وقتی متن قسم نامه را از رادیو گوش می دادیم چنان سنگین و تعهدآور به نظرمان می آمد که به یکدیگر می گفتیم دیگر کسی جرات.... نخواهد داشت.
لذا بی مناسبت ندیدم قبل از ورود به بخش اصلی این مقاله که بررسی چند و چون انتخابات مجلس در کرج است، متن قسم نامه نمایندگان را جهت اطلاع موکلین یاد آور شوم.
ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این قسم نامه می تواند به عنوان چراغ راهی در تبیین عملکرد نمایندگان در دوره های مختلف مورد استناد قرار گیرد. لذا ضروری است هم داوطلبان حضور در انتخابات به عنوان نامزد و هم رای دهندگان، بند به بند قسم نامه رابه دقت مطالعه نمایند تا نمایندگان آینده بدانند که با چه مسولیتی پا به میدان انتخابات می گذارند و مردم نیز بدانند چه انتظاراتی باید از نمایندگان منتخب داشته باشند. به نظر نگارنده تطبیق بندهای قسم نامه با عملکرد آنان در دوره نمایندگی بهترین ترازوی سنجش اعمال و  رفتار وکلا میباشد.
🔷بسم الله الرحمن الرحیم
من دربرابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد می کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم، ودیعه ای را که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم ودرانجام وظایف وکالت،امانت و تقوی را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت  و خدمت به مردم پایبند باشم،از قانون اساسی دفاع کنم و در گفته ها ونوشته ها و اظهار نظرها، استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آن ها را مد نظر داشته باشم.
ادامه دارد..........

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر