ورود خانواده به سینما ممنوع!

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

سینما

ورود خانواده به سینما ممنوع!

ورود خانواده به سینما ممنوع!
1398/8/4
12:43 1395

 


آرش فهیم
رده‌بندی و محدودیت سنی آثار سینمایی بیش از آنکه ابزاری برای حفظ حقوق و امنیت خانواده‌ها باشد، بهانه‌ای برای صدور مجوز ساخت و تولید فیلم‌هایی با مضامین ضدخانواده است.

 

10 اردیبهشت امسال بود که سازمان سینمایی آیین‌نامه جدید درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی را برای اجرا ابلاغ كرد. بر اساس این آیین‌نامه، فیلم‌هایی که دارای عناصری چون خشونت، هراس، استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی و یا صحنه‌های تداعی‌گر روابط زناشویی هستند مشمول ممنوعیت تماشا برای گروه‌های سنی کودک و نوجوان می‌شوند. به این‌ترتیب، فیلم‌هایی که در فصل اخیر اکران روی پرده رفتند، ملزم به اجرای این آیین‌نامه شدند. یعنی در گیشه سینماها و همچنین درگاه‌های اینترنتی فروش بلیت سینما، علائم هشدار‌دهنده درباره محدودیت سنی، مشخص می‌شود.
این اتفاق در نگاه اول، کمک به خانواده‌ها برای انتخاب فیلم مناسب است. یعنی والدین می‌توانند با دیدن علائم هشدار‌دهنده درباره نامناسب بودن آثار سینمایی برای گروه‌های سنی، از همراه کردن فرزندان خود برای تماشای این فیلم‌ها خودداری کنند.
اما آنچه در عمل اتفاق افتاده، هجوم سیل‌آسای فیلم‌هایی با مضامین آلوده و بیمار است. طوری که از میان فیلم‌هایی که اخیرا در سینماها به نمایش درآمدند، هشت فیلم شامل ممنوعیت تماشای خانوادگی هستند! این یعنی در عمل، اکثریت فیلم‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روی پرده رفته‌اند، شرایط میزبانی از خانواده‌ها را ندارند. این درحالی است که یکی از افتخارات سینمای جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون این بوده که تنها سینمای امن برای خانواده‌ها در جهان است. اما صدور مجوز برای تولید و نمایش فیلم‌هایی نامناسب برای فرزندان، این افتخار را مخدوش کرده است.
البته هشدار نسبت به برخی از فیلم‌ها عملی شایسته و بایسته است؛ یعنی شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که از میان تقریبا 50 فیلمی‌که در طول یک سال اکران عمومی می‌شوند، چهار، پنج فیلم که دارای صحنه‌های خشونت‌آمیز یا مفاهیمی ‌غیرمرتبط با بچه‌ها هستند، با علائم هشدار‌دهنده و محدودیت سنی روانه نمایش شوند. اما آنچه تحت عنوان درجه‌بندی سنی فیلم‌ها درحال اجراست معنایی غیر از کاهش مسئولیت‌پذیری و نظارت سازمان سینمایی بر محتوای آثار ندارد. به این معنی که این آیین‌نامه بیش از آنکه ابزاری برای حفظ حقوق و امنیت خانواده‌ها باشد، بهانه‌ای برای صدور مجوز ساخت و تولید فیلم‌هایی با مضامین ضدخانواده شده است. به‌طور مثال در این فیلم‌ها بدون هیچ دلیل منطقی و الزام دراماتیک، ‌ترانه‌های خواننده‌های لس آنجلسی با صدای خودشان پخش می‌شود! در این آثار بی‌آنکه به جذابیت و عمق محتوای آنها افزوده گردد، برخی شخصیت‌ها رفتار و حرکاتی با معانی وقیحانه و غیراخلاقی از خود نشان می‌دهند. به کارگیری الفاظ و عبارات زشت و زننده که دیگر به امری عادی در فیلم‌های سینمایی تبدیل شده است. نمایش بیش از حد روابط نامتعارف، حرکات موزون، بانوان بدپوشش و با آرایش غلیظ، مصرف سیگار و مواد مخدر و... نیز از دیگر ویژگی‌های مشترک چنین فیلم‌هایی است. نکته مهم این است که حذف همه مواردی که باعث شده‌اند اکثریت فیلم‌های روی پرده دچار علائم هشدار‌دهنده محدودیت سنی شوند، نه تنها هیچ خللی در این فیلم‌ها ایجاد نمی‌کند، بلکه فضا را برای حضور خانواده‌ها نیز فراهم می‌نماید. اساساً جای سؤال است که چرا سازمان سینمایی به فیلم‌هایی با این محتویات مجوز ساخت و نمایش می‌دهد؟

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.