مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید

اخبار

 آخرین اخبار 

نشست تخصصی پدافند غیرعامل

مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید

مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید
1398/8/14

 

نشست تخصصی پدافند غیرعامل، با عنوان "مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید" با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در مشکین دشت فردیس برگزار شد.


به گزارش خبرنگار جام جم البرز به نقل از  خبرگزاری صدا وسیمای البرز، رئیس پدافند غیرعامل کشور در نشست تخصصی پدافند غیر عامل مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید که در سالن شهید استاد مطهری مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) شهرستان فردیس، برگزار شد  با اشاره به اینکه رسالت ما رصد و پایش تهدیدات است، گفت: اگر تهدید اتفاق بیافتد و از پیش برای آن فکری اندیشیده نشده باشد اقدامات بی اثر خواهد بود و این مهم بر عهده پدافند غیر عامل است.
سردار جلالی افزود: مصادیق پدافند غیر عامل در حوزه واکسیناسیون ها است. نمونه هایی در حوزه گیاه شناسی و تقویت ژن آن‌ ها نیز از جمله اقدامات پدافند غیر عامل است.
وی با بیان اینکه ابتدا باید تهدید را بشناسیم و آن‌را توصیف کنیم تا بدانیم در چه حوزه ای قرار گرفته است، افزود: از این رو تعریف تهدید و تفهیم آن موضوع جدی و اساسی است. تهدیدها دو موضوع انسان ساخت و طبیعی است و تأثیرات اقلیمی را هم باید در نظر بگیریم.
رئیس پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه باید از فرصت های امکانات سایبری و تکنولوژی استفاده کنیم، گفت: نمی توانیم کشور را از این موارد محروم سازیم.
سردار جلالی با اشاره به حوزه جهادکشاورزی، گفت: در این حوزه تهدید انسان ساخت وجود دارد و نمی‌توان به این موارد خوش بین باشیم، تأمین غذایی و امنیت آن در دین ما تعریف شده و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد اما دشمن سعی دارد از این فرصت برای ضربه زدن به ما استفاده کند.
او افزود: وقتی دو کشور به عنوان دشمن هم تعریف می‌شوند تمام ابزار های کشورهای طرفین می‌تواند علیه کشور مقابل به کارگرفته شود؛ امروز در جهان محصولات و زنجیره غذایی بسیار حائز اهمیت است.
سردار جلالی با بیان اینکه در دفاع زیستی باید بتوانیم تهدیدات در حوزه زیستی و عامل آن را شناسایی کنیم، افزود: ما نیاز داریم رادارهای تشخیص دفاع زیستی را ارتقا دهیم که این رادارها آزمایشگاه تخصصی تشخیصی در حوزه دام،گیاه و انسان هستند.
وی به موضوع دفاع از دارایی‌های زیستی کشور نیز اشاره کرد و گفت: مراکزی مانند بانک ذخایر ژنتیک گیاهی جزو دارایی‌های باارزش بالا به حساب می آیند و باید الزامات صیانت از آنها با دقت رعایت شود.
سردار جلالی با اشاره به اینکه دشمن تلاش دارد تا الگوی مصرف و رضایتمندی در ایران را تغییر دهد، ادامه داد: در حوزه زیستی و غذا نیز باید مراقب بود که سبک های مصرف غذا به چه سمتی درحال تغییر است و چه نسبتی بین این تغییر سبک و افزایش واردات وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه برخی با توجهیات اقتصادی تلاش دارند تا خودکفایی غذایی را تضعیف کنند، افزود: اگر با این نگاه پیش می‌رفتیم امروز در صنایع دفاعی و موشکی در سطح کنونی نبودیم بنابراین برای تضمین امنیت اقلام راهبردی غذایی باید به سمت خودکفایی پیش ببریم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در داستان جنگ ترکیبی دو سال اخیر آمریکایی ها تلاش داشتند تا امنیت غذایی ایران را به مخاطره بیندازند، ادامه داد: خوشبختانه امروز دشمنان متوجه شده‌اند که کشور توانایی اداره مردم و تامین امنیت غذایی را دارد.
سردار دکتر جلالی با تاکید بر اینکه در امنیت غذایی سه مولفه کمیت، کیفیت و حلیت دارای اهمیت است، گفت: نظارت بر کیفیت موادغذایی باید ارتقا پیدا کند چرا که برخی اخبار ناخوشایند در این زمینه به گوش می‎رسد. برخی تولیدات زراعی و دامی ما به‌دلیل عدم رعایت استانداردهای سلامت، اجازه صادرات پیدا نکرده اند اما همین محصولات در بازار داخلی کشور به راحتی توزیع می‌شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه در مورد امنیت غذایی و واردات نیز گفت: نباید واردکننده و ناظر محصولات غذایی یکی باشد و باید این دو مرجع از نظر حقوقی منفک شوند.
 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر