اخبار

 آخرین اخبار 

رئیس انجمن زنبورعسل ایران

تولید ۹۰ هزار تن عسل در کشور

تولید ۹۰ هزار تن عسل در کشور
1398/10/24

ایران با داشتن بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار کلنی چهارمین کشور دنیا در تعداد کندو بعد از هند، چین و ترکیه است و با تولید بیش از ۹۰ هزار تن عسل چهارمین کشور دنیا بعد از چین ترکیه و آرژانتین در تولید عسل است.


به گزارش خبرنگار جام جم البرز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز البرز، طهماسبی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیش از برگزاری دومین کنگره بین المللی زنبور عسل ایران گفت: این کنگره دوم و سوم بهمن ماه در موسسه تحقیقات علوم دامی در کرج برگزار می شود و روز اول هم کارگاه آموزشی خواهیم داشت، در این کنگره بیش از ۴۰۰ نفر از زنبورداران، اساتید، محققین و دانشجویان شرکت خواهند داشت و در بخش‌های مختلفی مثل ژنتیک و اصلاح نژاد، تغذیه، گرده افشانی، آفات و بیماری ها مورد بحث قرار خواهد گرفت و در مجموع ۳۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره رسیده است و ۲۱ مقاله به صورت شفاف ارائه خواهد شد.
وی یکی از طرح های کنگره را طرح اصلاح نژاد زنبورعسل نژاد ایرانی خواند و گفت: از ۲۱ سال پیش از سال ۱۳۷۷ کارهای تحقیقاتی در ارتباط با این نژاد شروع شده و در طول این مدت ما تلاش کردیم که ضمن بهبود صفات منفی نژاد خودمان در جهت حفظ نژاد ایرانی به عنوان یکی از ذخائر ارزشمند زنبور عسل در دنیا تلاش کنیم، زنبور عسل در دنیا ۲۴ نژاد مختلف دارد، یکی از آنها زنبورعسل نژاد ایرانی است که در ایران، بخشی از ترکیه، سوریه و عراق انتشار دارد و ما در این کنگره در واقع در جهت بهبود تولید عسل، بهبود صفت بچه دهی و بهبود در رفتار تهاجمی این نژاد بحث خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: هدف از برگزاری این کنگره کمک به توسعه زنبورداری در کشور و زنبورداران بوده ،کمیته هایی را خواهیم داشت که مشکلات زنبوردارها را به بحث و تبادل نظر گذاشته و مهمترین راه حل ها در همان جلسات ارائه میشود.
طهماسبی افزود: کشورمان با داشتن بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار کلنی چهارمین کشور دنیا در تعداد کندو بعد از هند، چین و ترکیه است و با تولید بیش از ۹۰ هزار تن عسل چهارمین کشور دنیا بعد از چین ترکیه و آرژانتین در تولید عسل می‌باشد، بنابراین ما در بین پنج کشور، اول دنیا هستیم.
وی اضافه کرد: با توجه به جمعیت کشور سرانه مصرف عسل به بالای یک کیلوگرم رسیده که نسبت به ۲۵۰ گرمی که در دنیا هست در متوسط مصرف سرانه عسل شرایط خیلی خوبی داریم.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.