اخبار

 آخرین اخبار 

لزوم ثبت بزرگترین بدرقه تاریخ در هنر

لزوم ثبت بزرگترین بدرقه تاریخ در هنر
1398/11/12

آرش فهیم
ترور سپهبد قاسم سلیمانی توسط آمریکا، فقط حذف فیزیکی یک شخصیت نظامی نبود؛ سلیمانی تجلی هویت، عظمت، قدرت و فرهنگ کشور ما محسوب می‌شد و آمریکا با این اقدام، گویی همه ایران را زخمی کرد.
 قاسم سلیمانی برای مردم امروز ایران بالاتر از همه اسطوره‌های دست نایافتنی و افسانه‌ای است. برای نسل ما دیگر رستم و سهراب و اسفندیار، عظمتی ندارد وقتی قاسم سلیمانی را دیدیم. اسطوره‌های هالیوودی، با هزاران ترفند و جلوه‌های ویژه در مقابل سردار سلیمانی، خورد و حقیر هستند. هر چند تاریخ 40 سال گذشته ثابت کرده که هر توطئه خونباری، خون تازه‌ای را در رگ‌های ملت ایران جاری می‌سازد و از پس هر تراژدی، یک حماسه بزرگ خلق می‌شود. همچنانکه خون قاسم سلیمانی این روزها در سرتاسر ایران و منطقه در حال جوشیدن است و سیل راه انداخته است. سیلی که نباید بند بیاید؛ حالا نوبت مردم ایران است تا در هر ساحتی، فعالیت‌های خود را علیه دولت آمریکا تنظیم کنند.
اگر آمریکا نماینده راستین ملت ایران را به شهادت رساند، اینک نمایندگان همه بخش‌ها و عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی ایران باید پلیدی آمریکا را به همه جهان شهادت بدهند. در این میان، شاعران و فعالان هنرهای تجسمی، پیشگام هستند و از همان روز نخست پس از شهادت حاج قاسم به میدان آمدند و با آثارشان، به انتقام جویی ملت ایران از آمریکا، جلا و زیبایی بخشیدند.
 ساعاتی از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی به دست آمریکای جنایتکار نگذشته بود که شعرها و تابلوهای نقاشی و کاریکاتور درباره آن شهید خلق شد. برخی نمایشنامه‌نویسان نیز دست به کار شدند تا در تئاتر به ادای دین به حاج قاسم بپردازند. هر چند که این حرکات، در مقایسه با امر اجتماعی درحال وقوع، بسیار اندک و کم شمار هستند.
خروش تاریخی ملت ایران در بدرقه پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش، خود یک واقعه مهم تاریخی است که هنرمندان و ادیبان نمی‌توانند به سادگی از کنار آن بگذرند. قیام ملی تشییع سلیمانی و یارانش، خود یک انقلاب مردمی و عامل تحول فرهنگی و اجتماعی است. هم از این روست که بسیاری از دشمنان انقلاب اسلامی، از خیزش مردم در این حادثه، به هراس افتادند و سعی در لکه دار کردن آن نمودند. آنها حتی از پیکر بی‌جان قاسم سلیمانی نیز می‌ترسند!
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.