اخبار

 آخرین اخبار 

شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی استان البرز به بهره برداری رسید

شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی استان البرز به بهره برداری رسید
1398/11/25

آیین افتتاح شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی  با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز و معاونان وی، دبیر شورای تحول قضایی، رییس دانشگاه علوم پزشکی و رییس نظام پزشکی برگزار شد.


جام جم البرز: به گزارش روابط عمومی دادگستری استان البرز، آیین افتتاح شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی  با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز و معاونان وی، دبیر شورای تحول قضایی، مدیر کل پزشکی قانونی استان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و رییس نظام پزشکی استان برگزار شد؛ حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در این مراسم با تبریک ایام دهه فجر با اشاره به اینکه دستگاه قضایی و پزشکان، متولیان نعمت امنیت و سلامت در جامعه هستند گفت: در دوره جدید قوه قضائیه که از آن به عنوان دوره تحول یاد می‌شود دو موضوع کاهش ورودی و تکریم با جدیت مورد تاکید قرار گرفته است.
وی افزود: آیت الله رئیسی پیش از انتصاب سند تحول قوه قضائیه را محضر رهبر انقلاب ارائه کرد که مورد تایید ایشان قرار گرفت؛ این سند تحول منبع و منشا طرح تحول قوه قضائیه قرار گرفت و پس از تایید نهایی از تیرماه 1398 برای اجرا به دادگستری‌های کشور ابلاغ شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: با توجه به نیازهای بومی و چالش‌های استانی پیش رو،  تدوین طرح تحول قضایی دادگستری استان البرز بر اساس این زمینه‌ها مورد پیگیری قرار گرفت که منجر به طراحی و اجرای نزدیک به 100 برنامه اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه، کاهش ورودی به عنوان اصل محوری مورد پیگیری قرار دارد و در راستای اجرای دستورالعمل ابلاغی 28 مرداد 1398 برای استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، اقداماتی به منظور کاهش ورودی و پرونده به مراجع قضایی آغاز شده است.
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز متذکر شد:بحث تکریم را فقط منحصر به تکریم مراجعان به دادگستری نمی‌دانیم و در صدد هستیم آن را به کارکنان و دیگر اقشار و اصناف گسترش دهیم بنابراین در تلاشیم هم راستا با ارتقای شان و جایگاه اقشاری مانند پزشکان که خدماتی را به جامعه ارائه می‌دهند مراجعات آن‌ها به مراجع قضایی را کاهش دهیم که افتتاح مرکز شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی با همکاری دادگستری کل استان البرز و  نظام پزشکی  استان در این راستاست.
وی ایجاد این مرکز را زمینه ساز دو هدف کاهش ورودی و تکریم مراجعان دانست و تاکید کرد: در این شورا دو دسته پرونده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت که بخشی مربوط به پرونده‌های حقوقی مربوط به اختلافات و مسائل حوزه انجام وظایف تخصصی است  که با هدف ایجاد صلح و سازش مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت همچنین به پرونده‌هایی که یکی از طرفین آن پزشک یا حرفه‌ها و مشاغل مربوط به امور پزشکی است در این شورا رسیدگی خواهد شد.
وی ادامه داد: بخش دیگر از پرونده‌هایی که در این شورا رسیدگی خواهد شد پرونده‌های مربوط به قصور یا تقصیر پزشکی است که قسمتی به ایراد صدمه بدنی به بیمار مربوط می‌شود در این پرونده‌ها که موضوع پرداخت دیه مطرح می‌شود با هماهنگی با پزشکی قانونی استان و بیمه ها به جای طرح در مراجع قضایی، در این شورا به صورت تخصصی و در اسرع وقت با لحاظ حقوق طرفین رسیدگی خواهد شد.
فاضلی هریکندی تصریح کرد: در صدد هستیم در این شورا از اعضایی استفاده کنیم که دارای تخصص و تجربه در زمینه پزشکی باشند تا با شناخت کافی به حل و فصل پرونده های کمک کنند.
وی در پایان گفت: در خصوص موضوعات قابل رسیدگی در این شورا تفاهم نامه‌ای از سوی دادگستری کل با سازمان نظام پزشکی استان تدوین و نهایی خواهد شد.

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.