کسب رتبه های برتر و فاخر برای باشگاه خبرنگاران جوان البرز

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

با زهرا شعبانی فرد، مدیر باشگاه خبرنگاران جوان مرکز البرز

کسب رتبه های برتر و فاخر برای باشگاه خبرنگاران جوان البرز

کسب رتبه های برتر و فاخر برای باشگاه خبرنگاران جوان البرز
1399/2/15

جام جم البرز : باشگاه خبرنگاران جوان استان البرز توانسته برای سومین ماه  به طور متوالی (اسفند 1398) درصد تغییر مثبت نسبت به ماه قبل را در بین تمامی مراکز استان از آن خود کند. این تغییرات مثبت باعث شده تا بیشترین رشد میزان بازدید از صفحات استانی را داشته باشند.
به پاس تقدیر از زحمات خانم «زهرا شعبانی فرد»، مدیر محترم باشگاه خبرنگاران جوان مرکز البرز گفتگویی با ایشان انجام شده است. با هم بخوانیم:

لطفا خودتان را معرفی کنید.
زهرا شعبانی فرد، خبرنگار صداوسیمای مرکز البرز و درخدمت شما هستم.
چطور شد به حرفه خبرنگاری آمدید، از چه زمانی این اتفاق افتاد و از کجا شروع شد؟
سال هشتاد از طریق باشگاه خبرنگاران جوان قزوین وارد دنیای رسانه شدم. آن روزها به خاطر علاقه کودکی به تلوزیون وساعت ها در مقابل آینه ایستادن از این که آرزوی کودکیم محقق شده بود، سوار بر بال آرزوهایم واکمن کوچکی تهیه و  برای برنامه های رادیویی گزارش تهیه می کردم.
بعدها واکمن جای خود را به ناگراهای ده، پانزده کیلویی داد و من چون عاشق کارم بودم آن را بر دوش انداخته و با فراز و نشیب های زیاد برکوله بار علاقه و تجربه افزودم. طولی نکشید اعتماد مدیران صدا وسیما را جلب کردم و از بین انبوه هنرآموزان و جوانان علاقمند باشگاه، یکه تاز برای گزارشگری برنامه های مختلف صدا وسیما انتخاب و وارد صداوسیمای مرکز قزوین شدم.
فعالیت رسمی و حرفه ای شما از چه زمانی آغاز شد؟
چند سالی به صورت برنامه ای فعالیت می کردم. سال هشتاد و شش طی فراخوانی در آزمون استخدامی صداوسیمای قزوین شرکت  و نفر دوم برگزیده در آزمون شدم و به استخدام سازمان درآمدم. از همان زمان تهیه کنندگی و گزارشگری برنامه های مهم که حکم پیشانی برنامه های  سازمان به حساب می آمد را به عهده گرفتم. به حمد خدا در ارزیابی های مختلف صدا و سیما حائز رتبه های برتر تهیه کنندگی و گزارشگری شدم و تهیه کنندگی برنامه هایی مثل باز باران، صدای روستا، پای خود را به جشنواره هم باز کردم که جزو اتفاقات خوشایند کارنامه کاری بنده بود.
شما هم اکنون مسوول باشگاه خبرنگاران جوان مرکز البرز هستید. بفرمایید با توجه به این که برای اولین بار در البرز این اتفاق مثبت رقم خورده، چطور توانستید راه اندازی این مجموعه را در کارنامه خود داشته باشید؟
بله، مسوولیت باشگاه خبرنگاران جوان فصل جدیدی در کارنامه کاریم است. فروردین سال گذشته مدیر کل محترم مرکز البرز، جناب آقای مقدسی به خاطر نگرش مثبت و اعتمادی که به قشر جوان دارند، تصمیم به راه اندازی باشگاه خبرنگاران جوان گرفتند که با درایت و تدبیر ایشان باشگاه برای نخستین بار به صورت رسمی درالبرز راه اندازی شد. ایشان به بنده اعتماد و مسوولیت باشگاه خبرنگاران البرز را بر عهده من گذاشتند.
باشگاه خبرنگاران جوان مرکز البرز با حمایت، همراهی و راهنمایی های دلسوزانه و بی دریغ جناب آقای مقدسی برای اولین بار روی ریل قرار گرفت و کار خود را از آبان ماه سال گذشته با راه اندازی بخش تصویری و سایت باشگاه به آدرس اینترنتیyjc. Ir/fa/alborz به صورت رسمی شروع کرد.
یکی از رسالت های باشگاه خبرنگاران جوان برگزاری آموزش های مهارتی در حرفه خبرنگاری، خبرنویسی، تصویربرداری است . در این زمینه برنامه هایی داشته اید؟
بله از آبان ماه سال گذشته طی فراخوانی در سیمای البرز جوانان علاقمند در باشگاه خبرنگاران جوان ثبت نام و دوره آموزشی خبرنگاری و خبرنویسی را به همت معاون خبر جناب آقای احمدی که از معاونان باتجربه و باسابقه خبر صداو سیما و الحق و الانصاف همیشه همراه ما بوده و هستند، آغاز کردیم. از تجربیات ایشان و یکی دیگر از اساتید سازمان در دوره خبرنویسی و خبرنگاری و سناریو نویسی بهره مند شدیم و طی آزمونی جوانان مستعد، برگزیده و کار رسانه ای خود را در باشگاه آغاز کردند.

در همین مدت کوتاه شما وجوانانی که تیم این مجموعه هستند به توفیقاتی دست یافتید.  از این توفیقات بفرمایید.
به حمد خدا در همان ماه های اول ما به توفیقات خوبی دست یافتیم، از جمله
کسب رتبه برتر خبرنگاری در بین مراکز در آبان ماه سال نود و هشت
کسب رتبه فاخر گزارش عکاس امام در ارزیابی معاونت سیاسی
و همچنین سه دوره پیاپی کسب رتبه برتر از حیث افزایش میزان بازدید  در بین صفحات استانی مراکز کشور، از جمله توفیقاتی بود که در مدت کوتاه راه اندازی به لطف خدا و حمایت های جناب آقای مقدسی در کارنامه کاری باشگاه خبرنگاران البرز به ثبت رسید.

برنامه و چشم انداز کاری باشگاه خبرنگاران البرز چیست؟
در باشگاه خبرنگاران جوان البرز ما هم در بخش تصویری و هم در بخش مکتوب فعال هستیم. در فضای مجازی نیز با تولید روزانه بیست تا بیست و پنج خبر تولیدی با تولید محتوای مناسب، نیاز مخاطب را روزانه بررسی و تولید محتوا می کنیم.
در مورد خبرهایی که نیاز به پیگیری های بیشتری دارد نیز گزارش های مکتوب مفصل، هدفمند و برپایه تحقیق تهیه و تولید می شود.
 در خبرهای مکتوب خود در سایت، چگونه با تیتر برای خواننده جذابیت ایجاد می کنید؟
 تیتر هدایتگر خواننده به سوی محتوااست، یا در واقع حکم یک ویترین را دارد. هر چه قدر تیتر از جذابیت ها و قابلیت های کافی برای اقناع مخاطب بهره مند باشد، امکان این که خواننده را به درون مطلب کشانده و وادار به مطالعه بخش خبر کند، زیاد است. بنابراین انتخاب برچسب های مناسب، کلمات کلیدی و نوع تیتر جذاب و مناسب برای یک خبر، کاربر را همراه و ترغیب به خواندن ادامه خبر می کند.
خانم شعبانی یکی از چالش های فضای مجازی اخبار جعلی است. شما در باشگاه خبرنگاران جوان چگونه خود را مجهز به راه های تشخیص درست می کنید؟

به نظر بنده یکی از راهکارهای اساسی برای تشخیص اخبار جعلی، داشتن منبع معتبر است. منبع معتبر یعنی رسانه هایی که در قبال مخاطب و محتوا دارای مسوولیت حقوقی، اخلاقی و اجتماعی هستند. پس کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی ناشناس منبع معتبر نیستند، چرا که گردانندگان آن ها را نمی شناسیم!
سخن پایانی شما
ضمن تشکر مجدد از مدیر کل محترم صداوسیمای البرز، جناب آقای مقدسی که اگر حمایت های فراوان و همراهی مدبرانه و دلسوزانه ایشان نبود، بی شک این توفیقات  ارزشمند هم به دست نمی آمد. برای ایشان و معاون خبر جناب آقای احمدی که در تمام لحظات کاری باشگاه خبرنگاران جوان به ما اعتماد و انگیزه می دهند، آرزوی تندرستی و عاقبت به خیری می کنم. هم چنین خداقوت ویژه می گویم به نیروهای جوان باشگاه خبرنگاران  که بسیار علاقمند و مستعد بهترین ها هستند.
سخن پایانی به جوانان علاقمند رسانه
  دنیا هنوز به آخر نرسیده، پشت این دیوارها آدم هایی هستند که هنوز طلوع خورشید برایشان دیدنیست، ماندن در راه زود است، بال بگشایید و پرواز کنید، همت خود را به افق های روشن گره بزنید و از درجا زدن و خمودگی گذر کنید.
 و به قول استادی، امید که دیر بمانید و دیر بپویید!
 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر