اخبار

 آخرین اخبار 

دکتر محمد نبیونی رئیس بنیاد نخبگان البرز

مجمع خیرین نخبه پرور در البرز تشکیل می شود

 مجمع خیرین نخبه پرور در البرز تشکیل می شود
1399/3/18

 جام جم البرز: رئیس بنیاد نخبگان البرز می گوید استان البرز دومین استان کشور خواهد بود که طرح تشکیل  مجمع خیرین  نخبه پرور در آن اجرا خواهد شد.
دکتر محمد نبیونی این طور ادامه داد مدتی است در استان فارس این طرح به اجرا درآمده است. با تجربیات استان فارس ما نیز این طرح را  در استان خودمان مطرح کرده ایم. برای شروع کار رفتیم سراغ خیرین مدرسه ساز. از آن ها کمک خواستیم. ما مذاکراتمان را ادامه خواهیم داد، البته با افرادی که استطاعت مالی دارند و هم دستی در کارهای خیر.
اگر می خواهید بیشتر از بنیاد نخبگان البرز بدانید، گفتگوی ما را با دکتر محمد نبیونی رئیس بنیاد نخبگان البرز بخوانید:
جناب آقای نبیونی، در گفتگوی قبلی با جنابعالی ایجاد کارخانه نو آوری در کرج را به عنوان خبری مسرت بخش اعلام کردید. لطفا در این زمینه بیشتر توضیح دهید.
در ابتدا باید بگویم که دولت در دستور کار خود ایجاد کارخانه  نوآوری در مراکز استان ها و کلان شهرها را الزامی دانسته است. خوشبختانه در شهر کرج و استان البرز نیز زمینه ساخت و مقدمات کار به همت مدیریت شهری و معاونت نوآوری تعیین شده است.  طی عنوان مصوبه  تصویب شده در تاریخ 11 خرداد ساختمان نیمه  کاره آتش نشانی که موقعیت خوبی دارد به این  کار اختصاص خواهد یافت. ما قصد داریم این مجموعه را با همکاری معاونت نوآوری تکمیل نماییم.
شهر کرج  یک شهر متراکم و پر جمعیت است، نزدیک بودن به پایتخت یک فرصت مناسب است که می توان از آن استفاده کرد تا مانع مهاجرت نخبگان ما به تهران شود و آنها بتوانند در محیط مناسب  این کارخانه  مشغول به کار شوند. هم چنین  در حوزه شتاب دهنده ها  تا دوسال آینده می توانیم جزء  برند های  خوب و قابل قبول باشیم،  در گذشته پارک های نو آوری و مراکز رشد علمی  داشتیم.
 باید بگویم که سالهاست شاهد اتفاقات خوب در شرکت های دانش بنیان بوده ایم که بر مبنای تجربه ، تخصص و همراه با نوآوری  تلاش خوبی داشته اند.


با توجه به عضویت شما در شورای شهر کرج  چه مسائل مهمی در سطح کرج و استان البرز درحال پیگیری و اقدام است؟
یکی از مشکلات در سطح کرج و استان البرز رفع مشکل شیرآبه  می باشد که باعث بروز مشکلاتی برای ساکنین چند بخش استان البرز شده است. با  کمی فناوری و نوآوری می توانیم از روش های جدید بهره بگیریم. به دنبال ایجاد شرکت های نوآوری، ایجاد  کارخانه مذکور در این حوزه لازم بود. همچنین برای توسعه ،فرودگاه  پیام در حوزه گردشگری برای  استان حائزاهمیت است.
ما با ایجاد این کارخانه توانسته ایم هزینه های زیادی را کاهش دهیم و از مشکلات کم کنیم. تجمیع افراد نخبه  و سرآمد ،همچنین حمایت از این ایده ها و تبدیل آن به نیاز های  مورد  نیاز شهری بسیار مفید است.
یکی از شاخص های هر شهر به عنوان شهر هوشمند استفاده از فناوری  نو می باشد . فناوری که مشکلات ترافیک شهر را کنترل نماید و همچنین به حمل و نقل عمومی ، تنظیم  ناوگان  اتوبوسرانی ، تاکسیرانی و ...کمک رسان باشد. استفاده از کیف پول مناسب برای رفع هزینه تردد همشهریان موضوع اصلی است که باید به آن نیز پرداخته شود.
در خصوص مبارزه با ویروس کرونا چه برنامه هایی در دستور کار دارید؟
ما با بنیاد نخبگان و همکاری انجمن زیست شناسی ایران در حال طراحی یک سمپوزیم مجازی هستیم که با روش های نوین علمی نوع برخورد با  کرونا ویروس را بررسی می نماید.هم چنین با برگزاری سمینار مجازی در این راستا یک حرکت جهت دار علمی اتفاق می افتد.
در رابطه با موضوع کرونا باید مطالعات علمی وتحقیقات زیادی صورت بگیرد که بتوانیم پیش بینی خاصی انجام دهیم.
ما امیدواریم که با تلاش در این زمینه خدمات خوبی را به مردم ارائه دهیم تا کمترین نگرانی را داشته باشند،چون استرس کرونا اثرات روحی بدی برذهن مردم گذاشته است، از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز جان مردم را هدف قرار داده است.نخبگان باید تمامی اثرات را مورد ارزیابی قرار دهند و در این خصوص  راهکار علمی صورت پذیرد که شرایط آمادگی مردم را بالا ببرد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر