اخبار

 آخرین اخبار 

هنرمندی با تیغ جراحان

هنرمندی با تیغ جراحان
1399/3/23

 


جام جم البرز : به مناسبت هفته صنایع دستی نمایشگاه های مختلفی از آثار هنرمندان البرزی در استان برگزار شده است . در یکی از نمایشگاه های صنایع دستی  هنرمندی محجوب توجهم را جلب نمود که با تیغ ،چوب را می خراشید و پیکره های چوبی زیبا خلق می کرد . تصمیم گرفتم با او به گفتگو بنشینم هر چند پندار من این بود که ممکن است مزاحمتی برای کار او باشد چون غرق در افکار خود چوب را می تراشید اما دل را به دریا زدم وبا او به گفتگو نشستم ، او صبورانه سئوال هایم را پاسخگو بود. ماحصل این گفتگو را می خوانید:
 استاد  لطفاً خودتان را معرفی کنید ومختصری از سوابق کاری تان را بیان نمایید ؟
حمید فرجی هستم ومتولد اول فروردین سال 1347 .قبلاً  درزمینه ساخت تجهیزات پالایشگاه پتروشیمی وجوشکاری فعالیت می کردم ودر آن زمان بزرگترین مشعل پالایشگاه آبادان وسازه های بزرگ دیگری را از آهن ساختم وبیست سال به این شغل ادامه دادم .
چگونه از آهن به چوب رسیدید ؟  
زمانی که مربی جوش بودم ،گاهی وقت ها که کارآموزی نبود اوقات بیکاری زیادی داشتم ، در یکی از این زمان های بیکاری برای اولین بار یک تیغ به خودکار بستم وشروع به تراشیدن تکه چوبی کردم ،کم کم اشکال مختلفی ساختم ومتوجه شدم بیست سال در آهن ،سازه ، جوش و...به بیراهه رفته ام و لذت کار با چوب برایم خیلی خاص تربود .
به چه دلیل نتوانستید با آهن ارتباط هنری برقرار کنید ؟
خب. آهن ظرافت وروح چوب را ندارد، زمخت است ،باید خیلی تلاش کرد تا حالت دلنشینی پیدا کند. البته من در آن مقطع یک مجسمه گوزن بالدار با جوش وآهن ساخته بودم ولی ادامه این کار هزینه زیاد ، فضای بزرگتروتجهیزات بیشتری می خواست در نتیجه بعد از بازنشستگی تصمیم گرفتم به کار با چوب ادامه دهم .این کار نیاز به ابزار یا فضای خاصی ندارد من در مسافرت،  کنا ردریا ، پارک وهر جا که باشم با تیغ وچوب اشکال مختلفی تولید می کنم .
رابطه هنر وطبیعت چگونه است ؟ آیا هنر شما به طبیعت آسیب نمی زند ؟
هنر وطبیعت مکمل هم هستند اگر درخت وزیبایی های طبیعی نبود قطعاً هنرهم وجود نداشت .اگر دقت کنید در بیشترآثار باستانی اشکالی از درختان وحیوانات دیده می شود که این نشان دهنده اهمیت وارتباط هنر با طبیعت ومحیط زیست بوده است . من بیشتراز چوب درختان  گردو، توت ،سنجد، عناب،و افرا که معمولاً خشک شده یا چوب هایی که برای سوختن هستند استفاده می کنم وابداً آسیبی به طبیعت وارد نمی شود.
خلق آثار شما چگونه است ؟
تولید برخی از آثار با فکر قبلی صورت می گیرد ولی بیشترآثار من حالت انتزاعی وبرگرفته از سفالینه های مارلیک  می باشند به عنوان نمونه گوزن های با شاخ بلند یا کرگدن شاخ بلند انتزاعی است .
هنرمندان صنایع دستی چه دغدغه هایی دارند ؟
شرایط مالی برای هنرمندان خیلی مهم است یک هنرمند نباید مشکل پرداخت اجاره بها یا تامین معاش داشته باشد چون تمرکزذهنی خود را از دست می دهد . متاسفانه در حال حاضر با توجه به وضع پیش آمده شرایط فروش برای هنرمندان فراهم نیست وبا صرف وقت زیاد بازدهی خوبی برای آنان وجود ندارد.
در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید ؟
هنرمندان در زمینه فروش وبازاریابی ضعیف هستند وبیشتر درگیر تولید می باشند . پیشنهاد می کنم که در زمان برگزاری نمایشگاه ها ازبازرگانان وتجارمهم  داخلی یا خارجی دعوت کنند تا فروش هنرمندان رونق بگیرد.  نکته دیگر اینکه نمایشگاه ها در مناطق وفضاهای مناسبی برگزار شوند تا بازدید خوبی صورت گیرد وهنرمندان فروش آثار داشته باشند . به طور نمونه باغ گل های کرج یا شهرستانک فرصت خوبی است تا با حضور هنرمندان از ظرفیت های بازدید داخلی یا خارجی به بهترین شکل ممکن استفاده شود وحمایت واقعی مسئولین قطعاً در بهبود شرایط کاری هنرمندان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت .

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر