اخبار

 آخرین اخبار 

چندار ساوجبلاغ و تداوم حرکت رو به جلو

چندار ساوجبلاغ و تداوم حرکت رو به جلو
1399/4/9


بخش چندار از توابع شهرستان ساوجبلاغ از جمله نقاطی است که ضمن دارا بودن شرایط جغرافیایی خاص و پتانسیل های مربوطه ،هم چنین روستاهای خوش آب و هوا همه ساله میزبان مشتاقان طبیعت و گشت و گذار در استان البرز می باشد. نقطه ای که می طلبد تا مسئولان مختلف شهرستان واستان با نگاهی ویژه سعی درایجاد شرایط بهتر و موثرتر بالاخص در زمینه تحقق واقعی قطب گردشگری آن بنمایند. در این رابطه و به بهانه آگاهی از تلاش ها و فعالیت های صورت گرفته در سطح بخش مناسب دیدیم تا با علیرضافلاح پور بخشدار جوان که از بومیان همین بخش می باشد گفت و گویی داشته باشیم که درپی می آید:
وی با اشاره به فعالیت های عمرانی صورت گرفته در ۲۵ روستا از ۲۹ روستای واقع در این بخش در سال ۹۸ از برنامه ریزی های صورت گرفته جهت ایجاد بوستان های روستایی در تعداد 7 روستای بخش و با هدف جذب گردشگر و حفظ هرچه بهتر محیط زیست و قرارگیری امکانات مربوطه از جمله آلاچیق و... در آنها اشاره نمودکه فضای لازم درجهت گشت وگذارمردم فراهم گردد.
  فلاح پور، تلاش در جهت فراهم نمودن امکانات گاز رسانی به روستاهای مختلف این بخش با همکاری ارگانهای ذیربط را گام مثبت و خوبی از بدو مسئولیت در سمت بخشداری عنوان و اظهار میدارد با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال در دهه فجر سال گذشته روستا های اسکولدره و اسپیداران از نعمت گاز رسانی بهره مند شده و روستاهای سیباندره و سیرود که دورترین روستای بخش میباشد و نیز در روستاهای سرهه، سنج و وامکوه تلاش داریم تا در دهه فجر گاز رسانی به این نقاط را نیز به پایان رسانده و عملا بخش چندار به عنوان بخش سبز معرفی گردد.

وی به آبرسانی روستاهای منطقه اشاره و افتتاح مخزن آب روستای کردان با جمعیت چهارهزار نفر که تا جمعیت دوازده هزار نفر را گنجایش دارد و با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال افتتاح گردید و نیز اجرای آبرسانی در چهار روستای تکیه، باغبانکلاه، وامکوه و دوزعنبر را از جمله طرح های سال جاری عنوان و بهسازی و اصلاح شبکه آب شنده با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال و مرتفع نمودن مشکلات آب روستاهای تالیان و اسکول دره را از دیگر اقدامات آبی بخش اعلام نمود.
 فلاح پور در ادامه گفتگو به رشد صدور پروانه ساختمانی در بخش چندار در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ اشاره و اعلام میدارد طی سال ۹۷تعداد پروانه های صادره جمعا ۱۱۳ فقره بوده است که درسال ۹۸ به ۲۴۰فقره افزایش یافت  اذعان میدارد که این امر ناشی از ایجاد امکانات در روستاها ازبعدشرایط زیستی و نیز جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز و روی آوری مردم به اخذ پروانه ساخت صورت گرفته است و از جهت تعداد واحد احداثی نیز تعداد ۲۰۴ واحد در سال ۹۷به تعداد ۴۲۷ واحد در سال ۹۸افزایش یافته است.

بخشدار چندار به افزایش ۲۸ درصدی درآمد دهیاری ها در سال  نسبت به مدت مشابه سال قبل می پردازد و عمده دلایل آن را تلاش های صورت گرفته در جهت وصول بدهی های به جامانده از ناحیه های آرا کمیسیون ماده ۹۹و نیز تسریع در ارسال پرونده های جدید به کمیسیون مربوطه و نیز اخذ جرایم و عوارضات مربوطه بیان میدارد و درآمد دهیاری ها را در سال ۹۸ مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال عنوان می نماید.
فلاح پور در خصوص تخلفات ساختمانی در مناطق روستایی معتقد است که با توجه به روشن بودن تکلیف تخلفات در داخل بافت روستایی لازم است تا به محض گزارش های اعلامی از سوی عوامل مربوطه مبنی بر تخلف ساختمانی در خارج از بافت روستاها جهاد کشاورزی به محض اطلاع به فوریت اقدام مربوطه را به عمل آورده و عملیات در همان مراحل اولیه متوقف گردیده تامشکلات احتمالی رابهمراه نداشته باشد.
وی تعداد پرونده های ارسالی به کمیسیون ماده درموضوع ساخت وسازغیرمجاز را در سال ۱۳۹۸ به تعداد۸۸فقره عنوان که از این تعداد ۷۰ فقره به صورت مازاد بر پروانه بوده است که افراد پس از اخذ پروانه اقدام به احداث بنای مازاد نموده اندواین امرحاکی ازکنترل ساخت وسازهای فاقدپروانه بوده است.

وی در ادامه به احداث بناهای غیر مجاز در حاشیه رودخانه ها اشاره و چنین اظهار میدارد که مقرر گردیده تا با انجام اقدامات قانونی از سوی امور اب دستورات کلی مبتنی بر قلع و قمع بنا های احداثی به عمل آید.
فلاح پور از دیگر اقدامات مثبت صورت گرفته در سطح بخش به پایش تصویری روستاها اشاره و می گوید در ابتدا از تعداد ۲۹ روستای منطقه ۵ روستا دارای دوربین های معمولی و غیر حرفه ای بوده اند که در سال 98 با اضافه کردن 14 دوربین پیشرفته اقدام به پایش تصویری و بالا بردن ضریب امنیتی منطقه گردیده است .بخشدار چندار با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و توجه مردم به حفظ محیط زیست و زیبایی منطقه از حیث عدم دپونمودن نخاله های ساختمانی در نقاط بخش و مسیر های عبوری از مردم می خواهد تا درمکان های از پیش تعیین شده اقدام به تخلیه نخاله های مربوطه نمایند.

موضوع طرح های هادی روستایی و روند آن دربخش چندارپرسش دیگری است که پاسخ بخشدارچنین است که روستاهای وامکوه وبریانچال ازجمله نقاطی بودند که موافقت مسئولان مربوطه اخذ گردید. و در طی سال جاری اجرای طرحهای آنها آغاز می شود و در رابطه با روستای سرهه نیز بازنگری مربوطه در حال انجام است ضمن انکه در روستای کردان نیز بر اساس قانون، حریم آن بررسی و مشاور نیز در حال انجام کار میباشد و از این روستا به عنوان اولین روستایی که در کشور دارای حریم  میباشد نام برده میشود چرا که بر اساس قانون هر روستایی که در حریم واقع شده این امکان برایش فراهم می گرددکه دارای حریم مستقلی باشد.

فلاح پور دیگر اقدامات موثر منطقه را در راستای رفاه اهالی و جذب هر چه بیشتر گردشگر، پیاده رو سازی های انجام شده درسطح روستاها، پیگیری مستمر کمربندی برغان که برای انجام آن اعتبار خوبی در سال ۹۹ منظور گردیده و نیز پیش بینی انجام مقدمات احداث پارکینگ در ابتدا و انتهای برغان که نقطه عمده حرکت گردشگران و اهالی منطقه می باشد،همچنین فراهم نمودن شرایط حرکت درشکه هااز دیگر کار های در حال انجام عنوان و در پایان با تاکید بر روند رشد روز افزون مهاجرت معکوس به بخش چندار به دلیل آنچه که آن را برخورداری بیشتر اهالی منطقه از رفاهیات و نیز تشدید صدور پروانه ساخت در سطح روستا ها میداند این قول را نیز میدهد که تا پایان سال جاری شاهد رشد دو برابری مهاجرت معکوس در سطح بخش باشیم.
تهیه وتنظیم: غلامرضازارع، خبرنگار جام جم در ساوجبلاغ و نظرآباد

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر