اخبار

 آخرین اخبار 

حاج قاسم نقش اساسی در پیروزی مقاومت داشت

حاج قاسم نقش اساسی در پیروزی مقاومت داشت
1399/5/11

 معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار لبنان اسرار سیاسی جنگ ۳۳روزه را فاش کرد.

به گزارش جام جم البرزبه نقل ازتسنیم الخلیل گفت : که «فؤاد السنیوره» نخست وزیر سابق لبنان نیز به پیشبرد اهداف دشمن کمک کرد.

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: در جریان جنگ مشکلات داخلی و خارجی زیادی در کشور وجود داشت، بنابراین من با فؤاد السنیوره در حضور «نبیه بری» رئیس مجلس نمایندگان لبنان دیدار کردم. سنیوره در اوج جنگ می‌گفت "مزارع شبعا برای لبنان نیست و باید آن ‌را به‌عنوان بندی در شورای امنیت قرار دهیم تا بیشتر بررسی شود.

حاج خلیل اظهار داشت که پس از عزیمت «کاندولیزا رایس» وزیر خارجه‌ وقت آمریکا از بیروت، هیئت‌های آمریکایی به‌طور پی‌درپی وارد لبنان شدند تا یک‌سری شروط آمریکایی برای برقراری آتش‌بس میان لبنان و رژیم صهیونیستی قرار دهند که لبنان نپذیرفت.

معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله صحنه‌های این دیدار را با یک شخصیت امنیتی نزدیک به جریان المستقبل در جریان جنگ 33روزه جولای فاش کرد.
وی اظهار داشت: یک مقام عالی‌رتبه امنیتی لبنان در طول جنگ از طریق برخی کانال‌ها از من خواست تا مرا ببیند و این جلسه صورت گرفت، در این جلسه این مقام مسئول سؤالی را مطرح کرد؛ "ما با موضوع دادگاه بین‌المللی چه‌کار کنیم؟"، و گفتم "این مسئله چه ارتباطی به جنگ دارد؟"، او پاسخی نداد. او گفت؛ "آمریکایی‌ها دو مسئله درخواست کرده‌اند که آن را شرطی برای آتش‌بس قرار داده‌اند؛ اول اینکه حزب‌الله هرآنچه از سلاح سنگین در اختیار دارد تحویل دهد و دوم اینکه نیرو‌های چندملیتی در مرز شرقی بین لبنان و سوریه مستقر شوند"، بنابراین ما این شرایط را نپذیرفتیم و به او گفتم تا به حریری بگوید این درخواست به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

الخلیل در ادامه افزود: من به سید حسن نصرالله اطلاع دادم که نبیه بری از برخی گزارش‌ها ابراز نگرانی کرده است. سید نصرالله به من گفت به رئیس بری بگویم "ما در وضعیت خوبی هستیم و در همین لحظه نیرو‌های ما در «عیتا» و «‌بنت جبیل» در حال مبارزه هستند".
وی خاطرنشان کرد: رئیس بری از من درباره آتش‌بس پرسید و در پاسخ به او گفتم "چیزی شبیه تفاهم آوریل است و ما به هرگونه تجاوز علیه لبنان و غیرنظامیان پاسخ می‌دهیم". نبیه بری به آمریکا اطلاع داد که هیچ مانعی در زمینه افزایش تعداد نیروهای یونیفل وجود ندارد؛ اما هرگونه تغییر در مأموریت آن‌ها غیرقابل قبول است.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر