اخبار

 آخرین اخبار 

با احداث تصفیه خانه آب بازیافتی در مهرویلا

دست درازی به سفره های آب زیرزمینی البرز کمتر شد

 دست درازی به سفره های آب زیرزمینی البرز کمتر شد
1399/5/11


این تصفیه خانه با هدف تامین آب خام پایدار فضای سبز، حذف آب شرب و کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی آب در مهرویلا راه اندازی شده است.
به گزارش جام جم البرز ؛ رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج گفت: با توجه به وجود بحران آب در کشور و برای تحقق یکی از اهداف کلان این سازمان ، این تصفیه خانه با هدف مدیریت منابع آبیاری فضای سبز افتتاح شد.
 بضاغتی پور افزود : با ساخت این تصفیه خانه، آب مصرفی مورد نیاز به میزان ۱۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز با روش IFAS ( لجن فعال با فرآیند رشد چسبیده با بستر ثابت) که یکی از روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب است ، تامین می شود.
 رئیس سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج گفت : تصفیه فاضلاب با روش IFAS به نحوی طراحی شده که در مقابل هر یک مترمکعب حجمِ راکتور (حجم فاضلاب) بیش از ۱۵۰ مترمربع مساحت بیولوژیکی برای تماس باکتری ها با فاضلاب و در نتیجه قدرت پاکسازی بیشتر ایجاد می شود.
همچنین با توجه به این که سیستم تصفیه فاضلاب به روش IFAS نسبت به سیستمهای قدیمی و متعارف، به فضا و زمان کمتری نسبت به سیستم متعارف نیاز دارد این روش مقرون به صرفه و بهینه است و در مصرف آب آبیاری فضای سبز به نحو مطلوبی صرفه جویی می شود.
 وی افزود : پکیج های تصفیه فاضلاب مبتنی بر فناوری های IFAS در مقایسه با محصولات مشابه دارای مزایای بسیاری است که از مهمترین آنها می توان به قابلیت نصب در مناطق مختلف آب و هوایی ، کاهش سرمایه گذاری اولیه و افزایش بهره وری ۲۰ تا ۳۰ درصد ، ساخت و اجرای سریع پکیج های نوین تصفیه با ضریب اطمینان بالا اشاره کرد.

همچنین انرژی مصرفی کمتر ۳۰ تا ۵۰ درصد ، قابلیت نرخ بارگذاری آلی بالاتر تا ۵ برابر، برخورداری از فضای لازم کمتر از ۲۰ تا ۷۰ درصد ، قابلیت شوک پذیری (آلی- هیدرولیکی- ترکیبات سمی) تا ۱۰ برابر ، بازده بالا و استفاده مجدد از پساب و بازچرخانی آن در صنایع ، دستیابی به یک سیستم تصفیه فاضلاب دوستدار محیط زیست و تطابق پساب خروجی با استانداردهای ملی ایران همچنین استفاده از لجن تولیدی به عنوان کود بیولوژیکی قابل استفاده در زمین های کشاورزی از دیگر مزیت های این تصفیه خانه است که آن را از تصفیه خانه های دیگر مجزا کرده است.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر