اخبار

 آخرین اخبار 

آشنایی اعضای انجمن سرود کانون البرز با محدوده و گستره صداهای انسانی

آشنایی اعضای انجمن سرود کانون البرز با محدوده و گستره صداهای انسانی
1399/5/30 

سهیل مطیعا،دبیر انجمن سرود کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نشست مجازی محدوده و گستره‌ی صداهای انسانی را برای اعضای انجمن سرود کانون البرز، تشریح کرد.

به گزارش جام جم البرز در ابتدای اولین نشست مجازی انجمن سرود کانون استان البرز نماهنگی از معرفی استاد مطیعا و معرفی کارگاه پخش شد، سپس 《سهیل مطیعا》 مدرس موسیقی، آهنگساز، نوازنده و دبیر انجمن سرود کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سخنانی ضمن تشکر از برگزاری نشست انجمن، در خصوص تعریف گروه سرود و کُر برای بچه‌ها صحبت و در مورد چگونگی تشکیل این گروه مطالبی را عنوان کرد.
وی همچنین با اشاره به تقسیم‌بندی بخش‌های مختلف صداهای خانم‌ها و آقایان هر کدام از این صداها را به سه بخش تقسیم کرده و در خصوص دو بخش مهم‌تر انواع صدا، توضیح داد.
این مدرس که فارغ التحصیل رشته موسیقی نیز هست، در یک تقسیم‌بندی صداهای《 سوپرانو، آلتو، تنور و باس》و وسعت و حجم و قدرت صداها را به شرکت کنندگان معرفی کرده و درخصوص چیدمان گروه جزئیاتی را برای آنان مطرح کرد.
مطیعا که سال‌ها رهبری کنسرت‌های مختلفی را برعهده داشته است، بهترین نوع گروه را ترکیبی از هر ۴ صدا دانست و گفت وظیفه رهبر ارکست یا مربی موسیقی آن است که با فاصله مناسب ایستاده و صدای متعادل را تشخیص دهد و ادامه داد اگر چه شاید استفاده از هرچهار صدا با توجه به شرابط و امکانات مقدور نباشد اما باید تا حد امکان این تعادل رعایت شود.
دبیر انجمن سرود کانون همچنین با پخش موسیقی‌های مختلف از نوجوانان و سایر اعضای شرکت کننده در گروه انجمن سرود کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان البرز خواست که نوع صدا را از انواع صداهای گفته‌شده تشخیص دهند و پاسخ‌گوی سوالات اعضای انجمن بود.
مطیعا در پایان جلسات انجمن سرود را همانند حلقه‌های زنجیر به هم پیوسته دانست و گفت انتظار دارم که اعضای شرکت کننده از تمام بخش‌ها و آموزش‌ها بهره ببرند چرا که چنانچه اگر یک حلقه از حلقه‌های زنجیر مفقود شود آموزش، آموزش موثری نخواهد بود .
گفتنی‌ است در این نشست مجازی که روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ از ساعت ۱۸ الی ۱۹ برگزار شد، مدیرکل، معاون، کارشناسان و جمعی از نوجوانان علاقه‌مند سرود کانون البرز و همچنین آذر مشهدی کارشناس آفرینش‌های هنری کانون و نادیا باقری، نماینده انجمن سرود کانون استان و برگزار کننده این نشست حضور داشتند.
گفتنی است همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور و استان البرز تمامی انجمن های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در زمینه های مختلف فعالیت های خود را به بستر مجازی منتقل کرده و از این طریق به نوجوانان علاقه‌مند خدمت‌رسانی می‌کنند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر