اخبار

 آخرین اخبار 

مجید مجیدی

چرا از ظرفیت عزاداری امام حسین (ع ) در هنر استفاده نمی‌شود

  چرا از ظرفیت عزاداری امام حسین (ع ) در هنر استفاده نمی‌شود
1399/6/6

 

  


کارگردان شناخته‌شده سینمای ایران در نشست خبری رویداد هنری فیلم کوتاه "سوگ در خانه" گفت: عزاداری امام حسین(ع) آن‌قدر ظرفیت دارد که همیشه افسوس می‌خوردم چرا از ظرفیت آن در حوزه‌های دیگر هنر بهره‌مند نیستیم.

به گزارش جام جم البرزبه نقل از تسنیم، نشست خبری رویداد هنری فیلم کوتاه سوگ در خانه در مؤسسه فرهنگی راه ایمان برگزار شد. این رویداد که با مدیریت مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران تشکیل شده است با هدف ساخت و حمایت از فیلم‌های کوتاه با مضمون عزاداری و سوگواری امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

در ابتدای این جلسه مجیدی با یاد و نام امام حسین(ع) بیان کرد: همان‌طور که از نام جلسه روشن است اولین سوگواره رویداد هنری ماه محرم برگزار می‌شود.

وی درباره ضرورت این رویداد گفت: واقعیت این است که با توجه به شرایط کرونایی به این فکر افتادیم که به‌شکل طبیعی نمی‌توان هیئت برگزار کرد و از سوی دیگر عزاداری امام حسین(ع) آن‌قدر ظرفیت دارد که همیشه افسوس می‌خوردم چرا از ظرفیت آن در حوزه‌های دیگر هنر بهره‌مند نیستیم. البته در حوزه‌های تجسمی کارهای خوبی شده مانند اثر ماندگار استاد فرشچیان اما در سینما حق مطلب ادا نشده است.

مجیدی تأکید کرد: محرم مرز نمی‌شناسد و ادیان مختلف نسبت به ساحت مقدس حضرت امام حسین واکنش دارند. ایشان انسان کامل و مطلق است که در فرامرزها سفر کرده است.  این ایام فرصت خوبی است که به ابعاد و‌ وجوه خوبی که این موضوع دارد نگاهی داشته باشیم و اثراتی را ثبت و ماندگار کنیم.

این کارگردان شناخته‌شده با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا مبنی بر محدودیت مجالس و برگزاری آنها در خانه‌ها گفت: این فرصت زمان خوبی است برای ایجاد خلاقیت‌ و خلق آثار هنری. این‌که از منازل فیلم بگیریم منظور صرف یک تصویربرداری نیست و در این صورت توسط ما انتخاب نخواهد شد، بلکه باید خلاقیت داشته باشد و در این لوکیشن کوچک جذابیت و خلاقیت داشته باشد.

مدیر رویداد هنری سوگ در خانه در ادامه با اشاره به احترامی که مردم در منازل خود نسبت به عزاداری امام حسین از قدیم داشتند بیان کرد که موضوعات و سوژه‌های فراوانی برای خلق و‌ ثبت این لحظات وجود دارد. البته تکنیک فنی بسیار سخت مورد نیاز نیست اما نگاه گزارشی و ژورنالیستی نیز نخواهد بود و سطح توقع ما بالا خواهد بود.

وی در پایان گفت: امیدواریم این رویداد هنری در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کند.

در ادامه رهبر دبیر رویداد درباره جوایز بیان کرد که نفر اول 5 سکه نفر دوم سه سکه و نفر سوم دو سکه بهار آزادی خواهند گرفت. از نفر چهارم تا دهم نیز هرکدام 1 سکه خواهند گرفت. فیلم‌های انتخابی و برگزیده نیز 12 آبان همزمان با شب میلاد پیامبر(ص) معرفی خواهند شد.

مجیدی در پاسخ به یکی از رسانه‌ها از حضور سیدرضا میرکریمی و نرگس آبیار در مدیریت این رویداد خبر داد و اضافه کرد که انجمن سینمای جوانان ایران نیز همکاری خواهند داشت.

وی همچنین ابراز کرد: ساخت فیلمی درباره امام حسین(ع) از آرزوهای من است اما کار بسیار سختی است، نمونه آن کار آقای درویش است که البته برکات آن را خواهند دید.

مجیدی درباره وجهه بین‌المللی این رویداد در پاسخ به تسنیم گفت: این رویداد با توجه به فرامرزی بودن آن بسیار آشنا و مهم است حتی گاندی نیز از امام حسین به‌بزرگی نام برده است. حتی در تبت و بودایی‌ها نیز با چشمان خود عشق و علاقه آنها را به حضرت عباس (ع) دیدم. برای همین محرم و جایگاه امام حسین واقعا جهانی و گسترده است. لذا می‌توان به جهان این خصایل را نشان داد. امیدوارم از سال آینده در همکاری با دیگر کشورها این کار هنری و فرهنگی رخ دهد زیرا سینما و کار هنری قابلیت بسیار خوبی برای بازتاب عاشورا و امام حسین (ع) دارد.

مجیدی درباره ادامه این فعالیت در سال‌های بعد نیز گفت که نمی‌دانیم در سال بعد ادامه این روند چگونه خواهد بود چون امسال در شرایط کرونایی قرار گرفتیم.  درباره آثار دریافتی باید بگویم که در حال حاضر تعدادی اثر دریافت شده است اما پیش‌بینی می‌کنم که از دو هفته بعد سیل آثار به این جشنواره سرازیر خواهد شد.

دبیر رویداد در پایان خاطرنشان ساخت سقف زمانی ارسال فیلم‌ها پایان شهریور است و 40 فیلم انتخاب خواهند شد. در صورتی که تعداد فیلم‌ها بسیار زیاد باشند شاید امکان تمدید زمانی وجود خواهد داشت.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.