اخبار

 آخرین اخبار 
  • بهبود وضعیت عمرانی و خدمات شهری شهرک ناز فردیس در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت شهردار فردیس گفت: بهبود وضعیت عمرانی و خدمات شهری شهرک ناز فردیس در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی در ابعاد مختلف با شماره تلفن 32210009دفتر تحریریه جام جم البرز همه روزه به غیر ایام تعطیل در وقت اداری تماس بگیرند تا مشکلاتشان با نام خودشان در همین ستون درج گردد.
  • نماد استقلال، آزادی، میدان جمهوری اسلامی کرج در معرض تخریب میدان جمهوری اسلامی کرج سال هاست به عنوان میعادگاه دلدادگان انقلاب اسلامی شناخته شده و مردم از این میدان خاطره های خوش تاريخی، آزادگی، مردانگی، همبستگی و بیعت عمومی با انقلاب اسلامی را دارند.
  • فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب، وظیفه اصلی رسانه ها در کنترل ویروس کرونا دکتر آبروش، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی البرز در دیدار با مدیر روزنامه جام جم البرز گفت: شیوع ویروس کرونا به یکی از دغدعه های مهم مردم و مسوولان در سراسر کشوردرآمده است. به طور قطع و یقین فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب توسط رسانه‌ها نقش موثر در پیشگیری از شیوع این ویروس و مهار آن دارد.
  • ضرورت تعیین تکلیف فوری جانبازان فاقد صورت سانحه بالینی این مقاله به نمایندگی از سوی رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و بویژه جان بر کف مظلوم و کم توقع دوره نبرد حق علیه باطل خطاب به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
  • گوئي درآسمان ها پرواز مي كنم شهيد سيدمهدي اعتصامي درسال 1348درخانواده اي مذهبي ومتدين ديده به جهان گشود. تحصيلات ابتدائي را در مدرسه قلم كه درآن زمان مذهبي ترين مدرسه كرج بود آغاز كرد. سید مهدی ازحافظه واستعداد خاصي برخوردار بود
  • اجرای عملیات رنگ آمیزی سرعت گیر‌های معابر منطقه ۲ شهرداری فردیس مدیر منطقه ۲ شهرداری فردیس از اجرای طرح رنگ آمیزی سرعتگیر های معابر این منطقه خبر داد.
  • ادامه عملیات عمرانی در مهدی آباد چهارباغ لکه گیری و آسفالت معابر و کوچه های مهدی آبادشهرستان چهارباغ ساوجبلاغ همچنان ادامه دارد
  • اعمال محدودیت ها در البرز از ۱۰ تا ۱۶ آبان ماه تمدید شد نماینده عالی دولت در استان البرز از تمدید محدودیت ها به مدت یک هفته دیگر از ۱۰ تا ۱۶ آبان ماه خبر داد و گفت: بدون شک همراهی مردم برای رعایت محدودیت ها، دستورالعمل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا موثر و لازم است.
  • مراسم غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدای‌ دانش آموز شهرستان نظرآباد به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج دانش آموزی و طبق برنامه ریزی ستاد بزرگداشت این هفته حجت الاسلام و المسلمین سید سجاد موسوی امام جمعه، مسعود مهران نیا مدیر آموزش و پرورش، محمد جان محمدلو فرمانده پایگاه مقاومت بسیج ناحیه، شفیعیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار، پیری رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی دیگر از مسئولین و دانش آموزان شهرستان نظرآباد، با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ضمن حضور در گلزار مطهر شهدای دانش آموز شهرستان، غبار روبی، عطر افشانی مزار شهدا، اهدای شاخه گل و قرائت فاتحه داشتند و یاد و خاطره شهدا و امام شهدا را گرامی داشتند خبرنگارجام جم البرز-ساوجبلاغ ونظرآباد: .بنابه تماس جهانشاهلومدیرروابط عمومی آموزش وپرورش شهرستان نظرآباد

توصیه استاد خلج به هنرمندان جوان

موسیقی اصیل وسنتی ایرانی نیازمند حمایت است

موسیقی اصیل وسنتی ایرانی نیازمند حمایت است
1399/7/12

جام جم البرز : سرزمین ایران از دیر باز سرزمین هنرمندان وهنردوستان بوده است . ادبیات مکتوب وشفاهی مردمان ایران زمین، مملو از شور ،عشق وآواز است . هنرمندان بزرگی در عرصه موسیقی وآوازاصیل وسنتی ایرانی نامشان پرآوازه شده است. خبرنگار جام جم البرز با یکی از اساتید برتر موسیقی سنتی گفتگویی انجام داده است که ماحصل آن را در ذیل می خوانید : 


لطفاً خودتان را معرفی نمایید وبفرماییداز چه زمانی فعالیت هنری خود را آغازنموده اید ؟


سعید خلج هستم و از پنج سالگی شروع به خواندن کردم ، حتی زنگ های ورزش هم به جای ورزش، ترانه می خواندم ومعلم ها و دانش آموزان مراتشویق می کردند.
در سال 1364 به کلاس آواز ، خدمت استاد حاج حسین محمدی  در شهر قدس رفتم و ایشان خودشان شیوه استاد کریمی کار میکردند. شهر قدس شهری است که در آن حاج قدرت احمدیان از بزرگان آواز وردیف دان بوده اند ، مثل حاج آقای حسین محمدی بودند که روی ردیف مذهبی میخواندند ، مانند آقای ذبیهی ، حتی یک خیابان به نام بلبل به خاطر آقای احمدیان نام گذاری شده  به خاطر اینکه مانند بلبل آواز میخواندند . من خدمت استاد رسیدم و ردیف های آوازی را در محضرایشان یاد گرفتم . بعد به خدمت مقدس سربازی رفتم . بعد از پایان خدمت سربازی درسال 1371 نزد استاد شاپور رحیمی درتهران رفتم. 
در مسیر آموزش چه سختی هایی را متحمل شدید ؟ 


برای تکمیل وادامه آموزش ها از گرمدره به نیاوران می رفتم . وسیله نداشتم و ماشین سوار میشدم . در آن دوران پنج نفر سوار ماشین می شد و میرفت تا تجریش ، از تجریش پیاده میرفتم تا نیاوران . در زمان  برگشت اتوبان مثل الان نبود که روشنایی داشته باشد.  تک و تنها چندین بار نزدیک بود ماشین به من بزند . آنجا پل عابری بود  که یکی دو بار روی آن آدم کشته بودند و من می ترسیدم  که از روی پل عبور کنم ،به همین خاطر از عرض اتوبان که خطرناک بود عبور می کردم . بچه های الان باید قدرشرایط فعلی را بدانند، چون در هر خیابان و کوچه ای یک آموزشگاه موسیقی  وجود دارد . 


از چه زمانی به طور رسمی کارخودرا آغاز کردید وچه کارهایی را اجرا نموده اید ؟ 
اولین کنسرت رسمی من در سال 1374 باگروه دستان وآقای حسین پرنیان در سینما تئاتر ارشاد کرج اجرا شد که مورد استقبال قرار گرفت . همان مجموعه را به شکل اولین آلبوم به اسم گذر عمر با نوازنده های بنام آن زمان تنظیم ومنتشرکردیم . در این البوم من به عنوان خواننده ،آقای پرنیان نوازنده و آهنگساز ؛ استاد حسن ناحی نی زن ، آقای سعید فرج پوری کمانچه زن و آقای فرهمند تنبک زن ، آقای مسعود حبیبی دف زن ، آقای هوشنگ فراهانی تار زن ، آقای اردشیر قهاری تار زن وآقای بابک حاجی نوری تنبک زن حضور داشتند البته  نوازنده های زیادی بودند . آقای کریم قربانی ویلون سل زدند ؛البته اونایی که در ذهنم هستند را خدمتتان عرض کردم  . این البوم بازتاب خیلی خوبی داشت و چندین بار هم به برنامه های تلویزیونی دعوت شدم . بعد از آن آلبوم دیگر به نام دم مسیح با آهنگ سازی آقای جمشید آقایی که از نوازندگان سنتور کشور هستندآماده شد  . با آقای پرنیان آلبوم دیگری به نام رسوای عشق منتشر کردیم و آن هم باز با نوازنده های حرفه ای اجرا شد . می توانم بگویم که من آخرین خواننده ای بودم که با استاد جلیل شهناز آهنگ خواندم ، در آن آلبوم ، استاد جلیل شهناز که از بزرگان تار هستند لطف کردند ومن با ایشان خواندم . اساتید مهم وبرجسته کشور و اسطوره های آواز ایران حضور داشتند ومن احساس میکردم در آسمان ها هستم از طرفی جو سنگین بود ، من میخواستم با ایشان بخوانم واین کار خیلی برایم سخت بود . از صد در صد توانایی هایم، سی درصد توانستم استفاده کنم و واین از افتخارات من بود که توانسته ام با بزرگان کار کنم . بعد از این کار ، یک آلبوم دیگری به نام شمع محفل که آهنگ سازی آن را آقای مجید اخشابی انجام دادند ؛ نظارت ضبط اکثر موسیقی های آن زمان را ایشان انجام میدادند ، سنتور بسیار زیبا مینواختند.  از آقای اخشابی برای تنظیم و سنتور نوازی استفاده می کردند . آلبومی هم با ایشان داشته ایم ؛ یک آلبوم هم با آقای میر فرهاد ملک نیا داشته ایم ایشان هم از نوازنده های خوب تنبور هستند( شاگرد آقای سید خلیل بوده اند) و دف هم بسیار زیبا می نواختند . آلبومی که با ایشان داشتیم ، سجده کنان نام داشت . یک آلبوم هم با آقای توسلی که از نوازندگان خوب تار هستند داشتیم . آلبومی با آقای پرنیان ، ده تا تصنیف قدیمی ، که با استاد کوروش سرنگ زده خوانده بودند و ایشان درکرج هستند . یکی از دوستان ، مارا معرفی کرد و واقعا این استاد فردی فروتن و عالی هستند .در نهایت  آلبوم به اسم آسمان با ده تصنیف قدیمی به بازار آمد وبازتاب خوبی داشت . 


آیا در برنامه های تلویزیونی هم فعالیت داشته اید؟ 
بله –درکشور های دیگرکنسرت های مختلفی داشتیم و اجرا های زیادی هم به عنوان اجرا های فاخر موسیقی در تلویزیون داشتیم با عنوان " با کاروان شعر و موسیقی " و فکر میکنم که این برنامه  مجموعا پنج دوره برگزار شدکه در هر برنامه من سه بار اجرا داشتم .
برنامه  نغمه ها با آقای مومنی ودر برنامه های که بودم خانم ژاله صادقیان شعر دکلمه میکرد و من آواز میخواندم . برنامه دلنواران . برنامه دستان با اجرای عباس سجادی برنامه خوبی بود که اجرای برنامه داشتم.  یک برنامه دیگری  بود به نام عود و مجمع سخنرانی دکتر الهه قمشه ای . یازده تا از برنامه ها را قبل سخنرانی ایشان با ساز زنده آواز میخواندم بعد استاد صحبت میکردند .
برنامه های مناسبتی نیز بودند مثلاً برای نوروز و ماه رمضان . 


چطور شد که تصمیم به راه اندازی آموزشگاه گرفتید ؟ 
در شهر گرمدره ، به خاطر سختی هایی که خودم کشیدم وبرای یادگیری علاقه مندان موسیقی تصمیم گرفتم یک آموشگاه موسیقی تاسیس کنم . مجوز های آن را گرفتم و آموزشگاه را دایر کردم که یک محفل انس با موسیقی شد با عنوان " آموزشگاه موسیقی خلج " .
این آموزشگاه را به خاطر علاقه ای که داشتم تاسیس نمودم .  اینکه خدمتی به بچه محل هایم از لحاظ فرهنگی ،انجام داده باشم .  شهریه کمتری نسبت به بقیه میگیرم ، همان اساتیدی که در تهران و کرج دارند درس میدهند ، همان ها در آموزشگاه ما هم درس می دهند ، به آنها گفته ام که شما دارید زکات هنرتان را می دهید . همه لطف کردند و قبول نمودند . دیگر اینکه اشخاصی که بشناسم و بفهمم که وضع مالی خوبی ندارند اما استعداد دارندرایگان وارد آموزشگاه می شوند. 


وضعیت خوانندگان امروزی را چگونه ارزیابی می کنید ؟  
کسی که می تواند صحبت کند پس میتواند بخواند ، 80 درصد مردم می توانند ترانه وتصنیف بخوانند ، الان نود درصد خوانندگان پاپ صدا را دراستودیو درست می کنند یعنی اگر به آنها بگوییم که زنده بخوانند صدای آنچنان خوبی ندارند ، در استودیوصدایشان را  پالایش میکنند . ولی آوازخوان را شاید به تعداد انگشتان دست هم نداشته باشیم . آواز واقعا سخت است . همیشه گفته ام که وزنه یک و نیم کیلویی را کودک ،پیر و جوان می توانند بلند کنند اما وزنه صد یا صد و پنجاه کیلویی را کسی مثل آقای رضا زاده می توانند بلند کند ؛ آواز هم به همین شکل است همه می توانند بخوانند اما اساتیدی چون آقای بنان ،آقای محمودی، خوانساری ، شهرام ناظری ، و.....  از بین جوانان هم که همایون ، سالار ، آقای تاج ،آقای قربانی و آقای معتمدی ، اگر اینها را بشمارید بیست نفر نمی شوند. آواز خوان خیلی کم است چون خداوند باید صدای خوب را داده باشد و شخص این صدا را بشناسد و بعد برود روی آن کارکند . 


چه توصیه هایی برای علاقه مندان به موسیقی وآواز دارید ؟ 
به من پیشنهاد میکردند بیایم و پاپ بخوانم زیرا پول در آن است ولی من عشقم آواز است ودنبال پول نبوده ام . این استعداد را خداوند به من داده است چرا بیایم و بیهوده هدر بدهم.  فقط به کار خودم ادامه دادم. 
افرادی که می خواهند وارد این هنر شوند اول باید علاقه و دیگری پشتکار داشته باشند.  حرف و حدیث مردم نباید برایشان مهم باشد اینکه میگویند : این کار را ول کن برو یه کاردیگری انتخاب کن که نان داشته باشد . هنر مندان ، شاید پنج درصدشان از نظر مالی در اوج باشند ، نود و پنج درصدآنان معمولی هستند . 
از راه موسیقی نباید امرار معاش کنید ، همیشه این را گفته ام . حتماً یه شغل معمولی داشته باشید ،یک آب باریکه ای داشته باشید تا درآمدی کسب کنید و موسیقی را برای علاقه خودتان داشته باشید . هنرجویانی که می آیند به آنان می گویم که در این کار پول نیست ، موسیقی به ما آرامش میدهد ، خودتان لذت ببرید از موسیقی . چطور میروید از اینجا شمال ، اصفهان ، کشور های دیگر که آرامش پیدا کنید . وقتی شما موسیقی را می نوازید یا به موسیقی گوش می دهید، یک آرامش خاصی به انسان می دهد . به خاطر همین نباید درآمد را در نظر گرفت و من به خاطر علاقه ام به طرف موسیقی  رفتم . اگر صد دفعه بمیرم و باز زنده شوم، دوباره همین مسیر را ادامه خواهم داد. 


استاد اگر در پایان نکته یا مطلبی دارید بفرمایید ؟ 
الان نسبت به ده سال پیش بچه ها خیلی سراغ موسیقی می روند . فقط در کرج 170 یا 180 آموزشگاه موسیقی وجود دارد . به نوجوان ها و جوان ها توصیه می کنم که موسیقی اصیل ایرانی ، چه در ساز و چه در آواز ، میراث فرهنگی ماست و به سختی به دست ما رسیده است . باید حمایت شود . تا آنجایی که می توانند تلاش کنند تا از موسیقی اصیل ایرانی محافظت کنند .
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.