اخبار

 آخرین اخبار 

حمایت بیمه ای دغدغه های خانواده ها را کاهش می دهد 

حمایت بیمه ای دغدغه های خانواده ها را کاهش می دهد 
1399/8/3


جام جم البرز : درمان برخی بیماری ها نیازمند زمان وتحمل صبر می باشد . افرادی که در گفتار وحرکات دارای مشکلاتی هستند با مراجعه به مراکز توانبخشی می توانند در بازیابی سلامت خود امیدوار باشند . خبرنگار جام جم البرز با یکی از کارشناسان این بخش گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید : 
لطفاً ضمن معرفی ،مختصری از فعالیت های خود را توضیح دهید ؟  
بهاره تعلیم خانی هستم ، کارشناس ارشد ارگونومی ودر سال1390 شروع به کار کرده ام .
کار درمانی یکی از بخش های پیرا پزشکی و زیر مجموعه توان بخشی است .در کار درمانی یک سری فعالیت هدفمند برای پیشرفت و بهبود وضعیت زندگی اشخاص است برای بیماری هایی مثل فلج مغزی کودکان ، پارگی تاندون ،پارکینسون و غیره ولی بیشتر با بچه های فلج مغزی کار میکنیم . با کار درمانی و گفتار درمانی شخص حتی میتواند به وضعیت افراد عادی جامعه برسد .


همه نوزادانی که به دنیا می آیند متخصص کودکان آنها را در بعد از زایمان وحین آن مورد بررسی قرار می دهد اگر مشکلی داشته باشند به مراکز توان بخشی راهنمایی می کنند ولی یک سری بیماری ها را مثل نورولوژی باید صبر کنند و بعدبه سمت کاردرمانی بروند . برخی دیگر مثل زانو پرانتزی ها و یا اسکولوزیون خودشان مراجعه می کنند . کودکان راحت تر اختلال پیدا میکنند اما در بزرگسالان علی الخصوص کسانی که به باشگاه رفتند تا مشکلاتی مثل زانوی پرانتزی را حل کنند وضعیتشان بدتر می شود وبعد به ما مراجعه می کنند . بیماری ای به نام دیستوروفی وجود دارد که فرد به مرور زمان وضعیتش بدتر میشود مثلا شخصی حرکت دستانش ضعیف شده است و این بیماری یک بیماری پیشرونده است و ما میتوانیم تا سی سال یا بیشتر این اتفاق که ویلچری شوند را عقب بیاندازیم. این افراد اول باید نزد یک متخصص بروندتا مشکل وشرایط درمان بررسی شود . 
تفاوت گفتار درمانی وکار درمانی در چیست ؟ 
گفتار درمانی و کار درمانی دو رشته جدا هستند اما مریض های مشترکی دارند مثلا بچه ای که فلج مغزی باشد این احتمال وجود دارد که بخش صورت هم از کار افتاده باشد و نتوانند صحبت کنند و برای آن بخش باید به گفتار درمانی مراجعه کنند . درکار درمانی و گفتار درمانی اصلا اجازه تجویز دارو نداریم . ما فقط گفتار درمانی و ماساژ درمانی انجام می دهیم و تجویز دارو برای متخصصین ارتوپد ، ومغز و اعصاب می باشد . 
با توجه به تجاربتان درزمینه کاردرمانی چه توصیه ای به خانواده ها دارید ؟ 
کسانی که پیش ما می آیند ممکن است یک ضعف کوچک داشته باشند که در کوتاه مدت بهبود یابد ، اگر این افراد برای درمان مراجعه نکنند ، از یک سنی به بعد کاملا توانایی های خود را از دست می دهند . بعضی خانواده ها می گویند که نمی خواهیم فرزندما جایی برود ودر خانه بماند البته وقتی خانواده می بینند کودکشان درگوشه از منزل افتاده است قطعاً در روحیه خودشان تاثیر  خواهد داشت . هیچ وقت کودکتان را در پنج سالگی در نظر نگیرید وقتی به سن سی یا پنجاه سالگی برسد آیا شما بازهم می توانید به او کمک کنید ؟ بعضی از بچه های فلج مغزی میتوانند راه رفتن را بیاموزند و اگر هم خیلی شدید شود نهایت اگردستش را بگیرند می تواند راه برود. فقط درصد کمی از کودکان فلج مغزی توان راه رفتن ندارند .
در این راه مهم ترین مشکل پیش رو را چه چیزی می دانید ؟ 
در مورد بیمه مشکلاتی وجود دارد . متاسفانه بیمه، این بیماران را تحت پوشش خود قرار نمی دهد . این بیماران زمانی که چند بار به ما مراجعه می کنند.  پرداخت هزینه های درمان به آنان فشار می آورد  چون این خانواده ها از قشر کارگر هستند و وضعیت مالی مناسبی ندارند . اگر بیمه در این زمینه کمک و حمایت نماید ،خانواده های بیماران دیگر دغدغه ای نخواهند داشت .
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.