اخبار

 آخرین اخبار 

کنترل کرونا با همکاری همه مردم امکان پذیر است 

کنترل کرونا با همکاری همه مردم امکان پذیر است 
1399/8/29


جام جم البرز : سلامت جامعه از اهمیت خاصی برخوردار است . پزشکان ومتخصصان در حوزه ای مختلف وظیفه حفظ سلامت افراد جامعه را برعهده دارند . با ورود ویروس کرونا وتهدید سلامت مردم با دبیر انجمن جراحان کرج گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید :
لطفاً خودتان را معرفی نمایید ومختصری از فعالیت های خود بگویید ؟ 
دکتر ژیلا یاوری هستم متخصص زنان و دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران  می باشم . از سال 76 در کرج مطب  خود را افتتاح نمودم . بیشترین فعالیت را در مراکز خصوصی داشته ام ، عضو هیئت موسس جامعه جراحان کرج هستم و همچنین عضوانجمن زنان کرج بوده ام .در حال حاضر هم به عنوان دبیر آن فعالیت می نمایم و مسئول گروه زنان بیمارستان امام خمینی(ره)  کرج نیز هستم .

با توجه به وضعیت بیمارستان امام خمینی (ره) کرج ، خدمات رسانی در این مرکز چگونه است ؟ 
به هرحال این بیمارستان خبر هایش همیشه رسانه ای ومهم است .همیشه ما در کنار این بیمارستان بوده و هستیم و حتی برای فعال سازی اش تلاش های زیادی  انجام می دهیم ، ما میخواهیم به تمام همشهریان بگوییم که این بیمارستان فعال شده است . کارهای جراحی و کار های فوق تخصصی مانند لاپاراسکوپی در این مرکز افتتاح شده است و همشهریان محترم که فکر میکردند این بیمارستان تعطیل است تشریف بیاورند ، ما به آنان خدمات ارائه می دهیم .
برای مراکز درمانی چه برنامه های دیگری دارید ؟
ما درصدد هستیم توریست درمانی را در کرج توسعه دهیم . می توانیم مسئله ی توریست درمانی را حتی  وارد بیمارستان امام خمینی (ره) کنیم . سایر بیمارستان های خصوصی هم دارند این کار را انجام می دهند که این حرکت بسیار خوبی است البته با رفع مشکلات وتعیین ظرفیت ها روند بهتری را در توریست درمانی شاهد خواهیم بود . 
مشکلات مهم جامعه پزشکان را در چه مسائلی می بینید ؟ 
از مشکلات مهم جامعه پزشکان تعیین نرخ تعرفه هاست . الان سال هاست که تعرفه ها ثابت مانده است وبا افزایش قیمت ها، برای کادر پزشکی ومراکز درمانی مشکلات زیادی ایجاد شده است. البته به دلیل مشکلات اقتصادی جامعه هیچوقت نمیخواهیم از مردم هزینه بیشتری دریافت شود ، بلکه بار افزایش هزینه ها را مراکز بیمه ای متقبل شوند ولی متاسفانه حتی پرداخت همین هزینه های عقب افتاده با تاخیر خیلی وحشتناکی انجام میشود و این بزرگ ترین مشکل مراکز درمانی است و اگر این مشکل حل شود بهتر می توانیم امکاناتمان را بروز کنیم و تمام کار های فوق تخصصی را بهتر ارائه دهیم .
در مورد شرایط کرونایی وورود این ویروس به جامعه چه نظری دارید ؟ 
مسئله  خیلی مهمی که از بهمن ماه و دی ماه سال گذشته  با آن رو به رو هستیم مسئله ی کروناست .  این شرایط وترس مردم از حضور در مراکز درمانی ومطب پزشکان ضربه ی بسیار محلکی به مسئله ی درمان زده است در نتیجه خیلی از اعمال جراحی بسیار کم شده است.  تیم پزشکی هم متاسفانه مستقیما در گیر کرونا شده است چه از تیم پزشکی و پرستاری ، مرگ و میر بسیار زیادی داشته ایم که میتوانست اتفاق نیوفتد من اینجا یک گلایه مستقیم از وزیر و  سیستم درمان دارم که حتی همکاران من هزینه ی مراقبت از خودشان را هم از جیب خود پرداخت کرده اند  که اصلا این قابل قبول نیست ، شما به نظرتان درست است ؟  پزشکی که درگیر بیماری کرونا شده باشد هزینه های درمان را از جیب خودش پرداخت کند  ؟ ما پزشکان وپرستان بسیار عزیزی در این راه از دست داده ایم . برای نمونه آقای دکتر نادری کسی که پیوند کلیه ی اطفال را در ایران پایه گذاری کرده بوده و بیش از 2500 پیوند کلیه انجام داده بود اما در اثر کرونا فوت شد ، اصلا این افراد جایگزین دارند ؟ آیا این میزان هزینه ای که برای آموزش یک پزشک یا تیم پزشکی می شود پزشک وپرستار وبهیار فرقی ندارد واقعاً گاهی قابل جبران نیست ، مطلبی که به نظر من اساسی ومهم است ، حفاظت مالی و جانی در مقابل این افراد در برابر ویروس کرونا است . 
برای عبور از این بحران چه توصیه ای برای همشهریان دارید ؟ 
نکته ای که میخواهم بگویم این است که سیستم درمانی شهر ما یا استان ما نیاز به ارتقای بیشتری دارد و این هم در سایه ی همکاری همه تیم پزشکی و مردم است و یعنی ما به تنهایی نمیتوانیم این سطح سلامت عمومی جامعه را بالا ببریم مگر آنکه همکاری افراد جامعه وجود داشته باشد. مردم با تیم درمان همگام باشند و توصیه های پیشگیرانه را جدی بگیرند . متاسفانه تجمعات بدون محافظت وفاصله اجتماعی انجام میشود . این بیماری هنوز کنترل نشده است ، تجمع در خیابان ها بسیار بی پروا است، این باعث میشود  از هر خانواده ای چند نفرفوتی داشته باشیم ، در نتیجه اگر همکاری نباشد بار خستگی اش روی دوش تیم درمان خواهد.  با همکاری باشد میتوان  این بیماری را کنترل کرد.  
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.