اخبار

 آخرین اخبار 

استان البرز محل اقامتی برای جذب توریسم درمانی ندارد

استان البرز محل اقامتی برای جذب توریسم درمانی ندارد
1399/8/29


جام جم البرز : بیش از 80 درصد درک وحواس ما از محیط مربوط به سیستم بینایی است . حفظ بینایی وسلامت دید در زندگی افراد اهمیت بالایی دارد . خبرنگارجام جم البرز با دکتر علیمردانی چشم پزشک گفتگویی انجام داده که با هم می خوانیم :  
لطفاً مختصری از فعالیت هایتان بگویید ؟
چشم پزشک ، مدیر عامل ، و موسس مجموعه خصوصی نور دیدگان می باشم . 
به هر حال دانشجویان عمومی با توجه به شرایط و علاقه  به رشته های تخصصی ورود پیدا میکنند و من هم شرایط به گونه ای بود که به رشته چشم پزشکی وارد شدم .  
درسال 80 مجموعه نوردیدگان را در بخش خصوصی  تاسیس نمودم . حدودا 150 نفر پرسنل داریم وکارآفرینی واشتغال زایی را در این بخش شروع کردم . 

وضعیت چشم پزشکی در ایران والبرز را چگونه ارزیابی می کنید ؟ 
چشم پزشکی ایران در گذشته همواره در سطح دنیا مطرح بوده به سبب آنکه چشم پزشکان ایران رفتار های بین المللی داشته اند . در حال حاضر بیماران نیازی به رفتن به خارج کشور جهت درمان ندارند مگر در موارد خیلی خاص . خوشبختانه در حال حاضر بیمارانی داریم که از کشور های همسایه برای درمان به ایران می آیند.  
. استان البرز فاقد مراکزاقامتی برای توسعه توریسم درمانی است ، ما بیماران خارجی درمجموعه داریم که تماس گرفته وزمان مراجعه را برایشان رزرو میکنیم اما آنها  مشکل اقامت دارند در نتیجه وقتی به کرج میایند بایدبه تهران بروند و این رفت و آمد ها مشکل ایجاد میکند .مسئولین استانی باید پیگیر احداث محل های اقامتی برای اقامت بیماران خارجی باشند. 
در این رشته بیشتر از چه کالاهایی استفاده می کنید ؟  
چشم پزشکی از جمله رشته هایی است که به شدت وابسته به تجهیزات است. ما شرکت هایی داریم که به شکل جهانی تجهیزات تولید وعرضه میکنند .اگر بخواهیم پیشرفت کنیم نباید فقط به بازار داخل فکر کنیم باید جهانی فکر کنیم. 
ما به هرحال تا آنجایی که محصولات ایرانی جواب گوی نیاز های ما باشد از تجهیزات ایرانی استفاده میکنیم . در حال حاضر هم همین است و ترجیح ما استفاده از ابزار ایرانی است. 

چه توصیه ای به افراد دارید ؟
 توصیه میکنم افراد در دوره هایی که برای معاینه مشخص شده حضور یابند . فرد باید دقت کند و دید دوچشم  را با هم مقایسه کند که مثلا این چشم دقتش نسبت به چشم دیگر چطور است . یا خودش را با دیگری مقایسه کند که مثلا فلان چیز را می بینند یا خیر . این ها توصیه های  خود کنترلی میتواند باشد و غیر از آن بایدبه چشم پزشک مراجعه کند .
در بیماری های چشمی درمان ها چگونه است ؟ 
در بحث درمان ، پزشک اجبار میکندکه کدام درمان باید انجام شود . به طور مثال چشم بیماری که آب سیاه گرفته است و اگر به نسخه دکترعمل نکند ممکن است کور شود پس اختیاری در این مورد ندارد . ولی برخی اقدامات که برای بهتر شدن بینایی است و مریض خودش انتخاب میکند ، ما معایب ومزایا را به بیمار توضیح میدهیم وخودش انتخاب میکند. به عنوان مثال میگوییم بیمار از عینک استفاده کند  که بیمارمیگوید نمیخواهم یا نمی توانداستفاده  کند یا دلایل شخصی دارد. خب ماهم میگوییم راه های دیگری هم دارد مثل لنز زدن که اشکالاتی و دستوراتی دارد که ما به آنها میگوییم. حالا ممکن است شخصی برای زیبایی لنز بگذارد یا عمل زیبایی کند که باز انتخاب خودش است و ما نمیگوییم اینکار را نکنید مگر اینکه زیان داشته باشد ولی اگر زیانی نداشته باشد و دستوراتش را رعایت کند دلیلی برای مخالفت نداریم . لنز هم همین طور ، حق انتخاب را به شخص میدهیم و موارد احتیاط هارا به آنها  می گوییم . 
آسیب های رایج چشمی درزمینه استفاده از لنز وتاثیرآفتاب را چگونه ارزیابی می کنید ؟
در مورد استفاده از انواع لنز اولین آسیب این است که ممکن است مسائل بهداشتی رعایت نشود یا آن لنز مشکل داشته باشد و چشم عفونت کند و آسیب جبران ناپذیری به چشم بزند . چشم اگر عفونت کند میتواند حتی فردرا نابینا کند .
گرمای هوا یک موضوع و نور آفتاب هم موضوع دیگری در سیستم بینایی است . گرما طبیعتا به طور عادی مشکلی ایجاد نمیکند اما نور خورشید در تابستان به دلیل آنکه به طور مستقیم تابش پیدا میکند میزان نفوذ اشعه های مضر مثل اشعه ماورا بنفش آن بیشتر میشود . عینک های آفتابی برای جلوگیری از این اشعه ساخته میشوند و تا طول موج 400 را مانع می شوند . ماورا بنفش را بین طول موج 320 تا 400 میشناسیم و اگر عینک آفتابی تا این طول موج را بتواند  مانع شود یعنی همه این طول موج را فیلتر کرده و دیگر به چشم فرد نمیرسد . پیشنهاد میکنیم در تابستان و در زمستان در بخش های جنوبی کشور عینک آفتابی بزنند این ها نکاتی است که افراد باید رعایت کنند .

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.