اخبار

 آخرین اخبار 

حکیمی در گفتگو با جام جم البرز مطرح کرد

البرز به شدت درگیر مشکلات زیست محیطی است 

 البرز به شدت درگیر مشکلات زیست محیطی است 
1399/10/9


مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار جام جم البرزدر زمینه آلودگی هوای کرج  گفت : پس از تصویب  قانون هوای پا ک در سال 96 ،برنامه های ادارات مختلف مشخص شدوحفاظت محیط زیست ناظربر عملکرد دستگاههای مرتبط با آلودگی هوا است  . درقانون هوای پاک بیش از 14 دستگاه ارتباط دارندوتعدد تکلیف ادارات باعث کندی روند کارها می شود. در پاییزامسال  44 روز هوای پاک وسالم داشتیم ومتاسفانه 46 روز هوای ناسالم تنفس کردیم که این یک فاجعه است وروند خوبی طی نمی کنیم آلودگی ها روز به روزبیشتر می شود ودر کشور نیازمند یک عزم جمعی در این زمینه هستیم واستان البرز به شدت درگیر موضوعات زیست محیطی است .
 وی در ادامه با انتقاد از نبود وضعف زیر ساخت ها در بحث کاهش آلودگی هوا  افزود :به عنوان نمونه زیر ساخت ها در بخش حمل ونقل عمومی مهیا نیست و با این شرایط نمی توان انتظار همکاری وهمیاری مردم را در کاهش آلودگی داشت . در شرایط عادی باید بستر وزیر ساخت ها مهیا شود تا مردم در شرایط حاد همکاری کنند.
بشر نیازمند آموزش رفتار با محیط زیست است
فردین حکیمی اجرای  برنامه های آموزشی در حوزه محیط زیست را سرمایه گذاری دانست واظهار داشت : ریشه تمام بلایای طبیعی دستکاری بشر در محیط زیست است وبشر نیازمند آموزش درچگونگی رفتار با طبیعت است . ما در بحث آموزش اقداماتی انجام داده ایم به عنوان نمونه کتاب انسان ومحیط زیست در مقاطع یازدهم در حال تدریس است ودر مقطع پیش دبستانی نیز اجرا می شود همچنین با همکاری آموزش وپروش وسازمان پسماند شهرداری 970 مربی پیش دبستانی در زمینه محیط زیست آموزش های لازم را فرا گرفته اند. پوستر راهنمای حیات وحش البرز را نیز تهیه ودر بین ادارات توزیع کرده ایم . 
54 درصد گونه های پرندگان کشوردر البرز هستند 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در ادامه گفت : استان البرزدارای تنوع زیستی بی نظیری است و54 درصد گونه های پرندگان کشور دراستان البرزهستند.  نماد جانوری البرزعقاب طلایی ونماد گیاهی آن درخت اورس 2800 ساله شهرستانک می باشد که درآینده شرایط حفاظتی بهتری برای آن ایجاد خواهیم کرد
قزل آلای خال قرمز در معرض خطر است 
حکیمی وضعیت گونه های جانوری البرز را خوب توصیف کرد وافزود : گونه های جانوری متنوعی در البرز وجود دارداما شرایط آنها بحرانی نیست ولی  پلنگ وقزل الای خال قرمز در معرض خطر هستند که با توجه به ساخت وسازها وتجاوز به حریم رودخانه ها حیات قزل آلای خال قرمز به شدت تهدید می شود .خوشبختانه امکانات خوبی در بخش حیات وحش استان داریم ومراکز درمان وتیمار، بخش خصوصی همکاری بی نظیربا ما دارند وجز معدود استان هایی هستیم که کمترین تلفات حیوانی را داریم . 
محیط بانی شغل مقدسی است 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان گفت :  هفت سال محیط بان بوده ام ومحیط بانی شغل مقدسی است که عشق در این کار سخت حرف اول را می زند . خوشبختانه در بحث بیمه وحمایت های قضایی کارهای خوبی در این چند سال برای محیط بانان صورت گرفته است . اما هنوز با توجه به دامنه فعالیت ها به علت کمبود بودجه ، نیرو وتجهیزات توانایی ورود به خیلی ازمسائل مرتبط را نداریم  . 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.