اخبار

 آخرین اخبار 

دونقشه ای بودن ساخت و سازها از مشکلات جدی کرج است

دونقشه ای بودن ساخت و سازها از مشکلات جدی کرج است
1399/10/30

 

رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: با توجه به اینکه پدیده دو نقشه‌ای بودن از مشکلات این کلانشهر است نیاز است دستگاه‌های ذی ‌ربط به خصوص استانداری اهتمام ویژه‌ای به این موضوع داشته و وارد عمل شوند.

به گزارش جام جم البرز، اکبرسلیم نژاد در سه شنبه های نظارتی در بازدید از منطقه 3 شهرداری کرج، چند نقشه‌ای را موضوعی فرابخشی عنوان کرد و اظهار داشت: چند نقشه‌ای موضوعی فرابخشی است و متأسفانه قوانین شهرداری‌ها بازنگری نشدند و کارایی خود را از دست داده‌اند، در این راستا برای کاهش تخلفات ضرورت دارد استانداری فعالانه ‌تر طرح تفصیلی شهر را تجزیه ‌و تحلیل و اقدام کند، متأسفانه این امر برای سیما و منظر شهری و آرامش مردم مناسب نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: یکی از دلایلی که مالکین مبادرت به دو نقشه‌ای کردن ساختمان‌ها می‌کنند به خاطر محدودیت‌هایی بوده که در ضوابط طرح تفصیلی، تراکم و ضوابط شهرداری وجود دارد و مالکین به لحاظ استفاده بیشتر، خلاف ضوابط اقدام به تهیه نقشه غیررسمی با تراکم بیشتر ساخت‌وساز بیشتر می‌کنند.

سلیم نژاد با بیان اینکه احداث بنا بیش ‌از حد مجاز علاوه بر برهم زدن تراکم ساخت ‌و ساز می شود، افزود: این در حالی است که در مواقعی موجب سایه‌ اندازی و اشراف در ساختمان‌های هم‌جوار شده و نظام و قوانین شهرسازی را مختل می‌کند که در درازمدت تضییع حقوق مالکین هم‌جوار و شهروندان را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: چند نقشه‌ای به خاطر موانع شهرسازی و برخی ضوابط شهرسازی و عدم استانداردسازی‌ها در حال اجراست و این در حالی است که ساخت‌وسازها با اصول شهرسازی منافات دارد.

به گفته سلیم نژاد، جلوگیری از تخلف مالک در عدم اجرای ساخت‌وساز بر مبنای نقشه غیررسمی قانونی‌ترین راهکاری بوده که مالکین را مجبوربه احداث ساختمان طبق نقشه رسمی کرده و از تخلف آنان جلوگیری کند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر