اخبار

 آخرین اخبار 
  • رونمایی از یادمان شهید گمنام درپژوهشگاه مواد و انرژی یادمان شهید گمنام پژوهشگاه مواد و انرژی با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر نقی زاده مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه این معاونت، دکتر نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری و دکتر برزگر معاون دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم و همچنین مهندس حسین بغدادی شهردار مشکین دشت و جناب سروان نصیری از پلیس امنیت ناجا، دکتر خاوندی رئیس پژوهشگاه، هیات رئیسه، اعضای شورای پژوهشگاه، تعدادی از مدیران گروه و مدیران ستادی پژوهشگاه و رئیس حراست پژوهشگاه رونمایی شد.
  • بهسازی و آسفالت معابر شهر جدید هشتگرد مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد از اجرای بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع آسفالت در معابر این شهر خبر داد و گفت: این حجم از عملیات در سال جاری در محله‌های مختلف این شهر اجرا شده است.
  • حضورعلی حدادی نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع نمازگزاران جمعه چهارباغ علی حدادی در جمع نمازگزاران شهرستان چهارباغ ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام گفت: امروز باور همه ما این است که وجود نازنین رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان نایب بر حق امام عصر (عج) است و همه ما سرباز ولایت هستیم و به آن افتخار می‌کنیم اما این سربازی در شعار نباید باقی بماند و در عمل نیز باید باشد.
  • جزئیات جدید از حمله آمریکا به سوریه گزارش‌های رسانه‌ها از جزئیات جدیدی درباره حمله نظامی آمریکا که روز جمعه علیه اهدافی در سوریه انجام گرفت،‌ پرده برداشتند که از جمله اشاره به لغو حمله دوم قبل از انجام آن داشتند.
  •   لیلی من، در جزیره مجنون است در سرمای زمستان اواخر دی ماه ۱۳۶۲ گوشه شبستان مسجد، کز کرده بود و توی لاک خودش بود.
  • اتوماسیون جامع املاک شهرداری کرج رونمایی شد اتوماسیون جامع املاک شهرداری کرج امروز با حضور شهردار، اعضای شورای شهر و مدیران شهری رونمایی شد.
  • برگزاری رالی تور گردشگری در البرز رالی تور گردشگری البرز توسط هیئت اتومبیلرانی و موتورسواری البرز برگزار شد.
  • فعالیت های مرکز اورژانس البرز در هفته ای که گذشت در هفته گذشته، کارشناسان واحد دیسپچ و ارتباطات اورژانس البرز پاسخگوی ۹۵۵۳ تماس تلفنی بودند و تکنسین های اورژانس البرز نیز به ۳۰۲۷ ماموریت اعزام شدند.
  • بازدید معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پژوهشگاه مواد و انرژی دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه مدیران این حوزه؛ دکتر نقی زاده مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه این معاونت، دکتر نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری و دکتر برزگر معاون دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، از پژوهشگاه مواد وانرژی بازدید نمودند.
  • آیین کلنگ زنی احداث ساختمان مرکز اورژانس بخش بالاطالقان محمد صیادی سرپرست بخشداری بالا طالقان، مهین فلاح بخشدار مرکزی رسول زاده معاون اجرای اورژانس استان البرز و جمعی از خیرین شهرستان، مسئولین نهادها و ادارات شهرستان شوراهای اسلامی و دهیاران مراسم کلنگ زنی احداث ساختمان اورژانس در محل مرکز بخش بالا طالقان روستای جوستان برگزار شد.

حسن فتاحی پاسدار سابق کمیته های انقلاب اسلامی در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز

بعد از دستگیری سارق مسلح، دوباره رفتم تا بخوابم

 بعد از دستگیری سارق مسلح، دوباره رفتم تا بخوابم
1399/11/27

 

جام جم البرز- در روزهای پیروزی انقلاب، پادگان ها و کلانتری ها یکی پس از دیگری سقوط می کردند. همین ها باعث شده بود که  سلاح های بسیاری به دست مردم بیفتد. به همین خاطر امام خمینی (ره)  طی پیامی فرمان دادند سلاحهایی که مردم و جوانان جمع کرده اند به مساجد محلشان زیر نظر امام جماعت تحویل بدهند.
در ادامه امام فرمان داده بودند که همین جوان های مسلح، مسئولیت حفاظت از محله ها و مراکز و مؤسسات را به عهده بگیرند. این طور شد که کمیته های انقلاب اسلامی شکل گرفت و امام طی فرمانی، آیت الله مهدوی کنی را مامور تشکیل کمیته مرکزی انقلاب اسلامی کردند. مسئولیتی که حجت الاسلام دکتر محمد مفتح و حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نیز آیت الله مهدوی را در تاسیس کمیته ها یاری کردند. 
کمیته‌های انقلاب به عنوان یک نهاد خودجوش مردمی در شرایط دشوار دوران گذار، قاطعانه از موجودیت انقلاب اسلامی در مقابل سخت‌‌ترین دشمنان آن دفاع کرده بود. این کمیته‌ها در سال‌های بعد نیز نقش مهمی در استقرار نظم و امنیت جامعه عهده دار شدند و در پایان جنگ با ادغام در شهربانی و نیروهای ژاندارمری که ساختار مشابه قبل از انقلاب را داشتند نهاد دیگری به نام نیروی انتظامی را تشکیل دادند.
این ها گفته شد تا شما با یک آمادگی ذهنی پای گفتگوی ما با یکی از همان بچه های کمیته در روزهای پس از انقلاب اسلامی بنشینید. نا گفته های جذابی که حتما خواندنی خواهد بود. حسن فتاحی از آن روزها برایمان گفت:


جناب آقای فتاحی، از آن روزها برایمان بگویید و این که از چه سالی وارد کمیته انقلاب اسلامی شدید؟
در آن روزهایی که امام خمینی به ایران آمدند، همافران نیروی هوایی با ایشان بیعت کردند. در همان روزها درگیری بین گارد شاه و نیروی هوایی شروع شد. نیروهای رژیم، از تیپ قزوین کمک خواستند. تیپ قزوین هم قرار شده بود به کمک گارد و برای سرکوب به تهران برود. مردم انقلابی کرج،  در منطقه حصارک وجاده قزلحصار چند روز جلوی آنها را گرفتند. یکی از عوامل موفقیت انقلاب، همین جلوگیری مردم کرج از رسیدن تیپ قزوین به تهران بود. من و تمام مردم کرج و روستائیان اطراف، روزها با نیروهای تیپ قزوین درگیر شده بودیم. بالاخره در روز 22 بهمن رژیم شاه سقوط کرد و انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی به پیروزی رسیده بود. امام فرمان تشکیل کمیته ها را دادند تا نظم در کشور برقرار شود. 
از تشکیل آن روزهای کمیته های انقلاب در کرج بگویید. 
 در کرج حاج آقا محلاتی پیگیر تشکیل کمیته انقلاب اسلامی شد. ایشان کمیته رجایی شهر را تشکیل داد. البته با مشورت با بزرگان این کارصورت گرفت. حاج آقا قدس محلاتی نیز کمیته مرکزی کرج را تشکیل دادند. هر دوکمیته جدا ومستقل با فرماندهی جداگانه در کرج شروع به فعالیت نمودند اما بعد از دوسال این دو در هم ادغام شدند. 
 قبل از ادغام، گزینش از دفتر تهران شکل می گرفت . در کرج نیز در خیابان ادهم دفتر گزینش کرج ایجاد شد. پس از تحقیقات از نیروهای کمیته، آن ها به تهران معرفی می شدند.  با او مصاحبه انجام می گرفت و بعد از تایید به کمیته کرج معرفی می شد. کمیته یک نهاد مردمی بود و از بطن مردم ایجاد شده بود. درپادگان آموزش های لازم طی 4 ماه به افراد داده می شد.  البته ارزیابی‌هایی نیز در پادگان صورت می گرفت. من در پادگان نصر ارزیاب بودم و ۴۰۰ نفر را زیر نظر داشتم واگر ارزیاب صلاحیت فردی را تایید نمی‌کرد اورا از کمیته اخراج می‌ کردند.  کمیته انقلاب اسلامی در23 بهمن 57 تشکیل شد و به نظام و مردم خدمت نمود.
خاطراتی از آن دوران بگویید.
درخیابان شهید مطهری دو خانه ای بودند که به هم چسبیده بودند. در یکی از شب ها که خسته بودم و به خواب عمیقی نیز فرو رفته بودم، افسر نگهبان آمد  ومرا به شدت تکان می داد. می گفت بلند شو .... 
ماجرا از این قرار بود که یک سارق مسلح به زیرزمین یکی ازمنازل در خیابان مطهری  رفته بود. افسر نگهبان می گفت تنها کسی که می تواند آن را دستگیر کند تو هستی. هنوز در حالت نیمه خواب بودم، که بلند شدم. تعدادی گاز اشک آور برداشتم و بالاخره به محل حادثه رسیدم. پس از بررسی محل به سمت مخفی گاه سارق مسلح رفتم و او را تهدید کردم که اسلحه را بیندازد وتسلیم شود. مدتی گذشت خبری نشد ومن نیز اولین گاز اشک آور را در زیر زمین انداختم.  پس از چند ثانیه دومین گاز اشک آور را انداختم که سارق با سروصدا بیرون آمد واسلحه را زمین انداخت و دستگیر شد. من بعد ازپایان این قضیه دوباره برگشتم که بخوابم. 
طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید از تجارب افرادی که قبلا در کمیته بوده اند استفاده نمود. نیروهای کمیته ای در تمام زمینه ها وارد عمل می‌شدند و فقط نیروی نظامی وامنیتی نبودند . ما در زمستان‌ها در زمان گشت در خیابان ها افراد نیازمند را کمک می‌کردیم. 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر