اخبار

 آخرین اخبار 

کتاب های خوب را ، خوب بخوانید

کتاب های خوب را ، خوب بخوانید
1399/12/11


جام جم البرز: با تکمیل خط واختراع کاغذ به مرورصنعت چاپ توسعه یافت. کتاب های مختلف با تنوع موضوعی گوناگون در جوامع بشری نمودار گشت ونویسندگان بزرگی با آثاری فاخر پا به عرصه ادبیات جهانی گذاشتند . نویسندگان با مهارت های نوشتاری وخلاقیت های ذهنی در قالب های رمان ، نمایشنامه ، داستان کوتاه ، شعر و.... برفرهنگ  جامعه وافکارخوانندگان آثارشان تاثیر می گذارند. برگزاری سومین جشنواره کتاب سال استان البرز بهانه ای شد تا خبرنگار جام جم البرزبایکی از برگزیدگان این رویداد ادبی گفتگویی انجام دهد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید :  


لطفاً خودتان را معرفی نمایید ؟
مریم دهقانی سانیج متولد تهران وساکن کرج هستم، دارای لیسانس حسابداری وکارمندبازنشسته اداره آب می باشم.
چه زمانی به نویسندگی علاقه مند شدید؟
در دوران نوجوانی، حدود 13 سالگی، در مسابقه نوشتن نمایشنامه شرکت کردم و برنده جایزه بهترین نمایشنامه استان تهران شدم . سپس چندین نمایشنامه دیگر نیز نوشتم که همگی بر روی صحنه نمایش به اجرا درآمدند. البته در حال حاضر نمایشنامه نمی نویسم چون فراغت بیشتری دارم. وقتم را به نوشتن کتاب می گذرانم و به صورت جدی نویسندگی را شروع کرده ام.
از درون مایه آثارتان بگویید ؟
موضوع کتاب های من پرداختن به مشکلات ومسائل جامعه است. به صورت داستانی، روایتی از جامعه ومشکلات جوانان را مطرح می کنند. من در لایه های زیرین داستان هایم راهکارنیز ارائه می دهم. البته القاء به مخاطب در آن ها وجود ندارد ومخاطب خود باید نتیجه گیری کند. 
کتاب «آنا » زندگی نامه  است. اثر «در 45 دقیقه» با موضوع خاطرات مادر بزرگی است که خاطرات خود را در 45 دقیقه بیان می کند .« افسون مهرت» داستان زندگی یکی از دوستانم می باشد. « سرنوشت را بایداز سر نوشت» نیززندگی نامه است وکاملاًواقعی است.
دیدگاه شما در مورد کتاب های دیجیتال وفضای مجازی چیست ؟ 
به نظر من دنیای مجازی لازم است، چون زندگی ما انسانها روبه جلو وبا پیشرفت علوم  گره خورده است، اما کتاب چاپی حتماً باید در دسترس باشد، حسی که به فرد از لمس کتاب وکاغذ به دست می آید را نمی توان فراموش کرد با لمس کتاب می شود طبیعت را حس کرد اما متاسفانه دنیای مجازی این مزایا را ندارد. 
برای ترویج کتابخوانی چه پیشنهادی دارید؟  
برای رواج کتابخوانی درجامعه برگزاری مسابقات کتابخوانی خیلی مهم است، اگر به صورت منطقه ای ومحدود مثلاً  شهرداری ها در پارک ها این مسابقات را برگزار کنند وبا حضور والدین اجرا شود می تواند در کتابخوانی کودکان وافراد تاثیرگذارباشد و جامعه را آگاه تر کند. 
به نویسندگان جوان چه توصیه ای می کنید؟ 
 به علاقمندان به نویسندگان وکلا هر کسی که در هر زمینه ای می خواهد فعالیت کند توصیه می کنم که کتاب خوب بخواند. البته بایدکتاب خوب را خوب خواند. یعنی کتاب هایی با موضوعات خوب انتخاب کنند وکتاب خوب کتابی است که شما را رشد دهد. نکته مهمی که خیلی ها توجه نمی کنند این است که  برخی کتاب ها برای جامعه های خاص نوشته شده ومناسب جامعه وفرهنگ ما نیست، پس بهتر است کتابی راکه بر اساس فرهنگ وقانون جامعه ما نوشته شده است بخوانیم.
شما امسال در سومین دوره کتاب سال استان البرز، رتبه برتر را کسب کردید از این جشنواره بگویید؟
ابتدا لازم است از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی البرزجهت برگزاری این جشنواره  تشکر کنم . کتاب «تن های تنها» از بین 70 اثر ارسالی به جشنواره در بخش نثر معاصر(به همراه رمان تاریخی -بومی هیچکس این زن را نمی شناسد نوشته خانم رسولی)  توانست رتبه برتر را کسب کند.
   کتاب« تن های تنها» بیشتر مشکلات مربوط به گذران عمر را بیان می کند وبه نوعی دوری از کالبد خودمان است که همه ما گاهی آن را فراموش می کنیم. در این کتاب شخصیت جاوید واتابک در دو سن متفاوت وموقعیت های مختلف قرار دارند وبر مبنای یک اتفاق واقعی نوشته شده  است . برخی شخصیت های این داستان را همه لمس کرده ایم واز ما دور نیستند. 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر